Že bylinkové čaje zahání žízeň a osvěžují, to není žádné tajemství. Čaj z máty peprné má příjemně ostrou a chladivou chuť a může se pochlubit i léčivými účinky – například na zažívání.
Horko, písek a mátový čaj
Jako první si všimly účinků mátového čaje pravděpodobně národy z pouštních a polopouštních oblastí severní Afriky. Tradici popíjet silný, sladký a horký mátový čaj najdeme například u Arabů, u berberských kmenů v čele s Tuaregy, ale také v Turecku.
Obyvatelé horkých oblastí dobře věděli, že pití studených nápojů zvyšuje tělesnou teplotu (tělo se snaží „ohřát“ na teplotu podobnou okolí), pili proto čaj téměř vroucí. Aby si však dodali příjemný pocit chladu, oblíbili si čaj z máty.
Co umí čaj z máty peprné?
Máta peprná je naše nejrozšířenější odrůda máty. Oproti poddruhu „Nana“, který se vyskytuje v Africe, má ostřejší a výraznější chuť. V listech máty najdeme mentolové silice, hořčiny, třísloviny a flavonoidy, a to v nemalém množství. Mátový čaj má proto také léčivé účinky:
- stimuluje tvorbu žluči a trávících šťáv,
- ulevuje při nachlazení,
- uvolňuje napětí a křeče,
- mírní zažívací obtíže z tučných jídel,
- pomáhá při nechutenství, nevolnosti, nadýmání,
- zmírňuje menstruační bolesti,
- působí dezinfekčně a proti zápachu z úst.
Jak vzniká mátový čaj
Listy máty peprné se sbírají hlavně od června do září. Většinou se trhá celá rostlina, ze které se sdírají listy až po usušení. Je důležité mátu sbírat osušenou sluncem a rychle usušit, aby nezhnědla.
Při přípravě čaje většinou zaléváme asi dvě čajové lžičky sušených lístků jedním šálkem vroucí vody a louhujeme pět minut. Chceme – li mátový čaj pouze inhalovat, stačí použít asi tři lžičky máty na celou nádobu, ze které budeme vdechovat páru.
Pokud jsme si oblíbili čaj z máty, mějme na paměti, že ve větším množství může dráždit sliznice, způsobit překyselení žaludku či podporovat tvorbu hlenu. Při dlouhodobém nadužívání může dojít i ke změně krevního obrazu.