Stres, nová civilizační choroba?

žena ve stresuZe všech stran dnes můžete slyšet slovíčko stres. Stres prožil či prožívá snad úplně každý. Každý se s ním minimálně jednou setkal a je poměrně jedno v jaké formě. Ve škole, před písemkou, ve škole, před tím, než se uzavřou známky, před maturitou, před přijímací zkouškou, před státnicemi, před zkouškami, před pracovním pohovorem, před nástupem do práce a podobně. V práci dnes stres zažívá více než 70% pracujících, což je rozhodně vysoké číslo. Navíc, pokud je stres v práci poměrně vysoko vystupňovaný nemusí to lidem dělat vždy dobře a může se to podepsat na vašem zdraví a to jak fyzickém tak psychickém. Mnozí z nás nevyjdou ze stresu ani doma, rychle se s dětmi naučit do školy, zkontrolovat aktovku, známky, domácí úkoly, uvařit večeři, uklidit, vykoupat a uložit děti. Po celém dni v práci ještě navíc šichta doma. Pak umýt nádobí a sednout si k televizi totálně vyčerpaní a usnout během prvních pěti minut. Zdá se vám to povědomé?

Stres je v dnešní době možné označit jako civilizační chorobu. Proč? Protože díky ní, si mnoho lidí již ublížilo a právě dlouhodobý stres a dlouhodobé stresové situace se podepsaly na zdraví. Žaludeční vředy, bolesti hlavy, bolesti žaludku, neschopnost najíst se během dne, vynechání snídaně, vynechání pitného režimu, narušení metabolismu, narušení pravidelného vyprazdňování a mnoho a mnoho dalších příčin. Nemluvě o psychickém zdraví, kdy jste neustále nevyspalí, protivní, unavení, vystresovaní, podráždění, nevrlí a podobně. Na své okolí reagujete přinejmenším neadekvátně a často vybuchnete kvůli úplné zbytečnosti. I toto způsobuje stres a stresové situace.

Když se podíváme do extrému, může vám stres v práci a stres doma způsobit dokonce vyhoření, což znamená, že práce pro vás ztratí smysl a vy ji budete vnímat jako špatnou věc, kam se vám nechce, ale musíte. Vystupňuje se to tak, že svou práci nebudete moci zvládat, budete dělat samé problémy v práci, chyby a podobně. Navíc si stres přenesete do běžného života, kde vám to může zničit vztahy s přáteli, s partnerem, s rodinou a podobně. A položte si otázku. Stojí vám to za tohle všechno?

Stres je potřeba korigovat a také přihlížet na to, aby stres neměl nadvládu nad vámi, ale abyste vy ovládali svůj stres. Stresu se mnoho z nás asi nevyhne, ale musíte si být vědomi toho, že všeho s mírou a musíte umět odpočívat a pokud to jen malinko a trochu jde, stresu se vyvarovat. Pomůže vám například to, když přijdete domů a už nepracujete, jedete na výlet, něco si koupíte, uvaříte, sejdete se s přáteli a podobně. Jedině tehdy dosáhnete toho, že stres budete umět ovládat a nic vás nebude ovlivňovat.

V kategorii: Zajímavosti

Mohlo by Vás zajímat:

Paintball v Praze Paintball v Praze
Proč si koupit bydlení Na Vackově v novém bytovém komplexu? Proč si koupit bydlení Na Vackově v novém bytovém komplexu?
Jaký je rozdíl mezi psychologem, psychiatrem a terapeutem? Jaký je rozdíl mezi psychologem, psychiatrem a terapeutem?
Provozujete e-shop? CRM vám pomůže zlepšit zákaznický zážitek Provozujete e-shop? CRM vám pomůže zlepšit zákaznický zážitek

Přidat komentář

Odeslat komentář

© ExtraŽivot.cz. Všechna práva vyhrazena. Šíření jakéhokoliv obsahu bez povolení je zakázáno. XHTML / CSS Valid.
Design Theme Junkie.