Tak přesně tohle je napsáno na známém plakátu z dob komunismu, na němž chlapec odmítá alkohol a místo něj volí knihu. V dnešní době ale knihu volí málokdo. Vedou seriály, filmy nebo audio zpracování.
Uvědomme si ale, že knihy nám pomáhají k rozvoji. Zejména u dětí a mládeže, kdy se ještě stále utváří osobnost jedince, je četba velmi důležitá. Četba napomáhá k obohacování slovní zásoby, rozvoji představivosti a kreativity. Navíc, opakovanou analýzou inteligenčních testů se zjistilo, že lidé, kteří denně čtou, dosahují v testech dlouhodobě lepších výsledků než ti, kteří nečtou tak často nebo nečtou vůbec. V minulém roce to potvrdila studie uveřejněná v časopise ScienceMag. Lidé, kteří pravidelně čtou, lépe mluví a jejich psaný projev má o mnoho méně chyb. Navíc, četba je poměrně levnou zábavou – pokud budeme srovnávat poměr cena/množství zábavy, tak vítězí kniha. Však si to vezměte: cena lístku do kina je přibližně 150Kč a film trvá hodinu a půl. Kniha Vás bude stát sice o něco více, ale zato u ní strávíte několik hodin plných zábavy.
Proč je kniha lepší než film?
Důvodů je hned několik. Zaprvé – kniha Vám umožní pracovat s vlastní fantazií, můžete domýšlet příběh, představit si prostředí, kde se děj odehrává, utvořit si vlastní představu, která splní Vaše očekávání. Ve filmu máte celý příběh naservírovaný, není zde moc možností, jak uplatnit Vaši kreativitu. Buď příběh vezmete tak, jak Vám ho filmaři podají anebo máte smůlu.
Dalším důvodem je, že kniha poskytuje zábavu na daleko delší dobu. Už jen proto, že ve filmu se vše musí zredukovat do krátkého časového úseku. Mnohdy Vás tak filmové zpracování připraví o osoby či události, které by Vám jinak pomohly lépe pochopit celý příběh a mohly by příběh učinit zajímavějším.
Knižní novinky pro rok 2014
Abychom si dokázali, že český trh nemá o novinky nouzi, představíme si zde pár nových titulů pro začátek roku 2014.
Hledači mušlí – Rosamunde Pilcherová (2014)
Autorčino dílo, které se stalo legendou. Po celém světě se prodalo více než pět milionů výtisků.
Hlavní hrdinkou je Penelopa Keelingová. Na prahu stáří se ohlíží za svým pestrým životem. Vzpomínky věnuje svému dětství prožitému v Londýně a Cornwallu. Na nešťastné manželství i životní lásku, které však nebylo přáno. Toto dílo skýtá rozsáhlou rodinnou ságu, ale i intimní příběh neobyčejné ženy, jejíž život byl triumfem lásky, laskavosti a odvahy, díky nimž se zvládla překlenout i přes ty nejtěžší rány osudu.
Úkryt ve Villette – Ingrid Hedströmová (2014)
Třetí kriminální román z dílny oceňované švédské autorky, zasazený do fiktivního belgického městečka Villette. Na nákladní lodi, kde je převážena železná ruda, je nalezena mrtvola mladého novináře. Ten v ruce svírá útržek ze švédských novin. Jeho cílem bylo sepsat historii důlní katastrofy, která se udála v padesátých letech a při níž zemřelo 162 horníků. Mladík asi odhalil to, co mělo zůstat skryto. Korupce a podvody na villettské železárně, stopy vedoucí do ospalé hornické vesničky Hanaberget v Bergslagenu ve Švédsku a posléze i další vražda ve Villette. Vyšetřující soudkyně Martine Poirotová je znovu na stopě dalšího případu, během nějž ale bude sama hrát o vlastní život.
Zlomek času – Erich von Däniken (2014)
Krátké povídkové dílo o 176 stranách. Autor zde líčí své vlastní zážitky, propojené s fantazií.
Řeší cestování v čase í chybné směry vývoje naší společnosti. EvD – jako ho nazývají jeho přátelé – přináší dobrodružství z celého světa a všem dokazuje, že nikdy neztratil humor a schopnost vcítění do daných situací a problémů.
Vivat Čachtická paní! – Andrej Štiavnický (2014)
Od smrti obávané Alžběty Bathory uplynulo skoro 400 let, ale i tak tato proslulá uherská hraběnka stále poutá pozornost čtenářů, historiků, spisovatelů, publicistů i filmařů. V díle se snoubí autorův vypravěčský talent a výborná znalost historických reálií, díky čemuž vyšlo v českém překladu již sedm knih. V té nejnovější se poslední potomek rodu Bathory František Nádašdy II. pouští do dramatického souboje na život a smrt za nezištné pomoci Petra Fábryho a nerozlučné trojice jeho přátel.