Jak se zbavit nespavosti a mít klidný spánek

Asi se to někdy stalo každému. Nemožnost usnout, problémy se spánkem, přerušované spaní, noční můry. Člověk již neví, jak by usnul, mění neustále polohy, jde si otevřít okno, napít se, najíst, pustí televizi, vezme časopis. Přes všechny tyto snahy stejně neusne. Cítíte se unaveni a stále ne a ne zabrat. Existují různé babské rady na to, jak co nejrychleji usnout. Někomu se osvědčilo počítání oveček, jinému snaha nemyslet na nic, dalšímu zase pomyšlení na bílou barvu. Spánek ale přes všechny snahy nepřichází. Jak si teda poradit? Dočtete se na následujících řádcích.

Pokud člověk trpí nespavostí jen občas a v malé míře, je to normální a dá se to vydržet. Horší by bylo, kdyby nespavost byla pravidelná a dlouhodobá, v takovém případě je nutné vyhledat odborníka, který by poradil. Nespavost souvisí se stresem, starostmi a podobnými stavy, které člověk zažívá denně. Stres číhá na člověka ve všech životních situacích a opravdu se nikomu nevyhýbá. Jedná-li se o krátkodobé starosti, které během nějaké doby pominou, není nutné to nijak řešit. Sami odezní a vy budete spát normálně.

Ovšem nespavost může být i dlouhodobá a to je již nutné nějak řešit. Je nutné vyhledat problém, který může být příčinou toho, proč člověk nespí. Problém je teda nutné naleznout a odstranit, aby člověk mohl opět spát jako miminko. Jenže jak se takové problémy odhalují? I přesto, že člověk usne, se nemusí dobře vyspat. Během noci se může několikrát budit, mít neklidné spaní, děsivé sny až noční můry. Následující den pak člověk pořád zívá, je unavený a nejraděj by si v tom okamžiku šel schrupnout. Životní energie mizí, tělo je jako bez duše. Přes den se člověk cítí unaven a jakmile nastane večer a měl by jít spát, tak nic.

Co teda zabere? Jsou to ovečky? Prášky na spaní nebo třeba hrnek horkého mléka?

Odborníci se nespavostí zabývají docela podrobně. Jako nespavost není označováno jen noční bdění, ale také problémy s usínáním, časté noční probouzení nebo brzké ranní vstávání. Příčiny nespavosti jsou různé, ať už fyzické nebo psychické. Zamyslete se nad vlastním stavem, zda žijete ve stresu, či depresi, máte dostatek pohybu, žijete zdravě, pijete kofein, konzumujete nezdravé jídlo před spaním, případně pijete alkohol nebo kouříte.

Chronická nespavost se označuje již po jednom měsíci problémů se spánkem. Tento stav je nutné řešit okamžitě, bez zbytečného oddalování. Neřešená nespavost se nijak nezlepšuje, ba naopak se budete cítit stále více unavení, podráždění a nevrlí. Nakonec se jednou prostě složíte. Tělo bude totiž tak unavené, že to již nezvládne. Tělo spánek potřebuje k regeneraci a novému náboru sil a energie.

Existují prášky na spaní. Mnozí v nich vidí jediné východisko. To je ale velká chyba. Prášky na spaní by měly být až tou poslední variantou, jak se nespavosti zbavit. V první řadě se pokuste problém řešit přírodní cestou, a tou prášky rozhodně nejsou. Těsně před spaním se napijte sklenice minerální vody, která obsahuje hořčík, který je dobrý pro zklidnění těla. Dostatek hořčíku je důležitý pro klidný a zdravý spánek. Naopak nedostatek nedovolí svalům úplné uvolnění, což napomáhá nespavosti. Hořčík se dá koupit i jako doplněk stravy ve všech lékárnách. Zkuste nejdříve vyzkoušet ten přírodní, který se vyskytuje v minerálních vodách, tam je ho dostatek. Kromě toho najdete hořčík i v mandlích, para ořeších, luštěninách, sojových bobech nebo třeba v rybách.

Další pomůcky, které na nespavost pomáhají:

Na spánek by se měl každý těšit. Udělejte si teda na spaní čas. Nechoďte spávat s plným žaludkem, aby Vás potrava v břiše netlačila. Poslední jídlo si dejte nejpozději tři hodiny před ulehnutím.

Postel je místo, kde se spí. Proto se v ní nedívejte na televizi. Je jasné, že když se celý večer díváte z postele na televizi, pak nemůžete dobře usnout.

Další zásadou je pohyb. A to během celého dne. Snažte se chodit, sportovat.

Jídelníček může výrazně ovlivnit kvalitu spánku. Večer nejezte těžká, smažená jídla. Zkuste si dát jen lehký zeleninový salát a sami uvidíte, jak se bude dobře spát.

V kategorii: Zdraví Tags: 

Mohlo by Vás zajímat:

10 tipů na zdravý spánek 10 tipů na zdravý spánek
Sny mohou ovlivňovat naše vztahy Sny mohou ovlivňovat naše vztahy
Rady na kvalitní spánek Rady na kvalitní spánek

Přidat komentář

Odeslat komentář

© 2023 ExtraŽivot.cz. Všechna práva vyhrazena. Šíření jakéhokoliv obsahu bez povolení je zakázáno. XHTML / CSS Valid.
Design Theme Junkie.