Kofeinové nápoje, jako je káva a také některé druhy čajů (zelený či černý), nejsou v malých dávkách škodlivé, ale při častém pití se dá lehce vypěstovat záležitost. Není to tak nemožné, protože pití kávy je u nás velice běžné, o čemž svědčí množství kaváren, anebo různé zvyky, jak pití kávy po obědě, zvaní známých na kávu apod. Jsou lidé, kteří berou kávu jako součást života a nedokážou si bez ní den představit. Bez hrnku kávy to zkrátka nejsou oni. Denní pití kávy z vás ještě závislého neudělá, ale neustálé popíjením, tedy příjem kofeinu je zdraví škodlivé.
Otázkou je, zda je kofein škodlivý či nikoli. Obecně platí pravidlo, že všeho moc škodí. A nejiné je to i v případě kofeinových nápojů. Malé dávky kofeinu tak pomohou třeba vymýtit slabé a nepříjemné bolesti hlavy, částečně působí i jako mocný štít proti nemocem a někteří lidé tvrdí, že jim černá káva spraví žaludek, zejména po nějakých jídelních hodech. Ano, hořké jistým způsobem může pomoci vyhnat nepříjemné chuti. Ale co když kofein prostě vynecháme, je to v pořádku, nebo může jít o vážný stav?
Otázkou také je, kdo je a kdo není na kávě, nebo spíše kofeinu závislý. Pakliže pijete kávu maximálně dvakrát denně a její absence vám nijak neublíží, nic nepříjemného nepociťujete, mělo by to být zcela v pořádku. Ale pakliže patříte mezi ty osoby, které bez hrnku kávy nemohou vyjít z domu, v práci musí popíjet při celodenní činnosti kávu a pár šálků si ještě dají večer, než jdou spát, pak jistě máte vypěstovanou závislost. Výjimku tvoří pouze ti, jež pijí kávu bez kofeinu a mají rádi kávovou chuť.
Chcete-li vědět, zda jste skutečně závislí, nebo je to ještě v pořádku, zkuste jednoduše malý, ale účinný test – kofeinové nápoje zcela vynechejte. Jestliže jste závislý, zcela určitě se objeví abstinenční příznaky. Může jít zprvu jen o letmé bolesti hlavy, které se však po čase stupňují. Čím déle jste bez kofeinu, tím je bolest silnější a silnější, až najednou jste jako bez sebe. Bolí jakýkoli pohyb hlavou, špatně se vám spí a nemůžete ani usnout. Posléze je objevuje i třes končetin a váš stav se podobá zimnici. Po čase nastává i nevolnost a pocit na zvracení, až to samotné zvracení. Také dost často se objevuje průjem a jakoby pocit průjmu, křeče v břiše a nutnost jít na záchod. Od takových potíží vám obvykle pomůže jistá náhražka, třeba čokoláda, která trochu otupuje smysly a ve své podstatě tišící účinky.
Ano, jste závislý na kofeinu. A je to tedy skutečně problém? Pokud to srovnáme s jinými, častými závislostmi, jako je kouření, které nebývale leze, jak se říká, do peněz, a mimo zdravotní obtíže také hodně zapáchá, anebo alkoholismus, který nejenže leze do peněz, ale může člověka připravit o celý jeho život a zcela mu odrovnat zdraví. Takže je v tomto pohledu závislost na kofeinu problém, protože rozhodně až tolik do peněz neleze (nekupujeme-li notovou kávu za několik desítek korun), a ani život nějak neomezuje. Při popíjení kávy lze normálně pracovat. Jenže z jednoho pohledu může být závislost problémem – trvá totiž i léta, než se ze závislosti dostanete.
V případě, že jste zjistili problém, pak máte možnost odvykání celkem třemi způsoby. Ta prví, která nejméně zatíží je to, že nebudete mít kávu u sebe. Třeba pokud cestujete, pak necháte termohrnek doma a budete muset kávu při cestování prostě vynechat. Také platí to, že pokud ji máte doma na polici, tak vás více láká. Proto ji schovejte do skříně a před ní dejte jiné věci. Další metoda je dosti podobná a jde o postupné snížení dávek. Kávu zcela nevynechávejte, ale hlídejte si počet šálků a ty pořád a pořád snižujte. No a poslední a nejkrutější možnost je úplné vynechání kávy i kofeinových nápojů.
Lépe se závislost léčí, pokud je k tomu nějaký konkrétné důvod. Pokud důvod nemáte, musíte mít alespoň motivaci. Zadejte si, že pokud se vám to povede a vy se zbavíte závislosti zcela, pak se nějak odměníte. Například si koupíte novou kabelku, kterou už dlouho obdivujete, nebo tak něco podobného. Je to důležitý hnací motor k tomu, aby vás to přinutilo se ze závislosti vyléčit. Jinak si prostě časem řeknete, proč to vlastně děláte, když není důvod a naopak, když vás to tak ničí.
Prvně začněte tím, že se zbavíte všech kofeinových nápojů, které doma máte. Ideální je, je věnovat kamarádů, známým s tím, že jim prozradíte, o co se jedná a co tímto záměrem sledujete. Takto by vás měli navíc ještě podpořit a nebudou vám nutit kávu, což je jistě skvělé. Připravte se na to, že minimálně dva týdny potrvají silné abstinenční příznaky. Neustále budete mít pocit, že musíte na záchod, ale tam se nic nebude dít. Ale nejen křeče v břiše se objeví. Neminou vás bolesti hlavy a až nesnesitelná únava. Té se jednoduše zbavíte tím, že si nařídíte během dne krátký a vydatný spánek. Ale pokud i nemůžete usnout, tak si zapněte televizi, nebo jen tak relaxujte. Ležte a odpočívejte pro načerpání dalších sil.
Pomozte si pitím jiných nápojů. Skvělá je například bezkofeinová káva, která vám dodá pocit, že máte svůj oblíbený šálek kávy a bolestí hlavy vás mohou zbavit bylinkové čaje. Těmi se však nemyslí zelené čaje, zde pozor – zelený i černý čaj obsahují kofein, stejně jako káva. Pokud si nejste u čajů jistí, vždy si přečtěte příbalovou informaci, kde je složení.
Boj se závislostí na kofeinu může nějakou dobu trvat, ale dá se ji, při silné vůli zbavit. Po čase, kdy jste si zcela jistí, že bez kofeinu můžete být, tedy zbaveni abstinenčních příznaků, pak můžete klidně s kávou zase začít, ale pozor, pouze v malých dávkách.