Objevte ostrov v Egejském moři – Ikaria

Tento podlouhlý ostrov leží v Egejském moři a je nejjižnějším ze všech řeckých ostrovů. Název ostrova je spojený s antickou bájí o Ikarovi. Ikaros byl syn slavného minojského sochaře a vynálezce Daidala. Traduje se, že Ikaros se pokusil spolu se svým otcem uprchnout z Kréty pomocí křídel slepených voskem. Vystoupal však i přes varování svého otce příliš vysoko, takže slunce rozpustilo vosk a Ikaros se zřítil do moře a zahynul. Poblíž ležící ostrov tak dodnes nese název Ikaria. Místní název zní Nikaria (Nicaria).

Ostrov patří do skupiny severo-východních egejských ostrovů. Měří přibližně 40 km na délku a 8 km na šířku. Patří mezi ty menší řecké ostrovy. Žije zde přibližně 8 tisíc obyvatel. Střed ostrova je spíše hornatý a ve srovnání s ostatními turistickými letovisky poměrně nehostinný. Ikaria není typickou turistickou destinací s bujarým životem plným zábavy. Avšak i tady lze spatřit malebné domky, skalnaté zátoky, pohoří s termálními prameny, útesy i pobřeží s krásnými písečnými plážemi. V ulicích je mnoho zeleně a v okolí spoustu rozsáhlých zahrad, ale o malebnosti a historické atmosféře nemůže být v porovnání s jinými ostrovy řeč. Tento ostrov názorně předvádí, jak by vypadaly i ostatní řecké ostrovy, pokud by jejich krajina zůstala netknutá a necestovalo by do ní ročně několik set tisíc turistů.

Hlavním městem ostrova je Agios Kirykos ležící na severovýchodním pobřeží. Toto město je hlavním přístavem a zároveň i administrativním centrem celého ostrova. Ve městě panuje ruch a tyčí se zde velké množství nově postavených budov. Nedaleko hlavního města se nachází vesnička Therma, kde vyvěrají léčivé horké prameny, a to dokonce i přímo do moře. Jsou zde postaveny malé lázně.

Turistům lze na ostrově Ikaria doporučit návštěvu např. archeologického muzea nebo pláží Tsoulka a Xilosirtis. Pláž Xilosirtis je v podstatě úzkým pruhem oblázkové pláže obklopeným skalami. Na pláž vede dlouhé schodiště z okrajové části města. Můžete také vyzkoušet pláž Messakti nebo Gialiskaris. Tato kolonie pláží leží zhruba deset kilometrů od města Evdilos – hlavního přístavu severní části ostrova, města oplývajícího velmi úzkými uličkami. Tyto pláže jsou umístěny na soutoku dvou řek, které vytváří lagunu. Ta je často díky své úchvatné scenérii zpodobňována s pobřežím Karibiku. Další malou vesničkou je Christos Raches, která je plná zelených jehličnanů. Nedaleko této vesničky stojí v horách klášter Moni Monte, jehož interiér je nádherně vyzdoben pravoslavnými ikonami.

Z ostrova Ikaria pochází tanec „ikariotikos“. Jde o tradiční lidový tanec, který se tančí v rychlém tempu a pro který je charakteristická lehkost kroku a pohupování v kolenou. Dále je ostrov znám svou tradiční výrobnou silného červeného vína. Mnoho částí ostrova je pokryto velkými keři, obzvláště rokle, což dělá místní krajinu bohatou na zeleň. Kromě malých koz zde nežijí žádná vzácná zvířata.

V kategorii: Cestování Tags: 

Mohlo by Vás zajímat:

Zakynthos Zakynthos
Kefalonie Kefalonie
Chalkidiki Chalkidiki
Karpathos Karpathos

Přidat komentář

Odeslat komentář

© 2023 ExtraŽivot.cz. Všechna práva vyhrazena. Šíření jakéhokoliv obsahu bez povolení je zakázáno. XHTML / CSS Valid.
Design Theme Junkie.