Stres, nová civilizační choroba?

žena ve stresuZe všech stran dnes můžete slyšet slovíčko stres. Stres prožil či prožívá snad úplně každý. Každý se s ním minimálně jednou setkal a je poměrně jedno v jaké formě. Ve škole, před písemkou, ve škole, před tím, než se uzavřou známky, před maturitou, před přijímací zkouškou, před státnicemi, před zkouškami, před pracovním pohovorem, před nástupem do práce a podobně. V práci dnes stres zažívá více než 70% pracujících, což je rozhodně vysoké číslo. Navíc, pokud je stres v práci poměrně vysoko vystupňovaný nemusí to lidem dělat vždy dobře a může se to podepsat na vašem zdraví a to jak fyzickém tak psychickém. Mnozí z nás nevyjdou ze stresu ani doma, rychle se s dětmi naučit do školy, zkontrolovat aktovku, známky, domácí úkoly, uvařit večeři, uklidit, vykoupat a uložit děti. Po celém dni v práci ještě navíc šichta doma. Pak umýt nádobí a sednout si k televizi totálně vyčerpaní a usnout během prvních pěti minut. Zdá se vám to povědomé?

Stres je v dnešní době možné označit jako civilizační chorobu. Proč? Protože díky ní, si mnoho lidí již ublížilo a právě dlouhodobý stres a dlouhodobé stresové situace se podepsaly na zdraví. Žaludeční vředy, bolesti hlavy, bolesti žaludku, neschopnost najíst se během dne, vynechání snídaně, vynechání pitného režimu, narušení metabolismu, narušení pravidelného vyprazdňování a mnoho a mnoho dalších příčin. Nemluvě o psychickém zdraví, kdy jste neustále nevyspalí, protivní, unavení, vystresovaní, podráždění, nevrlí a podobně. Na své okolí reagujete přinejmenším neadekvátně a často vybuchnete kvůli úplné zbytečnosti. I toto způsobuje stres a stresové situace.

Když se podíváme do extrému, může vám stres v práci a stres doma způsobit dokonce vyhoření, což znamená, že práce pro vás ztratí smysl a vy ji budete vnímat jako špatnou věc, kam se vám nechce, ale musíte. Vystupňuje se to tak, že svou práci nebudete moci zvládat, budete dělat samé problémy v práci, chyby a podobně. Navíc si stres přenesete do běžného života, kde vám to může zničit vztahy s přáteli, s partnerem, s rodinou a podobně. A položte si otázku. Stojí vám to za tohle všechno?

Stres je potřeba korigovat a také přihlížet na to, aby stres neměl nadvládu nad vámi, ale abyste vy ovládali svůj stres. Stresu se mnoho z nás asi nevyhne, ale musíte si být vědomi toho, že všeho s mírou a musíte umět odpočívat a pokud to jen malinko a trochu jde, stresu se vyvarovat. Pomůže vám například to, když přijdete domů a už nepracujete, jedete na výlet, něco si koupíte, uvaříte, sejdete se s přáteli a podobně. Jedině tehdy dosáhnete toho, že stres budete umět ovládat a nic vás nebude ovlivňovat.

V kategorii: Zajímavosti

Mohlo by Vás zajímat:

Back to office – Jak vybrat kvalitní elektroniku do kanceláře? Back to office – Jak vybrat kvalitní elektroniku do kanceláře?
Jak správně vybrat světla do koupelny: pozor na krytí Jak správně vybrat světla do koupelny: pozor na krytí
Dovolená blízko Karlštejna je neopakovatelným zážitkem Dovolená blízko Karlštejna je neopakovatelným zážitkem
Vyberte si perfektní sprchový set pro vaši koupelnu. Jak na to? Vyberte si perfektní sprchový set pro vaši koupelnu. Jak na to?

Přidat komentář

Odeslat komentář

© 2023 ExtraŽivot.cz. Všechna práva vyhrazena. Šíření jakéhokoliv obsahu bez povolení je zakázáno. XHTML / CSS Valid.
Design Theme Junkie.