Budou mít roboti vlastní internet?

Robot s notebookem

Vědci z pěti vybraných evropských univerzit již několik let pracují na vytvoření celosvětové sítě pro roboty. Projekt, který je financován Evropskou unií, si klade za cíl vytvoření „běžného mozku“ pro roboty, který bude vysílat algoritmy jednoduchých úkolů ostatním robotům v síti. Zdá se, že snažení vědců začíná přinášet první ovoce.

Síť nazvaná RoboZemě umožňuje robotům sdílet informace a spolupracovat na jednoduchých úkolech. K síti jsou prozatím připojeni čtyři roboti. Vysílání algoritmů pro jednoduché úkoly robotům připojeným k síti je mnohem efektivnější v porovnání s klasickým způsobem, kdy jsou programátoři nuceni kódovat instrukce do robotů každou zvlášť.

Projekt si odbude svou veřejnou premiéru na univerzitě v Eindhovenu. Demonstrace bude spočívat v pomoci robotů pacientovi v naaranžovaném nemocničním pokoji. Jeden z robotů připojených k síti bude nahrávat mapu pokoje, což umožní ostatním robotům orientovat se v prostoru při nošení nápojů pacientovi.

„Ve své podstatě je RoboZemě celosvětová síť: obrovská síť a databáze, kde roboti mohou sdílet informace a učit se jeden od druhého,“ uvádí vedoucí projektu Rene van de Molengraft a osvětluje přednosti sítě RoboZemě: „Problém dneška spočívá v tom, že roboti jsou vyvíjeni pro jeden specifický úkol. Každodenní změny, které se stále v našem prostředí odehrávají, činí všechny naprogramované akce nepoužitelné.“ Zmiňovaný projekt by v budoucnu měl tento hendikep vyřešit.

Nezbývá než doufat, že nesledujeme počátek vyhlazení lidstva umělou inteligencí, jak se to stalo ve známém filmovém trháku Terminátor. I tam vědci vytvořili systém na principu umělé inteligence, který později ovládl všechny ostatní počítače v síti a obrátil se proti lidstvu.

Foto: Freedigitalphotos.net

V kategorii: Zajímavosti Tags: , ,

Mohlo by Vás zajímat:

Syndrom vyhoření – příčiny, léčba a prevence Syndrom vyhoření – příčiny, léčba a prevence
Objevte účinky kustovnice čínské Objevte účinky kustovnice čínské
Google a roboti ? Google a roboti ?

Přidat komentář

Odeslat komentář

© 2019 ExtraŽivot.cz. Všechna práva vyhrazena. Šíření jakéhokoliv obsahu bez povolení je zakázáno. XHTML / CSS Valid.
Design Theme Junkie.