Sharjah

Sharjah je jeden ze sedmi arabských emirátů. Leží na severovýchodě od Dubaje, na velmi strategickém místě, neboť sousedí se zbylými šesti emiráty. Také proto je Sharjah turisty často vyhledáván jako výchozí bod pro absolvování výletů. Svou rozlohou můžeme Sharjah zařadit na třetí místo mezi emiráty. Tento emirát je významný především díky své typické arabské atmosféře. Tu v Sharjahu pocítíte nejsilněji ze všech emirátů. Sharjah plní funkci hlavního kulturního centra. Najdete zde úchvatnou architekturu, zachovalé kulturní památky a všudypřítomný islámský duch. O jedinečnosti tohoto emirátů svědčí i fakt, že byl v roce 1998 oceněn společností UNESCO jako „Hlavní město kultury arabského světa“. Sídlí zde mnoho národních i mezinárodních organizací.

Emirát Sharjah je však také znám jako místo, kde se nejpřísněji dodržují islámské tradice. Ty platí především pro způsob oblečení. Mimo hotelové komplexy nesmí ženy ani muži vyrazit bez zakrytých ramen a kolen. A to platí například i pro koupání v moři. Veřejné pláže jsou vyhrazeny především pro místní obyvatele, kteří se tu koupou zahaleni tak, jak chodí po ulicích. Ke koupání je tak mnohem lepší využívat hotelové bazény a pláže. Přísná islámská pravidla platí také pro alkohol. Jeho prodej i konzumace je v celém emirátu přísně zakázán. Připravte se tedy na to, že ho opravdu nikde neseženete, samozřejmě kromě hotelových komplexů. Na ty se pravidla místních obyvatel nevztahují. Tradice jsou znát také v noci, kdy je v podstatě celý emirát tichý až mrtvý. Platí zde totiž zákaz diskoték a jiných nočních zábav. Večerní zábavu tak můžete zažít opět pouze v hotelových komplexech. Při nedodržení těchto pravidel může hrozit až vězení. Buďte tedy opravdu opatrní.

Stejnojmenné hlavní město Sharjah najdete na pobřeží Perského zálivu, na území tří lagun. V centru města se dvě z nich spojují a vytváří vodní kanál, v jehož okolí vyrostla spousta romantických malebných cestiček a promenád. K vidění je zde například sídlo šejka Sultana bin Mohammeda Al Qasimi, mešity, muzea nebo zdejší tolik tradiční tržiště. Na nich lze sehnat spoustu suvenýrů, od koření, látek, elektroniky až po koberce, zlato a další věci. Nejznámějším nákupním tržištěm je tzv. Modrý souk, budova tradičního islámského stylu. Další z místních tržišť se nazývá Souq al Arsah.

Kromě nákupů můžete podniknout také procházku za historickými památkami a místními muzei. Jakýmsi symbolem emirátu Sharjah je pomník na náměstí Cultural Square, který představuje otevřený korán.  V Domě Sharjah Heritage Museum si můžete prohlédnout tradiční sídlo bohaté arabské rodiny a udělat si představu o tom, jak to v takové arabské rodině chodí. Další muzeum – Sharjah Art Muzeum vystavuje největší sbírku arabského umění u Perského zálivu. Archeologické muzeum doplňují dokumentární filmy o nálezech, které zde nařídil místní šejk promítat.

Pobřeží Sharjahu je lemováno zlatavými plážemi, hotely, obchody a restauracemi. Veřejná pláž je 4 km dlouhá. Avšak jak už bylo řečeno, kvůli přísným pravidlům je lepší využívat hotelové pláže. Ty jsou umístěny na západním břehu zátoky Khor Khalid. Laguna se ve vnitrozemí rozšiřuje a umožňuje vznik jezera, které je kolem dokola obklopeno zelení. Pro turisty tak vzniklo dokonalé místo k relaxaci.

V kategorii: Cestování Tags: ,

Mohlo by Vás zajímat:

Chorvatsko pro milovníky kultury a památek Chorvatsko pro milovníky kultury a památek
Přírodní krásy Chorvatska Přírodní krásy Chorvatska
Praktické informace o Maledivách Praktické informace o Maledivách
Nakupování a suvenýry z Malediv Nakupování a suvenýry z Malediv

Přidat komentář

Odeslat komentář

© ExtraŽivot.cz. Všechna práva vyhrazena. Šíření jakéhokoliv obsahu bez povolení je zakázáno. XHTML / CSS Valid.
Design Theme Junkie.