Vše o panence Barbie

Jakkoli se to může stát neuvěřitelné, panenka Barbie v březnu tohoto roku oslavila své  padesáté narozeniny: 9. března 1959 ji Ruth Handlerová, její stvořitel, slavnostně představila na důležitém newyorském veletrhu hraček.  Přestože tak díky své dlouhé historii představuje jednu z nejdéle vyráběných hraček svého druhu, o žádném zpátečnictví v jejím případě nemůže být řeč. I po letech dokáže překvapit. Měli jsme již tu čest s Barbie kosmonautkou, lékařkou nebo pianistkou, ale i dělnicí, lesbou nebo vymítačkou ďábla. Pro letošní rok pak společnost Mattel po čtyřiceti letech uvádí na trh černošskou Barbie s výraznějšími lícními kostmi a plnější rty. V Německu pak letos představili Barbie, jejímž vzorem je tamní kancléřka Angela Merkelová. Decentní kostým, upravené vlasy, řečnický pult.

V druhé polovině padesátých let se objevuje zřejmě úplně první panenka, která se vymyká z tradice panenek jako bytostí svádějících pouze k mateřskému opečovávání –  její švýcarská Lilly, jejíž předlohou byla stejnojmenná sebevědomá dívka z komixu.

Právě jí se nechali manželé Handlerovi, zakladatelé dnes mamutího hračkářského koncernu Mattel, inspirovat Elliot Handler se v té době živil výrobou dřevěných domů právě pro panenky, jeho paní v té době připadal svět panenek přespříliš strnulý.

Rozhodla se jej proto změnit se svou Barbie, která naopak měla držet krok s dobou. Proto už žádné dětinské žvatlání ani předškolní oblečky. Barbie naopak měla odrážet současné módní trendy a představovat zajímavá prostředí. A nutno říci, že během celých padesát let své existence se jí to dařilo vskutku měrou vrchovatou.

Nejde tedy jen o to, že Barbie panenka odjakživa vynikala kvalitou zpracování, a ve své době revolučními ohebnými končetinami . Podstatné je především to, že její odívání představovalo příležitost pro skutečně kreativní práci. Dnes je tak zřejmě již každému jasné, že panenku Barbie lze odít skutečně do čehokoliv.

A nejen to, společnost Mattel později přichází i s asijskou nebo hispánskou Barbie, samozřejmostí je pak pestrá paleta jejích profesí a doplňků. Podle vaší nátury tak váš byt může spolu s vámi obývat konzervativní Barbie ředitelka velkého podniku, ale i rocková fanynka, máte na  výběr z Barbie pilotky stíhačky stejně jako učitelky hudby.

O skutečnosti, že panenka Barbie představuje jenu z nejkultovnějších hraček vůbec pak přesvědčivě svědčí fakt, že příležitost ušít pro ní alespoň jeden obleček využili vůbec nejslavnější módní návrháři zeměkoule: za všechny zde zmiňme alespoň jména jako Christian Dior, Calvin Klein, Gucci, Dolce & Gabana nebo Armani.

V kategorii: Zajímavosti

Mohlo by Vás zajímat:

Znáte tzv. modrý čaj? Znáte tzv. modrý čaj?
Cestovní pojištění: Nezbytnost pro klidnou dovolenou Cestovní pojištění: Nezbytnost pro klidnou dovolenou
Objevte kouzlo prémiových olejů a delikates s Olivum.cz Objevte kouzlo prémiových olejů a delikates s Olivum.cz
Martin Zoubek | informace od Protikorupční linka .cz Martin Zoubek | informace od Protikorupční linka .cz

Přidat komentář

Odeslat komentář

© ExtraŽivot.cz. Všechna práva vyhrazena. Šíření jakéhokoliv obsahu bez povolení je zakázáno. XHTML / CSS Valid.
Design Theme Junkie.