Kréta, nazývaná také „ostrov zázraků“, je největším a nejjižnějším řeckým ostrovem a po Sicílii, Sardinii, Korsice a Kypru také pátým největším ostrovem ve Středomoří. Leží ve východní části Středozemního moře a zahrnuje čtyři řecké regiony neboli prefektury – Iraklion, Chania, Rethymnon a Lasithi. Rozloha ostrova je 8 261 km2. Pobřeží je dlouhé přes 1 000 km. Na severu je omýván Egejským mořem, z jihu mořem Libyjským. Podél ostrova je rozmístěno asi 20 menších ostrůvků, některé obydlené, jiné nikoliv. Kréta má přibližně 600 000 stálých obyvatel. Podle starořeckých mýtů je Kréta rodištěm bájného Daidala, Ikara, Mínótaura, ale také vládce olympských bohů – Dia. Také se traduje, že právě na Krétu unesl všemocný bůh Zeus v podobě býka krásnou Európu.
Kréta je poměrně hornatý ostrov. V pohoří Idi Ori se nachází nejvyšší hora Psiloritis tyčící se 2 456 m. nad mořem. Počasí na Krétě je teplé a suché. Zimy jsou poměrně krátké a mírné. Teploty se v zimě pohybují kolem 10 stupňů Celsia, avšak na horách může sníh ležet ještě v květnu. V létě dosahují teploty i 40 stupňů Celsia. Na Krétě je v průměru 300 dní v roce slunečných, proto se řadí mezi nejslunnější místa v Evropě.
Hlavním městem Kréty je Iraklion (někdy také psáno Heraklion). Mezi další významná města patří například Chania, Rethymnon, Ágios Nikólaos a další. Iraklion má přibližně 150 000 obyvatel. Nachází se na severním pobřeží ostrova a je jeho významným přístavem. Nedaleko města se nachází největší letiště na ostrově Kréta – Mezinárodní letiště Nikose Kazantzakise (někdy také Letiště Heraklion), které bylo pojmenováno po řeckém spisovateli a filozofovi Nikosovi Kazantzakisovi. Poblíž hlavního města lze navštívit jednu z největších atrakcí ostrova – labyrint Knóssos. Jde o největší archeologickou lokalitu doby bronzové na ostrově Kréta, jejíž ruiny objevil v roce 1878 krétský obchodník a starožitník Minos Kalokairinos.
Kréťané jsou lidé velmi pohostinní, temperamentní. Více jak 90% obyvatel se hlásí k ortodoxnímu křesťanství. Jsou zapřisáhlými vlastenci, nosí tradiční kroje, milují jídlo, zábavu, tanec, hudbu. Ale zároveň, stejně jako ostatní Řekové, nikam nespěchají a užívají si řádi života. Hlavním zdrojem příjmu obyvatel je turistický ruch a zemědělství. Pěstují se zde olivy, vinná réva a další ovoce i zelenina. Na pláních rostou platany nebo palmové a cypřišové lesy. Zatímco v Chanii či Rethymnu je plno zeleně, v Iraklionu nebo Lasithi je k vidění spíše polopoušť.
Stejně jako na ostatních ostrovech, i na Krétě najdete nádherné písčité a oblázkové pláže s průzračnou vodou. Pobřeží jsou velmi pečlivě udržovaná a v noci navíc nasvícená. Můžete také navštívit místní taverny a vychutnat si večeři s výhledem na moře a zapadající slunce.
Za vidění stojí určitě i místní jeskyně. Na Krétě bychom jich našli více jak 3 000. K nejznámějším patří soutěska Samaria, která je 3 m široká a 600 m dlouhá a řadí se tak k největším v Evropě vůbec. Další soutěska – Kourtaliotis – odděluje Plakias od okolního světa a z nově postaveného vyhlídkového mostu lze pozorovat desetimetrové vodopády na řece Megapotamos.
Kréta je právem považována za jeden z nejhezčích a nejrozmanitějších ostrovů Řecka. Je to ostrov rušný i klidný, plný zábavy a nočního života, ale také nádherné přírody plné pohodové atmosféry.