Jak obchodovat s akciovými indexy

Akciový index je skupina akcií, kde se index vypočítává na základě specifických kritérií. Některé indexy jsou tržně vážené, zatímco jiné jsou založeny na cenách. Některé indexy jsou sektorové indexy a jiné jsou založeny na specifickém clearingovém mechanismu. Bez ohledu na způsob výpočtu se indexy postupně staly pro účastníky akciového trhu způsobem, jak zaujmout k trhu konkrétní postoj.

Co představuje akciový index?

Akcie obecně odrážejí hodnotu rizikovějších aktiv. Riziko související s obchodovanými akciemi je vyšší, než v případě držení hotovosti nebo nákupu dluhopisů. Akcie mohou kolísat v širokém měřítku v závislosti na řadě faktorů, včetně makro událostí a také finančních výsledků.

Index je koš akcií. Index může být poháněn makro faktory, stejně jako novinkami, které ovlivňují daný sektor. Velké indexy mohou být řízeny jednotlivými akciemi, držení indexu však může být méně riskantní, než držení jednotlivých akcií.

Řada investorů používá indexy k tomu, aby si mohli utvořit názor na to, zda příslušná ekonomika posiluje a růst je na vzestupu. Při posílení celkového růstu obecně rostou příjmy a výnosy společností, což umožňuje atraktivnější oceňování. Se zpomalováním růstu se samozřejmě předpokládá pokles příjmů a výnosů, což má za následek rizikovější aktiva a snížení atraktivity.

Co pohání ceny akciových indexů?

Akciové indexy jsou poháněny změnami událostí, které udávají stav jednotlivých ekonomik a také světovou ekonomickou situaci. Například zatímco index S&P 500 obecně vzroste, jestliže bude americká ekonomika silná, zprávy o dalších regionech, jako je Evropa a Asie, budou mít dopad na americké akciové trhy.

Pokud je společnost dostatečně velká, může také řídit cenu indexu. Například v důsledku havárie Boeingu 737 v Etiopii a následnému vyšetřování došlo k propadu akcií Boeingu. Boeing je jednou z největších složek průmyslového průměru Dow Jones. Pokles hodnoty akcií Boeingu vážený k průměru Dow Jones umožnil překonat S&P 500 a Nasdaq. Na indexy akciového trhu budou mít dopad také ekonomické zprávy. Jak makro události ovlivňují budoucí směrování akciových indexů se můžete dozvědět na vzdělávacím portálu iFOREX.

Jako používat indexy jako zajištění

Pokud obchodujete s jednotlivými akciemi, může použít akciové indexy k zajištění expozice. Pokud máte například koš s akciemi, můžete uvažovat o prodeji indexu S&P 500 jako formy zajištění proti nepříznivého pohybu trhu v důsledku ekonomické události v souvislosti s dovozem. Můžete také zvážit použití konkrétního sektoru pomocí nástrojů ETF jako zajišťovacího nástroje.

Použití technické analýzy

Ceny akciových indexů jsou ovlivněny také tržním sentimentem. Pokud nejsou k dispozici žádné nové informace, ceny kolísají na základě sentimentu. Sentiment je možné měřit pomocí několika nástrojů, včetně technické analýzy. Technická analýza je studie předchozí cenové akce. K dispozici jsou nástroje technické analýzy, které vám pomohou měřit trendy, momentum a také to, zda je index překoupen nebo přeprodán.

V kategorii: Finance

Mohlo by Vás zajímat:

Teambuilding v Action Parku Praha Teambuilding v Action Parku Praha
Fotovoltaika pro úsporu financí Fotovoltaika pro úsporu financí
Jak ušetřit na nákupu počítače a přitom zachovat kvalitu Jak ušetřit na nákupu počítače a přitom zachovat kvalitu
Vyznáte se v kávě? Vyznáte se v kávě?

Přidat komentář

Odeslat komentář

© ExtraŽivot.cz. Všechna práva vyhrazena. Šíření jakéhokoliv obsahu bez povolení je zakázáno. XHTML / CSS Valid.
Design Theme Junkie.