Donuty – nejlepší koblihy na světě

donuts

Snad každý, kdo miluje sladkosti, už se někdy setkal s donuty. Pro ty, kdo neví, co se pod tímto slovem skrývá – jedná se o typické americké koblihy, které obvykle mívají tvar kroužku, ale mohou být i v klasické podobě, v jaké se dělají české koblihy. Nejčastěji bývají polité sladkou polevou, ale dělají se i donuty plněné krémem. Donuty jsou oblíbené skoro po celém světě a v posledních letech se čím dál více prosazují i u nás v České republice. Kde si lze u nás donuty koupit a jak si je můžeme udělat sami doma?

Zatímco ještě před takovými deseti lety se donuty na pultech českých obchodů moc neobjevovaly a sehnat se daly jen v málo obchodech, dnes už jsou mnohem dostupnější a je jich mnohem větší výběr. Běžně je můžeme sehnat např. v supermarketech, jako je Tesco, Albert, Lidl atd. a to s různými polevami – jahodovou, čokoládovou a banánovou, případně plněné krémem. Další možností, kde koupit donuty jsou pak některé fastfoodové řetězce. Patří mezi ně např. McDonald nebo Burger King. Ve své nabídce má donuty také spousta pekáren. Největší výběr donutů je ale k dostání ve specializovaných řetězcích, jako je např. Dunkin Donuts nebo Krispy Kreme doughnuts. Bohužel u nás zatím žádný z nich pobočku nemá (v 90. letech sice v Praze pár poboček Dunkin Donuts bylo, ale po krátké době z ČR firma odešla) a tak nezbývá než doufat, že se v brzké době nějaký fastfood zaměřený na donuty objeví i v Česku.

Docela snadno si ale donuty můžeme udělat i doma a není to nic těžkého. Co k tomu budeme potřebovat? K výrobě domácích donutů si připravíme 250 ml mléka, 60g krupicového cukru, 300g hladké mouky, 250g polohrubé mouky, 2 lžičky sušeného droždí, 2 žloutky a 3 lžíce oleje. Z uvedených surovin pak vytvoříme těsto, které vytvarujeme buď ručně nebo pomocí formiček do jednotlivých kroužků. Ty usmažíme po obou stranách na pánvi ve vyšší vrstvě rozpáleného oleje, nebo je můžeme udělat ve fritovacím hrnci. Hotové donuty potom můžeme polít různými polevami, posypat oříšky nebo různým barevným zdobením, případně naplnit krémem. Vedle tohoto způsobu přípravy však existuje více receptů, takže pokud by nám tento nevyhovoval, můžeme vyzkoušet jiný, který najdeme na internetu nebo v některých kuchařkách.

Kromě donutů v posledních letech roste obliba i dalších amerických sladkostí – hodně populární jsou hlavně muffiny, ale např. také brownies, cupcakes a spousta dalších dobrot, které jsou typické pro USA.

V kategorii: Jak na to

Mohlo by Vás zajímat:

Znáte tzv. modrý čaj? Znáte tzv. modrý čaj?
Cestovní pojištění: Nezbytnost pro klidnou dovolenou Cestovní pojištění: Nezbytnost pro klidnou dovolenou
Objevte kouzlo prémiových olejů a delikates s Olivum.cz Objevte kouzlo prémiových olejů a delikates s Olivum.cz
Martin Zoubek | informace od Protikorupční linka .cz Martin Zoubek | informace od Protikorupční linka .cz

Přidat komentář

Odeslat komentář

© ExtraŽivot.cz. Všechna práva vyhrazena. Šíření jakéhokoliv obsahu bez povolení je zakázáno. XHTML / CSS Valid.
Design Theme Junkie.