Harrachov

Skokanský můstek v Harrachově

Skokanský můstek v Harrachově

Harrachov je město ležící v Libereckém kraji. Jeho rozloha činí 36,63 km2 a počet obyvatel je zde asi 1550, ale i přesto je toto město velmi známé po celé republice. Leží pod Čertovou horou v údolí říčky Mumlavy a přímo sousedí s Polskem.

V 17. století se na místě dnešního Harrachova nacházela vesnice Dörfl (z názvu je patrné, že šlo o německou vesnici), která byla až v 18. století přejmenována rodem Harrachovů na Harrachov. V té době Harrachov byla jen malá a neznámá vesnička a do dnešních hranic menšího města se dostala až v polovině 20. století, ale až po sametové revoluci roku 1989 se v Harrachově začal prudce rozvíjet cestovní a turistický ruch a právě od této doby zde začal vznikat nespočet penzionů, hotelů a dalších zařízení na ubytování návštěvníků tohoto města. V dnešní době je Harrachov oblíbeným zimním střediskem, protože zde jsou svahy i skokanské můstky, které byly vybudovány už v roce 1920. V roce 1923 se zde konaly první mezinárodní lyžařské závody, kterých se zúčastnili ti nejlepší lyžaři z Evropy i ze Spojených států amerických a od roku 1954 se zde konají lyžařské závody pravidelně. Roku 1980 zde vznikl největší lyžařský můstek na světe, mamutí můstek, známý po celém světě.

Je tedy jasné, že je toto město navštěvováno více v zimě než v létě, ale pokud sem přijedete v létě, určitě svůj čas nepromarníte, protože můžete navštívit Čertovu horu, která má nadmořskou výšku 1021 m n. m. Na jejím vrcholu se můžete pokochat krásou okolí, uvidíte odtud i na lyžařské svahy. Na Čertovu horu se můžete dostat sedačkovou lanovkou, jejíž dolní stanice je právě v Harrachově, nebo pěšky z Harrachova po zelené turistické trase, která se následně napojuje na modrou trasu, jež vás dovede až na vrchol.

Výhled z lanové dráhy

Výhled z lanové dráhy

Pokud se vám nechce na Čertovu horu, nevadí, můžete se vydat kolem říčky Mumlavy, v jejímž údolí Harrachov leží. Délka toku Mumlavy činí pouze 12,2 km a plocha jejího povodí je 51,6 km2. Pramení na tzv. Harrachově louce, která se nachází mezi vrcholem Kotel a vrcholem Harrachovy kameny. Na této řece se pár desítek metrů od centra města Harrachov nachází Mumlavský vodopád, což je oblíbený cíl turistů. Z centra města stačí jít po modré turistické trase směrem na východ a zanedlouho se dostanete k tomuto romantickému místu. Pokud se toto místo chystáte navštívit s dětmi, určitě nezapomeňte jít Liščí stezkou, která vede lesem blízko u Mumlavského vodopádu. Na ní děti musí plnit různé úkoly, které jsou napsány na určitých stanovištích Liščí stezky v lese. Na konci stezky vás čeká milé překvapení.

V Harrachově je tedy co dělat i v létě. Můžete zde vystoupat na Čertovu horu nebo jít k Mumlavskému vodopádu, a udělat si tak příjemný výlet s rodinou, na který určitě budete vzpomínat v dobrém…

V kategorii: Cestování

Mohlo by Vás zajímat:

Teambuilding v Action Parku Praha Teambuilding v Action Parku Praha
Fotovoltaika pro úsporu financí Fotovoltaika pro úsporu financí
Jak ušetřit na nákupu počítače a přitom zachovat kvalitu Jak ušetřit na nákupu počítače a přitom zachovat kvalitu
Vyznáte se v kávě? Vyznáte se v kávě?

Komentáře k článku "Harrachov"

  1. Ubytování napsal:

    Harrachov jsme si s kamarády velmi oblíbili, jezdíme tam pravidelně každou zimu. Díky tomu jsme si také zamilovali skoky na lyžích, když se tam koná nějaký závod, tak tam nesmíme chybět. Při závodech je však trochu problém s ubytováním, je tam hodně cizinců. Jsou, ale weby, které vám hledání ubytování usnadní.

Přidat komentář

Odeslat komentář

© ExtraŽivot.cz. Všechna práva vyhrazena. Šíření jakéhokoliv obsahu bez povolení je zakázáno. XHTML / CSS Valid.
Design Theme Junkie.