Spiderman – tajemný pavoučí muž

Spiderman představuje v každém ohledu jednu z nejproslulejších figur celosvětového komiksu. Můžeme se s ním potkávat už neuvěřitelných padesát let. Během této doby Spiderman stihl docílit všeho možného, hlavně ovšem daleko převýšil hranice svého žánru, kterým se původně stal. Stačí připomenout, že vyjma filmu se stejným názvem, který je vůbec nejslavnějším ztvárněním, jež je postaven na původně komiksovém hrdinovi, tvoří třeba také připomínku  úspěšného fungování ruské agentury, která během vánočních svátků mimo Dědy Mráze nabízí svým klientům, že jejím dětem roznese dárky zrovna Spiderman. Také se přirozeně blíží Nex Yorku uvedení muzikálu Spider-Man: Turn Off The Dark. K muzikálu složila hudbu ikona Bono Vox společně s ostatními členy kapely U2. Slavnostní premiéra se bude konat v únoru příštího roku. 

Roku 1962 v té době celkem úspěšného autora komiksů Stana Leeho, který vymyslel kromě jiného i tehdy velmi populární řadu Fantastic Four,  při sledování pavouka, který šplhal po stěnách jeho pokoje, konečně napadlo, jak by mohl uchopit tvář nového komiksového hrdiny, jehož povaha mu už dlouhý čas nedala spát.

Stanu Leemu se jednalo především o to, aby vytvořil hrdinu komiksů, s nímž by se bez potíží ztotožnil typický americký puberťák šedesátých let. Tato skupina tvořila tehdy převážnou většinu věrných komiksových příznivců, jaký ještě byl. Šlo mu prostě o to, aby nový hrdina nevypadal moc stroze, spíše naopak aby byl dostatečným způsobem živý, aby se přinejmenším malý dík jeho potíží a vidění světa překrývala s tím, čím se bavila tehdejší mladá generace.

Kromě hrdinství v komiksech je Spiderman oblíbene i jako téma her v mnoha online hrách se Spidermanem.

Historici komiksu v tomhle případě ještě doplňují, že historku, která se  Stan Leeovi s pavoukem stala, předhazoval Lee lidem tak často a s takovou energií, až je vůbec napadlo podezření, jestli se to opravdu vůbec někdy uskutečnilo. To ovšem v dnešní době není to nedůležitější. Pozoruhodnější je nejspíše skutečnost, že dle tehdejšího šéfa Marvel Comics, společnost, která Spidermanovi poskytla potřebné zázemí pro lepší začátek, by za současných podmínek, které převládají v „komiksovém průmyslu“,  s jeho pečlivými testy, zda lidé vůbec komiks přijmou či nikoliv, Spiderman by asi vůbec nevznikl. Bez testování publika je nyní uvedení nového titulu na trh nemyslitelný. Na začátku šedesátých let oproti tomu stačilo jediné, a sice získat si na svou stranu pohý hlas hlavního zástupce vydavatele.

Zásluhou chápavého Martina Goodmana, který Spidermanovi dal šanci, tak mohly uvidět světlo světa příhody patnáctiletého studenta střední školy, jehož největší láskou byla věda. Peter Parker si žil normálním životem talentovaného studenta z New Yorku až do té doby, než při předvádění nového přístroje došlo pro něj k osudné nehodě: během jeho fotografování se do radioaktivního záření spustil malý pavouček, který Petera kousl do ruky. Následkem této kolize se u něj za chvíli rozvinula neobvyklá hbitost a um vyrobit „pavoučí“ sítě rozměrů, které odpovídaly jeho figuře.

V kategorii: Hry, Volný čas Tags: ,

Mohlo by Vás zajímat:

Tip na hru – Obsluha v pekárně Tip na hru – Obsluha v pekárně
Zkuste dívčí hru Makeover Game Zkuste dívčí hru Makeover Game
Znamenitá gameska na obsluhu hostů Znamenitá gameska na obsluhu hostů
Zahrajte si hru Homer Flanders Killer Zahrajte si hru Homer Flanders Killer

Přidat komentář

Odeslat komentář

© ExtraŽivot.cz. Všechna práva vyhrazena. Šíření jakéhokoliv obsahu bez povolení je zakázáno. XHTML / CSS Valid.
Design Theme Junkie.