Jak pěstovat bambus

Žijeme v Evropě a tak je pro nás bambus stále poněkud exotickou a zároveň obdivovanou rostlinou. Když se na ni podíváme, naše mysl jakoby cestovala až kamsi na Dálný Východ, do daleké Asie. Bambus nám automaticky připomíná dávnou Čínu, Vietnam a jeho rýži, či vůně čaje prosycené Japonskou s jeho zenovou filozofií… Vzpomeneme si však i na jiné země, pro které je bambus typickou rostlinou.

Nejenže je bambus krásnou a ozdobnou rostlinou, ale jedná se i o výrobní materiál číslo jedna právě v zemích, v kterých se mu daří nejlépe. Vyrábí se z něj domy, nábytek, hudební nástroje, řada domácích potřeb. Využívá se jeho pevnosti a zároveň pružnosti. Určitě jste na fotografiích či filmových záznamech viděli nosiče vody či jiných břemen, kteří využívají bambusovou tyč přehozenou přes ramena právě pro přenášení nákladů. A pokud chodíte do čínských a vietnamských restaurací, mohli jste ochutnat bambusové výhonky přímo na vašem talíři.

Není proto divu, že se bambus stává rok od roku oblíbenější rostlinou i u českých zahrádkářů. V dnešní době není problém sehnat sazeničky malých bambusů, jako tomu bylo dříve. Na následujících řádcích naleznete pár tipů, jak bambus s úspěchem pěstovat.

Bambus patří k celkem nenáročným druhům rostlin, kterým se dobře daří v normální půdě. Nejvhodnější je půda, která je neutrální, případně mírně kyselá. Klíčové je pro bambus stanoviště, kde jej vysadíme. Ideální je místo s dobrým přístupem světla v půdě, která příliš netrpí na vysychání. Je vhodné zabránit přístupu větru k malým bambusům – na tuto skutečnost jsou mladé rostliny poněkud háklivé. Nemají také příliš rádi kombinaci slunce a větru, která je typická pro zimu. Máme-li bambus v květináčích, je vhodné jej na zimu přenést do svého obydlí. Venkovní bambusy je třeba před nepříznivým větrem ohradit.

Po první dva roky života rostliny je třeba dbát na pravidelný přísun dostatečného množství vody. Nic se ale nemá přehánět, proto nemá smysl ani bambus přelévat natolik, až mu uhnijí kořeny. Všeho s mírou. To samozřejmě platí i pro starší rostliny, které sice vodu potřebují, ale ne v takové intenzitě.

V létě nesmíme mladé rostlinky nechat příliš přeschnout, kořeny by nikdy neměly být v úplném suchu. Starší rostliny bez problémů přežijí i případné odstávky vláhy a velká horka.

Chceme-li bambus přihnojovat, nejlépe mu svědčí dusík. Měli bychom proto volit dusíkatá hnojiva, ať už organického původu nebo průmyslová. Ideální je hnojit brzo na jaře.

Ve chvíli, kdy se bambusu začne dařit, je vhodné se rozmyslet, kolik ho vlastně na zahradě chcete. Sen zahrádkářů o bambusovém háji se často mění v boj s plevelem. Bambus se totiž velmi rychle množí pomocí podzemních oddenků, které nezastaví ani ploty. Je proto vhodné už počátku začít tvořit kořenové zábrany a také redukovat růst podle toho, jak to vyhovuje vám a ne rostlině. Kořenové zábrany mají nejčastěji podobu pevné fólie.

Dobré je využívat mulčovací kůry nebo listí, která bambus dobře ochrání před mrazem i vysycháním. Na rozdíl od svých vzrostlých oddenků má totiž bambus jen velmi mělké kořeny a díky této ochraně je můžete udržet ve velmi dobré kondici. A až shodí listy i váš bambus, není nic jednoduššího než jeho listy přidat k mulčovací kůře.

Nejvhodnějším obdobím pro výsev bambusů je jaro, ale neublíží jim ani pozdní léto. Některá semena je vhodné začít pěstovat v interiéru. V takovém případě semena po nějakou dobu namáčíte ve vodě a předpěstováváte na tzv. pěstební hubce za oknem nebo na přímém slunci. Jiné druhy semen je možné zasévat přímo do země a ze začátku hojně kropit vodou.

Při péči o bambus je nutné vědět, jaký druh semen vám vlastně raší ze země a podle toho upravit své chování vůči nim. Je však třeba poznamenat, že pěstování bambusu není taková věda, jak by se mohlo zdát. Jednou se možná budete divit, jak bleskovou rychlostí váš bambus roste.

Dovolte nám tedy popřát, aby se vašemu bambusu jen dařilo a časem se vám podařilo vypěstovat si váš soukromý bambusový háj!

V kategorii: Domácnost, Jak na to

Mohlo by Vás zajímat:

Jak vybrat příslušenství pro domovní čistírnu? Jak vybrat příslušenství pro domovní čistírnu?
Jak vybrat stan pro pěší toulky přírodou Jak vybrat stan pro pěší toulky přírodou
Zdravé ryby v jezírku? Základem je prevence Zdravé ryby v jezírku? Základem je prevence
ROZHOVOR S LÉČITELEM – DAR ZDRAVÍ JAKO POSLÁNÍ ROZHOVOR S LÉČITELEM – DAR ZDRAVÍ JAKO POSLÁNÍ

Přidat komentář

Odeslat komentář

© ExtraŽivot.cz. Všechna práva vyhrazena. Šíření jakéhokoliv obsahu bez povolení je zakázáno. XHTML / CSS Valid.
Design Theme Junkie.