Používáte aukční portál Aukro.cz?

Pokud vás nebaví nakupovat v kamenných obchodech a chcete ušetřit čas, zkuste Aukro. Aukro je takový virtuální trh, na kterém můžete nakupovat i prodávat zároveň zboží různého druhu. Navíc se zde můžete seznámit s novými lidmi a navázat tak cenné „obchodní“ kontakty. Avšak každé obchodování i včetně toho virtuálního má své světlé i stinné stránky.

Pokud o Aukru slyšíte poprvé a zajímá vás, jak to na takovém virtuálním trhu chodí, pokusíme se vám jeho fungování přiblížit. V první řadě je nutné se zaregistrovat. Registrace je bezplatná a velmi jednoduchá – stačí vyplnit své jméno a adresu a e-mail, na který vám dojde potvrzující zpráva o registraci. Po obdržení tohoto potvrzení můžete začít nakupovat a prodávat jak je vám libo. Stačí jenom vědět, jak na to.

Do vyhledávače na webu Aukro stačí zadat název vámi hledaného předmětu či věci. Po tomto zadání se vám zobrazí seznam hledaných předmětů i s obrázky. Ještě než se rozhodnete zvolený předmět zakoupit, ujistěte se, zda můžete vybranému Prodávajícím u důvěřovat. To je první riziko virtuální koupě, nevíte, od koho daný předmět kupujete a nikdy se nemůžete 100% spolehnout, zda prodávajícímu můžete důvěřovat. Aukro pro tento případ obsahuje komentáře o Prodávajícím, dodávané od ostatních uživatelů Aukro.cz. Ty se vám zobrazí kliknutím na uživatelské jméno. Další veškeré informace najdete na levé straně každé aukce, kde naleznete i celkové hodnocení uživatele – Prodávajícího. Pokud komentáře obsahují spíše negativní hodnocení, je nutné zvážit, zda s takovým prodejcem chcete i nadále komunikovat či ne. Pokud je tomu naopak, můžete začít nakupovat.

Předtím je ale ještě potřeba se opravdu ujistit o tom, zda kupovaný předmět  opravdu odpovídá zadaným kritériím a zda souhlasíte s cenou předmětu a způsobem jeho dopravy do vašeho bydliště. Všechny tyto údaje najdete v sekcích Doprava a platba a Údaje o předmětu. V případě určitých nejasností a pochyb v rámci prodeje se můžete prodejce sami zeptat v kolonce Položit otázku prodejci. I tak se ale může stát, že i přes všechny zadané údaje nakonec předmět zcela neodpovídá vašim představám. Bohužel i tato skutečnost patří mezi další rizika internetového obchodování.

Na Aukru můžete nakupovat dvěma způsoby: Tou první formou je tzv. virtuální dražba. Jako druhá možnost se zde nabízí možnost prodeje za pevnou cenu Kup teď.

Pokud zvolíte první možnost, stačí pouze zadat výši finanční částky dle vaší volby – záleží pouze na váš, kolik peněz jste ochotni za předmět zaplatit. Po zadání údaje už udělá veškerou práci za vás systém, který přihazuje vámi zadanou finanční částku až do konce aukce. O průběhu aukce je možné se samozřejmě neustále informovat.

V případě druhé možnosti Kup Teď vypadá situace tak, že je u předmětu uvedená pevná cena. Postup u této formy koupě je velmi jednoduchý – kliknete na kolonku Kup teď a předmět je v tu chvíli už vaším vlastnictvím.

Jakmile vyhrajete aukci nebo koupíte předmět možností Kup Teď, bude Vám zaslán e-mail potvrzující váš nákup. V emailu se dozvíte, jakým způsobem částku za zakoupené či vydražené zboží uhradíte. Můžete zkusit i aukce na mezinárodním portálu Ebay.com.

Zhruba tak vypadá nakupováni na Aukru – šetří čas i peníze, ale zároveň je tento druh nákupu i určitým adrenalinem  – i přes zadané informace o předmětu a prodejci nikdy přesně nevíte od koho zboží nakupujete a zda vám bude doručeno zrovna to, co očekáváte. Fotografie se může od reálné podoby předmětu značně lišit. Navíc platba zboží je rizikem i pro samotného prodejce, který si nikdy nemůže být jist, zda mu daná finanční částka přijde včas,a  zda vůbec přijde. I přes tato všechna negativa je virtuální nakupování rozhodně pohodlnější a rychlejší. Záleží tedy na každém člověku, jakou možnost pro nakupování zvolí.

V kategorii: Volný čas, Zajímavosti

Mohlo by Vás zajímat:

Znáte tzv. modrý čaj? Znáte tzv. modrý čaj?
Cestovní pojištění: Nezbytnost pro klidnou dovolenou Cestovní pojištění: Nezbytnost pro klidnou dovolenou
Objevte kouzlo prémiových olejů a delikates s Olivum.cz Objevte kouzlo prémiových olejů a delikates s Olivum.cz
Martin Zoubek | informace od Protikorupční linka .cz Martin Zoubek | informace od Protikorupční linka .cz

Přidat komentář

Odeslat komentář

© ExtraŽivot.cz. Všechna práva vyhrazena. Šíření jakéhokoliv obsahu bez povolení je zakázáno. XHTML / CSS Valid.
Design Theme Junkie.