Vše o panence Barbie

Jakkoli se to může stát neuvěřitelné, panenka Barbie v březnu tohoto roku oslavila své  padesáté narozeniny: 9. března 1959 ji Ruth Handlerová, její stvořitel, slavnostně představila na důležitém newyorském veletrhu hraček.  Přestože tak díky své dlouhé historii představuje jednu z nejdéle vyráběných hraček svého druhu, o žádném zpátečnictví v jejím případě nemůže být řeč. I po letech dokáže překvapit. Měli jsme již tu čest s Barbie kosmonautkou, lékařkou nebo pianistkou, ale i dělnicí, lesbou nebo vymítačkou ďábla. Pro letošní rok pak společnost Mattel po čtyřiceti letech uvádí na trh černošskou Barbie s výraznějšími lícními kostmi a plnější rty. V Německu pak letos představili Barbie, jejímž vzorem je tamní kancléřka Angela Merkelová. Decentní kostým, upravené vlasy, řečnický pult.

V druhé polovině padesátých let se objevuje zřejmě úplně první panenka, která se vymyká z tradice panenek jako bytostí svádějících pouze k mateřskému opečovávání –  její švýcarská Lilly, jejíž předlohou byla stejnojmenná sebevědomá dívka z komixu.

Právě jí se nechali manželé Handlerovi, zakladatelé dnes mamutího hračkářského koncernu Mattel, inspirovat Elliot Handler se v té době živil výrobou dřevěných domů právě pro panenky, jeho paní v té době připadal svět panenek přespříliš strnulý.

Rozhodla se jej proto změnit se svou Barbie, která naopak měla držet krok s dobou. Proto už žádné dětinské žvatlání ani předškolní oblečky. Barbie naopak měla odrážet současné módní trendy a představovat zajímavá prostředí. A nutno říci, že během celých padesát let své existence se jí to dařilo vskutku měrou vrchovatou.

Nejde tedy jen o to, že Barbie panenka odjakživa vynikala kvalitou zpracování, a ve své době revolučními ohebnými končetinami . Podstatné je především to, že její odívání představovalo příležitost pro skutečně kreativní práci. Dnes je tak zřejmě již každému jasné, že panenku Barbie lze odít skutečně do čehokoliv.

A nejen to, společnost Mattel později přichází i s asijskou nebo hispánskou Barbie, samozřejmostí je pak pestrá paleta jejích profesí a doplňků. Podle vaší nátury tak váš byt může spolu s vámi obývat konzervativní Barbie ředitelka velkého podniku, ale i rocková fanynka, máte na  výběr z Barbie pilotky stíhačky stejně jako učitelky hudby.

O skutečnosti, že panenka Barbie představuje jenu z nejkultovnějších hraček vůbec pak přesvědčivě svědčí fakt, že příležitost ušít pro ní alespoň jeden obleček využili vůbec nejslavnější módní návrháři zeměkoule: za všechny zde zmiňme alespoň jména jako Christian Dior, Calvin Klein, Gucci, Dolce & Gabana nebo Armani.

V kategorii: Zajímavosti

Mohlo by Vás zajímat:

Letecká dovolená? Nezapomeňte si zavčasu rezervovat parkovací místo Letecká dovolená? Nezapomeňte si zavčasu rezervovat parkovací místo
Fenomén Harryho Pottera pokračuje, přichází další díl Fantastických zvířat Fenomén Harryho Pottera pokračuje, přichází další díl Fantastických zvířat
Bydlení v Praze má v porovnání s jinými českými městy řadu výhod Bydlení v Praze má v porovnání s jinými českými městy řadu výhod
Přinášíme inspiraci na vánoční dárky pro ženy Přinášíme inspiraci na vánoční dárky pro ženy

Přidat komentář

Odeslat komentář

© 2022 ExtraŽivot.cz. Všechna práva vyhrazena. Šíření jakéhokoliv obsahu bez povolení je zakázáno. XHTML / CSS Valid.
Design Theme Junkie.