Čtení pro Josefa Škvoreckého 2013

knihyRoku 2012 dne 3. ledna zemřel známý český spisovatel Josef Škvorecký. V komorním prostředí kavárny Krásný ztráty se 6.ledna sešli studenti a pedagogové gymnázia nesoucí spisovatelovo jméno spolu s řadou významných osobností, aby společně vzdali hold významnému spisovateli celodenním čtením z děl Škvoreckého a dalších autorů knih vydaných v exilovém nakladatelství ’68 Publishers. Tato akce navazovala na úspěchy z minulého roku, kdy čtení probíhalo nonstop za účasti mnoha umělců, jako například Michala Viewegha či Evy Pilarové a dalších.

Josef Škvorecký patřil k nejvýznamnějším českým poválečným prozaikům. Společně se svou manželkou Zdenou Salivarovou založili exilové nakladatelství ’68 Publishers, které až do počátku 90.let doslova zachraňovalo českou exilovou literaturu a české zakázané autory.

Škvoreckého památka byla uctěna nepřetržitým čtením v době od 10 hodin do 22 hodin z děl jeho vlastní tvorby, ale i z knih dalších autorů, které byly vydány v nakladatelství ’68 Publishers. Četli studenti gymnázia spolu s dalšími účastníky čtení.  Akce se také podílelo Jiráskovo gymnázium, které sídlí ve Škvoreckého rodném Náchodě. Na čtení nechyběli ani osobnosti silně spjaté jak se samotným Josefem Škvoreckým, tak s gymnáziem nesoucím jeho jméno, jako například Jiří Dědeček, který na škole vede seminář tvůrčího psaní. Dalšími osobnostmi byli také Miloš Holub, Jaroslav Marek Vejvoda, Vladimír Merta, Pavel Oškrkaný a mnoho dalších.

Celé čtení probíhalo spíše v rodinné atmosféře kamarádů a přátel již zmíněného gymnázia. Hlavní organizátorkou celého čtení byla Světlana Dohnalová, profesorka gymnázia, která i celým čtením provázela. Účastníci si mohli sami vybrat kteroukoliv z knih nakladatelství ’68 Publishers a úryvek dle vlastního výběru přednést před obecenstvem.

Tuto vzpomínkovou akci zakončil Jiří Dědeček přednesem básní a také krátkým vystoupením v podobě několika písniček své vlastní tvorby. Po oficiálním skončení akce ještě mnoho účastníků zůstalo v prostorách kavárny, aby společně zavzpomínali na našeho českého spisovatele, Josefa Škvoreckého.

Dle slov Světlany Dohnalové akce proběhla úspěšně a těšila se velké spokojenosti všech zúčastněných. I my doufáme, že toto již tradiční setkání proběhne zase za rok.

V kategorii: Volný čas

Mohlo by Vás zajímat:

Druhy kávy a největší producenti Druhy kávy a největší producenti
Dovolená na Kubě Dovolená na Kubě
Kvalitní zubař v Praze Kvalitní zubař v Praze
Útulný domov pomocí bytového textilu Útulný domov pomocí bytového textilu

Přidat komentář

Odeslat komentář

© 2019 ExtraŽivot.cz. Všechna práva vyhrazena. Šíření jakéhokoliv obsahu bez povolení je zakázáno. XHTML / CSS Valid.
Design Theme Junkie.