Znáte kocoura Garfielda?

Věčně unavený kocour Garfield, hlavní hrdina stejnojmenného komiksu vycházejícího jedenatřicet let, získal své jméno po dědečkovi jeho tvůrce – Jima Davise. Tomu se přitom s Garfieldem povedl vpravdě husarský kousek. Přestože se skutečně nedá říci, že by Garfield spolu s přibývajícími lety přizpůsoboval svůj kabát požadavkům doby, nejenom že v určitých kruzích patří  do zlatého fondu komiksové tvorby, ale především jde i v posledních letech o jeden z nejpopulárnějších komiksů světa. Dokladem budiž, že jej v současnost  pravidelně tiskne více než dva a půl tisíce novin a časopisů. I příležitostní čtenáři Garfielda potom ví, že v Čechách se s ním po dlouhá léta setkáváme v deníku Právo. 

Přestože je tomu již přes tři desítky let, co se rozespalý Garfield poprvé objevil na stránkách novin, stále na něj dohlíží jeho stvořitel, Jim Davis. Právě on je dodnes zodpovědný za Garfieldův zjev, který se postupně pozoruhodně – byť poměrně nenápadně – proměnil. Od prvotního, napohled v zásadě dobráckého kocoura konce sedmdesátých let, přes o něco jízlivějšího Garfielda osmé dekády až po Garfielda posledních let, který v mnohém dává vzpomenout na výraz psychedelických šíbrů, které po tom, co dosud zažili, již nemůže rozhodit vůbec nic.

Pokud se vrátíme na samotný počátek, pak zjistíme, že série příběhů o hladovém kocourovi, duševně pomalejším psu Odiem a jejich věčně životními deziluzemi procházejícím pánovi Jonu Arbucklovi se  dočkala vřelého přijetí již na svém začátku – v roce 1978 Garfielda tisklo hned jednačtyřicet amerických deníků. O rok později se pak jejich počet více než zdvojnásobuje, s Garfieldem se tak lze setkat hned ve stovce novin. O rok později se dokonce první kniha o Garfieldovi dostává na na první místo žebříčku bestsellerů New York Times.

Deset let od uvedení Garfielda potom na americké obrazovky přichází jeho první televizní show. V té době se Garfieldovy „příběhy“ pravidelně objevují ve více než dvou tisících nejrůznějších periodik.  Toto již samo o sobě úctyhodné číslo neuniklo ani lidem stojícím za vydáváním Guinessovy knihy rekordů – díky tomu se od roku 2002 Garfield honosí titulem vůbec nejpřetiskovanějšího komiksu světa.

Máme za to, že zde nemá příliš smyslu se pouštět do bližšího popisu Garfieldových dobrodružství, povahy nebo vztahů, jež jej pojí ke kočce Arleně nebo Odiemu. Užitečnější možná bude spíše několik tipů pro ty, kdo jsou jeho fanoušky, a rádi by se s Garfieldem setkali i jinde než na stránkách práva nebo internetu.

Pokud je toto i váš případ, poohlédněte se po filmech Garfield (2004), Garfield ve filmu 2, nebo DVD Garfield šokuje.  Nebude-li ani toto stačit, sáhněte po exkluzivní Garfieldově kuchařce.

V kategorii: Zajímavosti

Mohlo by Vás zajímat:

Moderní 5G pro velmi rychlý internet: Domácí meshový systém TP-Link Deco X50-5G Moderní 5G pro velmi rychlý internet: Domácí meshový systém TP-Link Deco X50-5G
Cesta osobního i profesního růstu Cesta osobního i profesního růstu
Jak si doma připravit dokonalý šálek kávy? Jak si doma připravit dokonalý šálek kávy?
Levná dovolená v Bulharsku Levná dovolená v Bulharsku

Přidat komentář

Odeslat komentář

© 2023 ExtraŽivot.cz. Všechna práva vyhrazena. Šíření jakéhokoliv obsahu bez povolení je zakázáno. XHTML / CSS Valid.
Design Theme Junkie.