Příznaky těhotenství

K těhotenství dochází po ovulaci, kdy je vajíčko oplodněno spermií. To potom doputuje do dělohy, kde se zahnízdí. Tato doba může být u některé ženy 3 dny, u jiné ale až 10 dní. Takto zahnízděné vajíčko začíná následně produkovat HCG hormon, neboli těhotenský hormon, podle kterého lze zjistit pomocí těhotenského testu těhotenství ženy. HCG hormon výrazně ovlivňuje ženský organismus. Je to právě on, kdo je zodpovědný za většinu příznaků a fyzických a psychických změn ženy, které těhotenství doprovází. Pojďme si některé z těchto příznaků těhotenství definovat.

Opožděná menstruace

Opožděná menstruace bývá velmi příznačná pro těhotenství. Avšak není to pravidlem. Menstruace se může opozdit i vlivem jiných okolností, např. velká fyzická námaha, stres, onemocnění.

Výkyvy nálad, únava

V těhotenství musí ženské tělo zajistit více živin pro embryo, což může způsobit snadnější vysílení organismu. Ve 2. trimestru většinou pocity neúměrné únavy ustupují, ale koncem těhotenství se opět vrací v důsledku přibývající váhy a nepohodlí spojeného s velkým bříškem. Časté jsou také rychlé změny nálad. V jeden okamžik se cítíte šťastné a v mžiku naopak panuje vražedná nálada. Můžete být až nezdravě plačtivá, věčně dojatá nebo prostě můžete mít pocit, že se vůbec nepoznáváte.

Častější potřeba močení

Potřeba častější návštěvy toalety je způsobena jednak vylučováním vyššího množství látek podporujících produkci moči a jednak i zvyšujícím se tlakem pánevního dna na močový měchýř. Potřeba častého močení se s přibývajícími týdny těhotenství zhoršuje.

Výtok, krvácení

U většiny žen se na počátku těhotenství objevuje hustý bílý výtok nebo drobné krvácení. To trvá 1-2 dny, poté vymizí.

Bolesti břicha, hlavy

Dalším příznakem těhotenství může být zvýšená citlivost podbřišku, nafouklé břicho, bolest břicha, hlavy, někdy také závratě až mdloby. Po ustálení hladiny hormonů v těle tyto problémy vymizí.

Bolestivost prsou

Známým příznakem těhotenství je také zvýšená citlivost, někdy až bolestivost, prsou. Zvětšují se bradavky i celá prsa, v některých případech může dojít i k naběhnutí malých žilek v prsou. Vnímat můžete větší pnutí prsou nebo brnění bradavek. Na vině je opět zvýšená hladina hormonů v těle. Problémy většinou vymizí na konci 1. trimestru.

Zvýšená chuť k jídlu

Asi nejznámějším příznakem je zvýšená až neovladatelná chuť k rozličným jídlům.

Zvýšená teplota

Některé ženy mohou být v těhotenství zvýšenou teplotu, většinou po ránu se teplota pohybuje kolem 37 stupňů nebo mírně přes 37 stupňů.

Nevolnost

Nevolnost v těhotenství se objevuje přibližně měsíc po početí. Nejčastěji jde o ranní nevolnosti a pocity na zvracení až zvracení. Ale nevolnosti se mohou objevovat po celý den. Tyto potíže vymizí obvykle začátkem 2. trimestru.

Zvýšená citlivost na pachy, změna chutí

V těhotenství se Vám může stát, že se naprosto změní vaše čichové buňky a chutě k jídlu. To, co Vám tak dříve krásně vonělo, Vám může nyní být naprosto protivné. A stejné to může být i s jídlem. To, co jste dříve milovala, teď nebude moct ani cítit. Důvodem je rostoucí hladina estrogenů v těle.

Pálení žáhy

V těhotenství může docházet k častějšímu pálení žáhy, a to v důsledku tlaku dělohy na žaludek. Žaludeční šťávy tak snadněji proniknou zpět do jícnu, kde působí potíže.

Křečové žíly

Namáhané nohy v období těhotenství se mohou „odvděčit“ bolestivostí, nočními křečemi, pocity těžkosti nebo křečovými žilami. Tyto potíže po porodu vymizí. Doporučuje se nohy příliš nenamáhat, pomůže naopak často nohy zvedat do výšky.

Pigmentace pokožky

Vlivem hormonálních změn během těhotenství se může objevit napínání kůže, nahnědlé či nažloutlé zbarvení obličeje, tmavší zbarvení mezi podbřiškem a pupíkem.

Zhoršení kvality vlasů a nehtů

V průběhu těhotenství se také může zhoršit kvalita nehtů a vlasů. Ty se častěji mastí, zřídnou nebo může dojít i ke změně zbarvení. Na tvářích, břiše či kolem bradavek se může objevit větší ochlupení.

Jistotu, zda jste či nejste těhotná, získáte až od svého gynekologa. Ten provede vaginální vyšetření, krevní test a ultrazvukové vyšetření. Těhotenství lze ultrazvukem zjistit již v 5. týdnu.

V kategorii: Zdraví Tags: ,

Mohlo by Vás zajímat:

Jak se připravit na těhotenství Jak se připravit na těhotenství
Rakovina plic – příznaky, léčba Rakovina plic – příznaky, léčba

Přidat komentář

Odeslat komentář

© ExtraŽivot.cz. Všechna práva vyhrazena. Šíření jakéhokoliv obsahu bez povolení je zakázáno. XHTML / CSS Valid.
Design Theme Junkie.