Jak se připravit na těhotenství

I když se na těhotenství většina žen těší, ne každá ví, že je potřeba se na něj řádně připravit už předem. A to nejméně několik měsíců před plánovaným početím. Platí totiž, že čím je zdravější maminka, tím zdravější je její děťátko. Připravovat by se měla nejen nastávající maminka, ale i tatínek. Přečtěte si, v čem by taková příprava měla spočívat.

Nejméně půl roku před tím, než se budete o miminko pokoušet, je nutné radikálně upravit jídelníček. Ženské tělo by se mělo na náročné těhotenství zásobit vápníkem, hořčíkem, vitaminy ze skupiny B, vitaminem C a E. Ideální jsou větší porce zeleniny a ovoce ke každému chodu. Do jídelníčku byste měli zařadit i hodně vlákniny, luštěnin a tuků obsahujících nenasycené omega3 a omega 9 mastné kyseliny. Nejvíc těchto prospěšných látek se nachází například v olivovém oleji, sezamovém semínku, nebo ořeších. Omega3 a omega9 pomáhají lidskému tělu udržet ideální hladinu cukru a cholesterolu v krvi, díky čemuž chrání před kardiovaskulárními chorobami, pečují o vaše střeva a zlepšují tak vstřebávání cenných látek do těla.

Vitaminy C a E jsou důležitými antioxidanty, proto by neměly chybět v jídelníčku žádného zdravě žijícího člověka. Antioxidanty jsou až zázračným prostředkem na zlepšení imunity, a dokonce slouží jako jistá prevence proti rakovině. Vyzkoušejte třeba různé formy rakytníku (čaj, sirup, šťáva,…). Nejdůležitějším vitaminem tak zvaného B-komplexu je pro nastávající maminku kyselina listová. Tento vitamin chrání plod před vrozenými vadami, mamince navíc chrání srdíčko tím, že rozkládá homocystein, což je aminokyselina zvyšující riziko srdečního onemocnění. Cenným zdrojem skupiny vitamínů B jsou pivovarské kvasnice, které najdete v lékárnách ve formě praktických tablet. Stopové prvky, zejména vápník, hořčík a železo, zajistí správný vývoj celého organismu, od kostí až po srdíčko. Mlsejte proto co nejvíce oříšků, ve kterých se tyto prvky nacházejí. Mimo ně jsou třeba v melase nebo sezamu.

Jídelníček nastávající maminky by se měl skládat pouze z vyvážené stravy s dostatkem ovoce a zeleniny. Jídla z fast foodů jsou v tomto období naprosto nevhodná. Dále by žena měla jíst potraviny bohaté na uhlohydráty, jako jsou těstoviny nebo rýže. Těhotná žena by v případě přílišné podváhy měla pár kil přibrat. Přeci jenom hubené maminky mají mnohem komplikovanější těhotenství.

Cigarety jsou samy o sobě nesmírně škodlivé, nepřenášejte proto jedy z nich na ještě nenarozené miminko. Už při přípravě na těhotenství by měli nastávající maminka i tatínek s cigaretami nejlépe úplně přestat. Když přestanete předem, nebude pro vás cigareta v těhotenství takovým lákadlem. Kouření v těhotenství může totiž mít fatální důsledky pro plod. Děti kuřaček se většinou rodí s nižší porodní váhou. Stejné, ne-li horší dopady na embryo, má pití alkoholu. Alkohol působí negativně na plodnost, proto by ho měl pár při přípravě na těhotenství ženy omezit na nezbytné minimum. V těhotenství by už žena neměla pít vůbec, protože by riskovala v nejhorším případě trvalé poškození plodu. O drogách už se snad ani zmiňovat nemusíme.

Samotné početí a následný vývoj plodu se řídí svými vlastními přesně danými chemickými procesy probíhajícími v ženském těle. Je proto ideální nezasahovat do tohoto procesu jinou chemií. Ideální je v těhotenství nebrat léky, a pokud je to nezbytně nutné, pak je brát jen po domluvě s lékařem. Vliv na těhotenství má i hormonální antikoncepce, která dodává do těla uměle vytvořené hormony ovlivňující plodnost. Ještě půl roku po vysazení prášků by se tak žena měla chránit jinou formou antikoncepce před otěhotněním, aby tyto hormony negativně neovlivňovaly její tělo.

Při přípravě na těhotenství se také hodí pravidelné cvičení. Ideální je třeba jóga, pilatek, jóga, kalanetika, nebo třeba rychlá chůze. Toto cvičení pomůže nastávající mamince zpevnit záda, břicho a nohy, což v následném těhotenství určitě ocení. Cvičení navíc vyplavuje do těla endorfiny a přispívá tak ke zlepšení nálady.

Před plánovaným těhotenstvím by také žena měla alespoň jednou měsíčně provést očistnou kúru. Vyberte si takovou, která vám osobně bude sedět nejlépe.

V kategorii: Rodina Tags: 

Mohlo by Vás zajímat:

Příznaky těhotenství Příznaky těhotenství

Přidat komentář

Odeslat komentář

© ExtraŽivot.cz. Všechna práva vyhrazena. Šíření jakéhokoliv obsahu bez povolení je zakázáno. XHTML / CSS Valid.
Design Theme Junkie.