Západní Karibik – azur, motýli a vetřelec

 

V celém Karibském regionu, tedy oblasti jihovýchodně od Mexického zálivu a celé Severní Ameriky, najdeme více než 7000 ostrovů a ostrůvků, korálových útesů a různých skal. Popsat proto v úplnosti byť jenom jeho západní část je vskutku nadlidský úkol.

Nebudeme se proto pokoušet podat vyčerpávající souhrn všech pobřežních pásem, větších ostrovů a pláží, na které zde lze narazit. Pokusíme se místo toho ve stručnosti upozornit na ta místa, která jsou v Západním Karibiku turisticky nejvděčnější, a kam proto každoročně míří nejvíc návštěvníků.

Za nejdůležitější body celého regionu, hlavní turistické destinace na západě Karibské oblasti, můžeme označit zejména Grand Cayman Island, největší z Kajmanských ostrovů, největší město středoamerického Belize – Belize City, a ostrov Cozumel. Ten leží blízko východního pobřeží Yukatánského poloostrova patřícího Mexiku. Je-li to tak možné říci, tak přímo naproti Playa del Carmen, známého letoviska tzv. Mexické Riviéry.

Všechna tato místa přitom kromě blankytného moře spojuje také to, že jde o zastávky luxusních korábů, na kterých se lze plavit celou oblastí, a které v současnosti představují možná ten nejrozšířenější a určitě také nejpohodlnější způsob, jak Karibské moře s jeho ostrovy poznat.

V každém z těchto míst lodě kotví kvůli tomu, aby se zde jejich pasažéři mohli trochu porozhlédnout, anebo se alespoň vykoupat a najíst (čímž samozřejmě nechceme naznačit, že na samotné lodi to možné není). Za víceméně obvyklou praxi přitom můžeme považovat takový plán cesty, který umožní navštívit každé z těchto míst.

Jejich hlavní lákadla jsou jasná snad i tomu, kdo o Karibském moři  v životě neslyšel. Dlouhé pláže pokryté bílým pískem, azurové moře s jeho křišťálově čistou vodou, bohatý podmořský život. To jsou ty hlavní důvody, proč se celá oblast v poslední době těší stále větší oblibě jak mezi smetánkou, tak třeba i mezi baťůžkáři. Ti se prostřednictvím diskuzních fór vzájemně informují o nejvhodnějších způsobech dopravy mezi jednotlivými zajímavými místy.

Pokud máte to štěstí, a podaří se vám navštívit Grand Cayman Island, určitě byste si ve svém plánu měli nějaký čas vyhradit pro návštěvu nejznámější místní  pláže nesoucí název Sedmimílová pláž.

Neobvyklou podívanou  také slibuje Motýlí farma. Nejde o název žádného baru ani nákupního centra. Jednoduše zde najdete  spousty motýlů původem z celého světa, kteří zde volně létají  mezi tropickými zahradami a vodopády. Pokud s oblibou nosíte jasné barvy, nebo výrazné parfémy či kolínskou, připravte se na to, že některé druhy proto budete přitahovat, a posedají si na vás.

Dobré jméno si Grand Cayman Island získal také mezi mnoha milovníky potápění. Ti se sem sjíždí zejména díky mnoha podmořským druhům, které zde lze bez problému sledovat díky výborné viditelnosti pod hladinou, někdy až na více než 40 metrů. Díky tomu si lze, pokud tedy máte štěstí, prohlédnout různé druhy chobotnic, barakud, mořských želv, typických tropických barevných ryb, ale třeba i žraloků.

Až se dostanete do blízkosti ostrovu Cozumel, bude vypadat mořské  dno s velkou pravděpodobností ještě divočeji.  Obvyklým doporučením těch, kteří už Cozumel navštívili, proto bývá, aby jste se vypravili na obhlídku jeho okolí v lodi se skleněným dnem. Odtud potom s největší pravděpodobností také dáte za pravdu rozšířenému názoru, podle kterého je svět podmořského života nejvíce fascinující právě zde.

Samozřejmě ani zde nic nebrání tomu, aby jste obuli ploutve a sami se pod hladinu vydali na průzkum mořského dna. Kdo ví, možná se právě vám podaří během této podvodní vycházky minout vedle již zmíněných druhů třeba i rejnoka nebo murénu. Záhadnou rybu dorůstající délky až 4 metrů, která operuje s čelistmi podobnými těm, které měl Vetřelec, známé stvoření ze stejnojmenného fantastického filmu. Nemusíte z nich ale mít obavy. Zkušení potápěči se shodují na tom, že jde o plachého tvora, který se člověku, pokud může, raději vyhýbá.

V kategorii: Cestování

Mohlo by Vás zajímat:

Zdravé ryby v jezírku? Základem je prevence Zdravé ryby v jezírku? Základem je prevence
ROZHOVOR S LÉČITELEM – DAR ZDRAVÍ JAKO POSLÁNÍ ROZHOVOR S LÉČITELEM – DAR ZDRAVÍ JAKO POSLÁNÍ
Teambuilding v Action Parku Praha Teambuilding v Action Parku Praha
Fotovoltaika pro úsporu financí Fotovoltaika pro úsporu financí

Přidat komentář

Odeslat komentář

© ExtraŽivot.cz. Všechna práva vyhrazena. Šíření jakéhokoliv obsahu bez povolení je zakázáno. XHTML / CSS Valid.
Design Theme Junkie.