Zajímavosti ze světa zvířat: 1. díl

Eisenia lucens, foto: calphotos.berkeley.edu

Eisenia lucens, foto: calphotos.berkeley.edu

Na světě je mnoho zajímavých živočišných druhů. Stejně tak jako jejich vzhled, jsou i jejich vlastnosti a schopnosti velice rozličné. My si dnes představíme jednu velice speciální žížalu – žížalu, která umí svítit.

Systematicky se tato žížala nazývá Eisenia Lucens (žížala svítivá), ale můžete ji znát i pod jejím starším názvem Eisenia submontana (žížala podhorská). Jedná se o vcelku běžný, ale snadno zaměnitelný druh – lze zaměnit třeba s žížalou hnojní.

Žížala svítivá měří přibližně 90 – 100mm. Nejčastějším zbarvení je načervenalé až hnědofialové, méně častěji může být i tmavě růžová. Vzhledem k tomu, že mezičlánkové rýhy mají světlejší barvu, žížala se jeví pruhovaná.

Biotopové nároky nejsou nijak vysoké – žížala dává přednost smíšeným a listnatým lesům, méně často ji můžeme najít ve výše položených lesích. Její specialitou je, že nežije v půdě, jak je to u mnoha druhů, ale na trouchnivějícím či mrtvém dřevě, pod kůrou nebo i pod kameny. Živí se všemožnými zbytky rostlinného původu. V České republice ji nalezneme v oblasti Karpat.
Zvláštností je, že hemolymfa (tělní tekutina plnící podobnou funkci jako krev u člověka) světélkuje. Nepředstavujte si ale, že je to nějaká obrovská záře. Jedná se pouze o mírné světélkování, které lze vyvolat například působením formaldehydu, ethanolu či velmi slabým roztokem kyseliny. Žížale tímto neubližujete – pokud ji kupříkladu vhodíte do slabé kyseliny, pouze ji rozdráždíte. Ovšem není moc pravděpodobné, že se Vám podaří tuto žížalu najít. Sice není nijak vzácným druhem, ale pro laika je identifikace žížaly velice složitá. Pokud by se Vám to přece jen podařilo, je to spíše šťastná náhoda.

Bioluminiscence, jak se tento jev nazývá, je schopno mnoho živočichů. Mezi ty neznámější patří třeba světlušky, medúzy i někteří kruhoústí, např. lampovník nebo mořský ďas. Funkce bioluminiscence jsou rozdílné, některým živočichům složí pro komunikaci, pro lákání kořisti, u některých se jedná o důsledek nějakého působení (př. mechanické).

pozn. Tento článek není inspirací k pokusům jakéhokoliv charakteru!

V kategorii: Zajímavosti Tags: , , ,

Mohlo by Vás zajímat:

Druhy kávy a největší producenti Druhy kávy a největší producenti
Dovolená na Kubě Dovolená na Kubě
Kvalitní zubař v Praze Kvalitní zubař v Praze
Útulný domov pomocí bytového textilu Útulný domov pomocí bytového textilu

Přidat komentář

Odeslat komentář

© 2924 ExtraŽivot.cz. Všechna práva vyhrazena. Šíření jakéhokoliv obsahu bez povolení je zakázáno. XHTML / CSS Valid.
Design Theme Junkie.