Rozhodně není náhodné, že se poloostrov Istrie označuje za jedno z nejnádhernějších míst na celém Jadranu. Kombinuje se tu jak ojedinělá příroda, tak i příjemné oblázkové pláže a dobrá turistická připravenost. Charakteristiku Istrie vystihují tři slova, a sice oblázky, lesy a památky. Zrovna menší městečka, která se vyskytují na celém poloostrově, ovlivňovalo hodně kultur. Jejich historie a památky, které návštěvníkům poskytují, se řadí mezi naprosté unikáty.
Co se týče zeměpisných údajů, považuje se Istrie za jednoznačně největší poloostrov, co se na Jadranu nachází. Její rozloha činí 3160 km2. Běžně narazíte na rozdělení oblastí na Bílou, Šedou a Červenou Istrii. Hned ta první představuje oblast, kde objevíte třeba pohoří Učka a Čičarija. Ta jsou vápencová, z toho plyne také pojmenování Bílá Istrie. Šeda jílovitá hornina tvoří Šedé území poloostrova. Někdy se označuje za klín mezi Labinem a Terstem. Poslední Červená Istrie si vydobyla své označení ze slova červenice, které se v Chorvatsku používá pro úrodnou půdu. Istrie do značné míry těží ze svého klimatu. V létu tu teploty nejsou tak vysoké jako v Dalmácii. Ovšem zimy tu jsou velice nepříjemné s velkým množstvím srážek. Z toho důvodu v zimě na tento poloostrov nejezdí moc turistů.
Letoviska na Istrii
Istrie se chlubí prvenstvím toho vůbec nejnavštěvovanějšího místa celého chorvatského pobřeží, přesněji tedy její západní část. Vnitrozemí není obyčejně kvůli méně schůdnému terénu tak populární, což je určitě velká škoda, protože léčivé prameny, horská příroda a další historická města si bezpochyby zaslouží větší pozornost. Každý rok to ale podstupují jen zdatnější návštěvníci. Ostatní si užívají dovolenou ve zmíněných letoviscích na západním istrijském pobřeží. Vyznačují se převážně zrekonstruovanou infrastrukturou a rozmanitou nabídkou všech dostupných služeb. Jestliže byste se rozhodli mezi nimi cestovat za jednotlivými památkami, spojují veškerá místa autobusové linky. Hlavně v několika posledních letech je charakteristický pro celé Chorvatsko, a pro tohle území to platí dvojnásob, stavební boom. Ten i tady má za následek, že vznikly velká střediska pro turisty, které zvyšují mnohem více kapacity.
Pula
Neoficiální středisko a zároveň i největší město celé Istrie se jmenuje Pula. Leží na úplném jihu poloostrova a představuje také nejstarší město na jihovýchodě jadranského pobřeží. Příroda sice v okolí Puly neoplývá přílišnou krásou, poškodil ji převážně cestovní ruch, skalnaté pláže vás jistě potěší. Jestliže nepatříte mezi ty turisty, kteří tráví dovolenou z velké většiny na pláž, jistě vás zaujmou i některá pozoruhodná místa. V Pule se nachází spousta památek z časů slavného Říma. Objevíte tu Římský amfiteátr, nebo hradby, jež se řadí k dominantám města. S ohledem na to, že Pulu postavili na sedmi skalních vrcholcích, byl právě jeden z nich použit k výstavbě proslulé Benátské pevnosti. K hlavnímu lákadlu patří i dva tisíce let starý Augustův chrám. Jinak se v Pule vyskytují pro ni charakteristické mělké břehy. Jezdí sem hlavně rodiny s dětmi, protože poskytují spoustu dostupných služeb.
Poreč
Poreč představuje největší centrum celého západního pobřeží. Každoročně se může převážně díky svému starobylému prostředí těšit z ohromné popularity. Také se chlubí významným titulem. Jedná se o město s největší turistickou infrastrukturou, protože nabízí přes 120 tisíc lůžek. S tím nedokáže soupeřit žádné další město v Chorvatsku. Nejdůležitější památku města zahrnuje Eufrasiova basilika z dob Byzantské říše. Koupání se tady rozděluje do jakýchsi lagun. Kolem nich vyrostla skoro nezávislá turistická centra.
Další letoviska
Z ostatních letovisek, na která na Istrii narazíte, zmíníme rozhodně Rabac. U Čechů jde asi o nejoblíbenější destinaci. Dále také malé městečko Rovinj, které se v nabídkách často vyskytuje pod názvem „skvost Istrie“, či Vrsar s blízkým střediskem Koversada. To patří mezi největší nudistická centra v Evropě. Když budou vaše kroky směřovat do vnitrozemí, nejspíš vaším konečným bodem bude městečko Motovun. Zde objevíte krásné a typicky středověké pojetí.