Rozhledna Babí lom

OLYMPUS DIGITAL CAMERANedaleko jihomoravské metropole, města Brna, nad obcí Lelekovice, se na skalnatém výběžku tyčí rozhledna Babí lom, jejíž historie sahá až do 19. století. Nejen pro svoji historickou zajímavost, ale hlavně pro okolní přírodu a krásný výhled rozhodně stojí tato rozhledna za návštěvu.

Něco z historie
Již od prvních zmínek o Babím lomu vedla k vrcholu značená turistická trasa. Dříve se zde na severním a jižním vrcholku rozprostíraly dva vyhlídkové můstky a nedaleko odtud stála ještě dřevěná chata, která sloužila jako útočiště pro turisty před nepříznivým počasím. Tyto vyhlídky však byly za druhé světové války zbourány. Turisty oblíbené výletní místo bylo přesto znovu obnoveno a to v roce 1961, kdy byla slavnostně otevřena rozhledna s již dnešní podobou.

Přítomnost
Babí lom je celoročně volně otevřená rozhledna. Je to 15 metrů vysoká betonová stavba se dvěma vyhlídkovými ochozy. Vzhůru vede 46 schodů a nápis u vstupu varuje, že zde straší. Na rozhlednu se můžete vydat jak v létě tak v zimě, tras různých délek a obtížností je na výběr hned několik. S kočárem nebo na kole se na rozhlednu však nedostanete. Zajímavostí také jistě je, že se zde již 40 let pořádá každoroční hromadný novoroční výstup.

Kam oko dohlédne
Z vrcholu rozhledny můžete obdivovat krásy okolní přírody Drahanská vrchoviny, Žďárských vrchů, Českomoravské vrchoviny i Ždánického lesa. Viditelné jsou obce Vranov, Lelekovice, také město Kuřim a Brno. Z ochozu rozhledny můžete dohlédnout na Chřiby, Pálavu a jadernou elektrárnu Dukovany na jejíž kouřící se komíny je nezapomenutelný pohled. Při troše štěstí a ideálního počasí můžete zahlédnout vrcholky Alp.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

V okolí…
Okolí Babího lomu nabízí také možnosti sportovního vyžití jako například horolezecké stěny s menší obtížností nebo zajímavé turistické a lesní cesty lákající k toulání. Dalším neopomenutelným bodem v okolí vyhlídky je oddechové místo s příznačným názvem „Lelkovadlo“, kde se skvěle vyřádí nejen děti.

V kategorii: Cestování Tags: , , ,

Mohlo by Vás zajímat:

Moravský kras – pohádkový kousek Moravy Moravský kras – pohádkový kousek Moravy

Přidat komentář

Odeslat komentář

© ExtraŽivot.cz. Všechna práva vyhrazena. Šíření jakéhokoliv obsahu bez povolení je zakázáno. XHTML / CSS Valid.
Design Theme Junkie.