Zkušenosti matky – Poporodní deprese

poporodní deprese

Také jste po porodu stále unavená? Vaše nálady se střídají jako aprílové počasí? Návaly štěstí při pohledu na vaše spící miminko překazí náhlý pláč, pocit deprese, či snad výčitky? Připadá si jako neschopná matka, která nic nestíhá? Manžel zase nemá teplou večeři a musí se spokojit pouze s namazaným chlebem? Nemáte nakoupeno? Kolem nevyžehleného koše s prádlem už přecházíte druhý týden? Dochází vám čisté ručníky? Jste unavená, protože v noci kojíte každé dvě hodiny a vaše zlatíčko propláče kvůli prdíkům celé hodiny? Čekáte, kdy si manžel najde milenku, protože s vámi už to není k vydržení a na jakýkoliv projev sexuální náklonnosti nemáte ani pomyšlení? Uklidním vás! Nejste v tom sama! Vítejte v klubu!

Poporodní blues postihuje totiž téměř každou maminku. Návaly stesku, bezdůvodných slziček i beznaděje přichází i na ty ženy, které lze někdy přezdívat jako „babochlapy“. Přichází tedy i na ty z nás, které za běžných okolností nic nerozhodí. Vše se liší jen v intenzitě a délce trvání.

Důvod je v tělesných a hormonálních změnách vašeho těla po porodu. Jste vyčerpaná z těhotenství, porodu a starostlivé péče. Vaše hormonální hladina je neustále jako na houpačce, nástup laktace dává psychice také zabrat a deficit spánku má na tom také jistě svůj nemalý podíl!

A jaká je rada zkušené matky? Tady je:

  • Vypovídejte se z vašich pocitů partnerovi nebo dobré kamarádce (nejlépe takové, která má také malé děti). Nic tak nepovzbudí na duši jako pochopení od blízkého člověka.
  • Odpočívejte! Když vaše miminko spinká, zdřímněte si!
  • Neodmítejte pomoc s domácností. I když to určitě nebude stoprocentní, manžel může také vytřít podlahu.
  • Alespoň hodinku denně věnujte čas sama sobě a svým zájmům. Starost o dítě nechte na partnerovi či babičce.
  • Velké rodinné návštěvy odložte na pozdější dobu.
  • Cvičte. Cvičení zajišťuje nával endorfinů a na mysl přichází „světlejší“ myšlenky. Navíc správné cviky pro šestinedělky podporují návrat tělesných funkcí do normálu, zpevňují pánevní dno a ochablé břišní svaly. Při cvičení ale nepřepínejte své síly!
  • Nezapomínejte na to, že spokojená maminka znamená šťastné miminko! Překonejte sebe samu!
  • Poporodní blues je dočasnou záležitostí, která netrvá déle než tři týdny. I když váš život díky děťátku už nikdy nebude takovým, jakým býval před porodem, vaše psychika bude časem zase líp!

Foto: FreeDigitalPhotos.net

V kategorii: Rodina Tags: , ,

Mohlo by Vás zajímat:

Paintball v Praze Paintball v Praze
Proč si koupit bydlení Na Vackově v novém bytovém komplexu? Proč si koupit bydlení Na Vackově v novém bytovém komplexu?
Jaký je rozdíl mezi psychologem, psychiatrem a terapeutem? Jaký je rozdíl mezi psychologem, psychiatrem a terapeutem?
Provozujete e-shop? CRM vám pomůže zlepšit zákaznický zážitek Provozujete e-shop? CRM vám pomůže zlepšit zákaznický zážitek

Přidat komentář

Odeslat komentář

© ExtraŽivot.cz. Všechna práva vyhrazena. Šíření jakéhokoliv obsahu bez povolení je zakázáno. XHTML / CSS Valid.
Design Theme Junkie.