Sedíme u stolu, pijeme šálek ranní kávy a pročítáme úvodníky článků v novinách. Zaujme nás článek pojednávající o tom, v jak uspěchané době žijeme, jaký je tlak na rychlost a zároveň přesnost našeho jednání. S úsměvem na tváři přecházíme rychle na další a další článek, protože konec doby, kterou jsme si vymezili na snídani, se kvapem blíží. Rychle dojíme poslední sousto, dopijeme poslední kapku kávy a utíkáme na tramvaj. Neboť pokud ji nestihneme, tak v ranní špičce strávíme o 20 minut déle a do práce přijdeme o 30 minut pozdě, které budeme muset odpoledne nadělat a domů se vrátíme až po osmé večer.
V polední přestávce přemýšlíme o tom, že se blíží první výročí svatby a že bychom měli partnerce koupit pěkný dárek. Ale kde na něj vzít v tak nabytém dni čas? Nemáme čas obcházet jednotlivé obchody. Kolega od sousedního stolu nám poradí, že můžeme bez problému využít z nabídky některého e-shopu s možností on-line platby.
On-line platba?
Doposud jsme žádné zboží on-line neplatili jinak, než platební kartou v obchodě u terminálu nebo v bankomatu na ulici. Jsou takové platby vůbec bezpečné? Na druhou stranu v časovém presu, který zažíváme, nemáme jinou možnost, než této nabídky využít. Ovšem, dříve než tak učiníme, přečteme si článek z ranních novin, kde se v business rubrice o novinkách v on-line placení po internetu psalo, včetně jejich zabezpečení.
Dobírka
Mezi nejstarší, ale také méně výhodné platby v e-shopech patří dobírka. Peníze v hotovosti nebo pomocí platební karty za zboží vydáte až v okamžiku převzetí. Tento způsob platby je nejčastěji zpoplatněn a vedle dalšího poplatku za dopravu zvyšuje cenu výrobku.
Výhodou je, že zboží se odešle ihned a není nutné čekat na převod peněz. Nevýhodou kromě již zmíněného poplatku je i problematičtější způsob reklamace.
Z hlediska on-line bezpečnosti patří dobírka k bezpečným způsobům platby za zboží zakoupené v e-shopu.
Převod na účet
Klasický převod finančních prostředků na účet odesílatele je bezpečný tak, jak máme zabezpečený osobní počítat, jak si chráníme přístupové údaje k elektronickému bankovnictví. Banky odesílání platby pomocí e-bankingu chrání certifikáty nebo častěji zasláním jednorázového a časově omezeného SMS kódy na telefon majitele účtu.
Pro potvrzení platby musíme tedy být připojeni do e-bankingu a dále musíme platbu autorizovat SMS kódem. Možnost zneužití je tedy minimalizována.
Platební tlačítka
Banky vyšly vstříc svým klientům a pro minimalizaci chyby při opisování fakturačních údajů zřídili pro e-shopy platební službu pomocí tzv. platebních tlačítek. Jedná se o klasické tlačítko s logem dané banky, kde po jeho stisknutí dojde k přesměrování stránky do e-bankingu klienta. Otevře se přímo stránky určená pro jednorázový převod peněz, ale veškeré fakturační údaje jsou již vyplněné. Převod potom probíhá standardním způsobem včetně jeho zabezpečení.
Agregátor plateb
Agregátor plateb je koncipován tak, aby ulehčil platbu zákazníkovi, který může chtít využít k platbě debetní či kreditní kartu, převod ze svého účtu nebo prémiovou SMS. Agregátor plateb je tedy služba, která v sobě sdružuje a na jednom místě zobrazí několik možností, které může zákazník pro uskutečnění platby využít.
Bezpečnost platby je tedy odvozená od způsobu, který si zákazník vybere. Použije-li tlačítek bank, probíhá platba v prostředí e-bankingu.
Využije-li platbu pomocí prémiových SMS (DMS – dárcovská SMS), je bezpečnost dána tím, jak zabezpečí svůj telefon a svoje telefonní číslu proti zneužití. Přístup do telefonu a k SIM kartě se standardně zabezpečí heslem (PIN kód) a u telefonního čísla operátor deaktivuje platbu pomocí prémiových SMS.
Konec polední přestávky nás vytrhl od rozečteného článku o možnostech plateb za zboží na internetu. O platbách pomocí debetních, kreditních či virtuálních karet, PayU nebo MO/TO transakcích si přečteme cestou domů.