Výlet na Pustevny

PustevnyLetošní zima se zatím moc nepředvedla. Teploty se drží nad nulou, sníh nikde, ve městech je inverze, mlha, smog a tak nám nezbývá nic jiného než vyrazit za čerstvým vzduchem do hor. Jenže co tam, když sněhová nadílka chybí a na sjezdovkách leží jen samé bláto? Máte-li rádi aktivní pohyb, na Pustevnách se zabavíte i bez sněhu.

Pustevny (1018 m) jsou nejvýznamnější a nejnavštěvovanější horské středisko Beskydských hor. A není také divu, jelikož jsou zejména významnou křižovatkou turistických tras. Na Pustevny se dostanete po silnici z Prostřední Bečvy nebo sedačkovou lanovkou z Ráztoky u Trojanovic. Dál můžete pokračovat pěšky a to východním směrem, kde dojdete na Čertův mlýn (1207 m), kde si můžete prohlédnout ojedinělé skalní útvary. Pokud se vydáte západním směrem po naučné stezce Radegast kolem známé sochy pohanského boha úrody, Radegasta dojdete přímo k magickému vrcholu Radhoště (1129 m), kde stojí nejen hotel, ale hlavně kaple sv. Cyrila a Metoděje, která byla v roce 1999 rozsáhle rekonstruována. Výhled do dalekého okolí je z tohoto vrcholu opravdu neopakovatelný. Zajímavostí jistě také je, že od 60. let minulého století se počátkem července na Radhošti konají cyrilometodějské poutě, kterých se účastní i několik tisíc lidí.

Kaple sv. Cyrila a Metoděje

V zimě, když je sněhu dostatek, se Pustevny stávají vyhledávaným lyžařským střediskem s 11 lyžařskými vleky a 9 sjezdovkami. Celé okolí je navíc propleteno sítí běžeckých tras, takže i běžkaři si přijdou na své. Budiž nám útěchou, že meteorologové od začátku nového roku slibují mrazy a s nimi snad již i ten očekávaný sníh.

Zaslechli jste někdy o dřevěných stavbách postavených v lidovém slohu slovenským architektem Dušanem Jurkovičem? Tak to jste o Poustevnách už slyšeli. K těmto překrásným dřevěným stavbám patří také sto let stará dřevěná valašská zvonička, kterou zdobí zajímavé barevné ornamenty. Celou tuhle krásu doplňují stylové dřevěné koliby Valašska a hotel Tanečnice z roku 1926.
Věděli jste, že Pustevny byly pojmenované po poustevnicích, kteří zde žili a z nichž poslední zemřel roku 1874?

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Tip na zajímavou událost
Již každoročně začátkem ledna probíhá na Pustevnách akce pod názvem Sněhové království. Jde o mezinárodní sochařské sympozium, kdy cca 30 umělců vytváří sochy z ledu a sněhu. V roce 2014 bude akce zahájena 7. ledna a ledová díla si zde můžete prohlédnout až do 26. ledna.
O prvních dvou víkendech bude kromě soch k vidění i doprovodný program na podiu se soutěžemi pro děti, kterým budou provázet moderátoři. Zajištěno je samozřejmě i dostatek občerstvení.

V kategorii: Cestování

Mohlo by Vás zajímat:

Teambuilding v Action Parku Praha Teambuilding v Action Parku Praha
Fotovoltaika pro úsporu financí Fotovoltaika pro úsporu financí
Jak ušetřit na nákupu počítače a přitom zachovat kvalitu Jak ušetřit na nákupu počítače a přitom zachovat kvalitu
Vyznáte se v kávě? Vyznáte se v kávě?

Přidat komentář

Odeslat komentář

© ExtraŽivot.cz. Všechna práva vyhrazena. Šíření jakéhokoliv obsahu bez povolení je zakázáno. XHTML / CSS Valid.
Design Theme Junkie.