Jižní Karibik – pozapomenutá perla Střední Ameriky

 

Z celé oblasti Karibského moře dodnes zůstává nejméně známou její jižní část. Což je možná trochu nespravedlivé, ale na druhou stranu to také znamená, že zde její návštěvníci pravděpodobně najdou ještě o něco více klidu, než je na okolních ostrovech obvyklé. Určitě to ale nebude trvat věčně.

Názvem Jižní Karibik se označuje pásmo ostrovů, rozkládající se jihovýchodě od Svatého Martina. Tropického ostrova v polovině přetnutého hranicí, oddělující jeho francouzskou část od holandské, který leží zhruba 300 kilometrů na východ od Portorika. Patří sem například Antiqua, Aruba, Bonaire, Curacao, Dominikánská republika, Grenada, Guadeloupe, Martinik, Nevis, St. Kitts a St. Lucia. Pokud tedy máme jmenovat ostrovy, které najdete nejčastěji jak v nabídkách cestovních  kanceláří, tak i různých cestopisech, které se těmto končinám věnují podrobněji.

Jde o území, která vždy představovala tu exotičtější tvář celé oblasti, což je také obvykle hlavním důvodem, proč se vydat právě sem. Mimo to je velice zajímavá také díky své minulosti zámořské kolonie. Silný vliv této koloniální tradice je částečně i dnes tím, co určuje ráz mnoha jižních ostrovů. Velké procento jich je stále propojených s Francií, Holandskem, nebo Velkou Británií.

     Velice rozšířeným způsobem, jak poznat charakter tohoto koutu světa, ale také si dostatečně užít jeho pláží, je nalodění se na některou z velkých výletních lodí (tzv. cruisers). Ty svým pasažérům kromě poctivého výhledu na moře obvykle nabízí asi tolik, co celé větší okresní město. Samozřejmostí je kajuta s balkónem a televizí, ve které tedy určitě nenajdete houpací síť a promáčené parkety. Několikaúrovňové promenády s restauracemi a obchody, na palubě několik bazénů.

 Jižní Karibik nemá jen jednu tvář

     Zvolíte-li namísto vlastní lodě k poznávání jihu karibské oblasti některé z těchto plavidel, připravte se na to, že plán plavby s největší pravděpodobností odrážet rozdíly mezi jednotlivými ostrovy, a nabídne průřez tím nejzajímavějším. I když mají některé věci – jako divokou přírodu a čisté moře – společné, přesto se v některých věcech jednotlivé shluky ostrovů liší.

Místa jako jsou Aruba  nebo Antiqua tak například mají jako svou hlavní devizu dlouhé pláže pokryté bílým pískem, ze kterého byste mohli snad i jíst. Pro člověka odchovaného dovolenými v některých nejmenovaných středozemských letoviscích, pro které je asi nejvíce typický obrázek pláže, posázené špačky od cigaret a obaly od sušenek, skutečně nevšední zážitek.

Martinik, Guadeloupe a St. Lucia oproti tomu představují spíše místo, které působí dojmem, jako by bylo stvořeno pro dlouhé pozorování pohádkových scenérií, za které je odpovědná zdejší příroda. Neuvěřitelné fotografie deštného pralesa, nebo různých pohledů na vulkány, bývají často pořízené právě zde.  Pro tyto destinace je stejně tak typický ráz center zdejšího osídlení, který odkazuje k tradici evropské, zejména francouzské,  městské architektury.

     Curacao, ovlivněné zejména skutečností, že v minulosti šlo o nizozemskou kolonii, je pro změnu  možné považovat za ideální prostor pro potápění ve všech jeho podobách. Ať jste zvyklí se držet   pobřeží, a vaší hlavní pomůckou je přitom šnorchl, anebo se vám při podobné představě klidnějšího potápění rovnou zvedá žaludek, zde určitě nebudete zklamaní. Podobné je to ale třeba i v Bonaire.

O ostrově Svatého Bartoloměje se zase někdy říkává, že má natolik francouzskou atmosféru, až se zde pravděpodobně budete cítit, jako  byste odpočívali někde uprostřed Středozemí.   Najdete zde  podmanivé kavárny, horké pláže s dobrou pověstí, ale i trendové butiky. Samozřejmě nikoho nepřekvapí, že na vysoké úrovni je i kuchyně ve zdejších restauracích.

Pokud ale kavárny a veškerý luxus těchto letovisek nejsou tím, co by vás mělo kamkoliv přilákat, a naopak chcete svůj volný čas trávit spíše na místě, kde jsou vymoženosti civilizace méně patrné, navštivte Dominikánskou republiku, nebo ostrov Grenada, součást Malých Antil. Mají totiž společné zejména to, že i když jde o místa s dobrou pověstí mezi těmi, kdo se v Karibské oblasti již trochu orientují, stále zůstávají méně zasažené turistickým průmyslem, než jiné okolní ostrovy. Dokladem toho může být konec konců i skutečnost, že Dominikánské republice se někdy přezdívá Rajská zahrada Jižního Karibiku.  Ostrov Grenada se již vzpamatoval z následků ničivého hurikánu Ivan, který zde v roce 2004 způsobil obrovské škody. Opět zde proto můžete zažít  poklidnou atmosféru malého letoviska, kam se pořád jezdí spíše za mořem, než za nakupováním a módou. 

Křižníkem? Kocábkou? 

Pokud se chystáte navštívit Jižní Karibik na palubě některého z cruiserů, určitě byste se při jeho výběru neměli rozhodovat jenom podle ceny, nebo počtu bazénů a restaurací. Tím samozřejmě nemáme v úmyslu nějak škodit těm lodím, které jsou nejlépe vybavené. Spíše zde jde o to, že různě velké lodě se snaží vyjít různým skupinám návštěvníkům, a tomu se kromě parametrů svého vybavení obvykle přizpůsobují také výběrem trasy a míst, kde zakotví.

Obecně můžeme říci, že čím větší lod´, tím větší pravděpodobnost, že plán cesty bude postavený tak, aby bylo během plavby možné navštívit ty místa, která jsou turisty nejvíce vyhledávaná. Obvyklou součástí celodenních zastávek zde potom bývá široká nabídka nejrůznějších fakultativních výletů. Tedy takových, ke kterým vás nikdo nebude nutit, ale na které se zároveň vždy můžete spolehnout v situaci, kdy se vám nechce vymýšlet vlastní program.  Antiqua a Barbuda, nebo třeba Barbados, můžeme vzít za typický příklad takového místa.

Menší lodě, a v poslední době také ty, jejichž provozovatelé se hlásí k tzv. měkčí turistice, tedy takové její podobě, která se svou přítomností snaží méně ovlivňovat původní ráz jednotlivých míst, se často pokouší svému itineráři vtisknout jakousi „vyváženou“ podobu.

Proto bývá jejich cesta nastavena tak, aby bylo během plavby možné navštívit jak ty nejvyhlášenější přístavy, tak i ty, o kterých jste pravděpodobně nikdy neslyšeli. Což samozřejmě v žádném případě neznamená,  že by mělo jít o nějaká tuctová místa, v nichž není nic k vidění. Někdo proto dokonce  tvrdí, že často je tomu přímo naopak. 

Kdy odplout?

Jakkoliv nemáme zájem na tom, abychom postrašili případného návštěvníka, měli bychom připomenout, že tato oblast patří mezi místa, na nichž se pravidelně objevují hurikány. Odborníci proto doporučují, abyste při plánování svého pobytu vzali jejich období v úvahu.

    Přes mnoho ostrovů ležících v jižní části Karibského moře se totiž v podstatě pravidelně přežene hurikán, byť jeho následky nemusí nutně být natolik ničivé jako v již zmíněném případě roku 2004 na Grenadě.  Hurikány se zde objevují v období od 1. června do 30. listopadu.

V kategorii: Cestování

Mohlo by Vás zajímat:

Bývalí zaměstnanci Renturi založili společnost Medilam, vyšetřuje se možný únik dat a klientských kontaktů Bývalí zaměstnanci Renturi založili společnost Medilam, vyšetřuje se možný únik dat a klientských kontaktů
Zjistěte, kdy slaví svátek různá jména Zjistěte, kdy slaví svátek různá jména
Jak vybrat příslušenství pro domovní čistírnu? Jak vybrat příslušenství pro domovní čistírnu?
Jak vybrat stan pro pěší toulky přírodou Jak vybrat stan pro pěší toulky přírodou
© ExtraŽivot.cz. Všechna práva vyhrazena. Šíření jakéhokoliv obsahu bez povolení je zakázáno. XHTML / CSS Valid.
Design Theme Junkie.