Jakkoli se to může stát neuvěřitelné, panenka Barbie v březnu tohoto roku oslavila své padesáté narozeniny: 9. března 1959 ji Ruth Handlerová, její stvořitel, slavnostně představila na důležitém newyorském veletrhu hraček. Přestože tak díky své dlouhé historii představuje jednu z nejdéle vyráběných hraček svého druhu, o žádném zpátečnictví v jejím případě nemůže být řeč. I po letech dokáže překvapit. Měli jsme již tu čest s Barbie kosmonautkou, lékařkou nebo pianistkou, ale i dělnicí, lesbou nebo vymítačkou ďábla. Pro letošní rok pak společnost Mattel po čtyřiceti letech uvádí na trh černošskou Barbie s výraznějšími lícními kostmi a plnější rty. V Německu pak letos představili Barbie, jejímž vzorem je tamní kancléřka Angela Merkelová. Decentní kostým, upravené vlasy, řečnický pult.
V druhé polovině padesátých let se objevuje zřejmě úplně první panenka, která se vymyká z tradice panenek jako bytostí svádějících pouze k mateřskému opečovávání – její švýcarská Lilly, jejíž předlohou byla stejnojmenná sebevědomá dívka z komixu.
Právě jí se nechali manželé Handlerovi, zakladatelé dnes mamutího hračkářského koncernu Mattel, inspirovat Elliot Handler se v té době živil výrobou dřevěných domů právě pro panenky, jeho paní v té době připadal svět panenek přespříliš strnulý.
Rozhodla se jej proto změnit se svou Barbie, která naopak měla držet krok s dobou. Proto už žádné dětinské žvatlání ani předškolní oblečky. Barbie naopak měla odrážet současné módní trendy a představovat zajímavá prostředí. A nutno říci, že během celých padesát let své existence se jí to dařilo vskutku měrou vrchovatou.
Nejde tedy jen o to, že Barbie panenka odjakživa vynikala kvalitou zpracování, a ve své době revolučními ohebnými končetinami . Podstatné je především to, že její odívání představovalo příležitost pro skutečně kreativní práci. Dnes je tak zřejmě již každému jasné, že panenku Barbie lze odít skutečně do čehokoliv.
A nejen to, společnost Mattel později přichází i s asijskou nebo hispánskou Barbie, samozřejmostí je pak pestrá paleta jejích profesí a doplňků. Podle vaší nátury tak váš byt může spolu s vámi obývat konzervativní Barbie ředitelka velkého podniku, ale i rocková fanynka, máte na výběr z Barbie pilotky stíhačky stejně jako učitelky hudby.
O skutečnosti, že panenka Barbie představuje jenu z nejkultovnějších hraček vůbec pak přesvědčivě svědčí fakt, že příležitost ušít pro ní alespoň jeden obleček využili vůbec nejslavnější módní návrháři zeměkoule: za všechny zde zmiňme alespoň jména jako Christian Dior, Calvin Klein, Gucci, Dolce & Gabana nebo Armani.