Vydejte se do slunné Barcelony

Barcelona je hlavní město Katalánska a hlavní město stejnojmenné provincie. Je to druhé největší město Španělska, hned po Madridu. Leží na severovýchodě Španělska při pobřeží Středozemního moře. Město bylo původně založeno jako římská kolonie Barcino za vlády císaře Augusta. Dnes je Barcelona nejvýznamnějším, nejznámějším a nejčastěji navštěvovaným španělským městem. Město je moderní i historické, na Španělsko netypicky uspěchané a rušné. Je důležitým kulturním, finančním a historickým centrem. Ale je také díky své poloze důležitým přístavem a průmyslovým centrem severovýchodního Španělska.

Název:                        Barcelona

Rozloha:                    186,65 km2

Počet obyvatel:         1 615 908

Stát:                           Španělsko

Měna:                         EUR

 

Ve městě najdeme nepřeberné množství architektonických památek od umělců Antoniho Gaudího, Salvadora Dalího ale i těch současných. K nejznámějším dílům Gaudího patří Sagrada Familia (Chrám Sv. rodiny). Tento velkolepý chrám navrhl slavný architekt Antoni Gaudí v r. 1884 a dodnes není dokončen. Stavba symbolizuje zrození Páně, je plná křesťanských a přírodních motivů. Celkové dokončení stavby se plánuje na rok 2026, ke 100. výročí smrti Antonia Gaudího.

Další zajímavostí je Güellův park. Ten najdeme na kopci, poměrně daleko od centra. K vidění jsou zde mimo jiného kolonády se sloupy připomínající tvar kmenů stromu, hlavní vyhlídka s linií sedátek vykládaných keramickými mozaikami mnoha vzorů a barev, síň sta sloupů, viadukty, řecké divadlo. V centru parku se nachází Gaudího museum. Güellův park reprezentuje harmonii architektury a přírody.

Ke kulturně historickým památkám patří neodmyslitelně také Barri Gótic (Gotická čtvrť). Tato poměrně rušná prastará čtvrť je plná uliček a malých náměstí, obchůdků a gotických staveb ze 13. až 15. století. Typická je především svými antikvariáty se starými knihami a obchůdky s uměleckými výrobky. Krásné staré domy, kamenné paláce, prastaré kostely, kaple, nádvoří, klikaté uličky a pouliční hráči středověké hudby Vás vrátí do doby středověku.

V historickém centru se nachází Museu Picasso (Picassovo muzeum). Toto slavné muzeum představuje v pětatřiceti sálech uměleckou tvorbu světoznámého malíře a sochaře Pabla Picassa, ale i dalších významných španělských umělců.

Hlavní turistickou tepnou historického centra je ulice Las Ramblas. Její název pochází z arabského slova „rambla“, což znamená písek. Dříve tudy totiž tekla řeka, která poté vyschla a její koryto bylo vydlážděno na pěší zónu. Tato hlavní pěší komunikace mezi pobřežím a centrem je lemována stromy a nachází se na ní řada kaváren, restaurací a obchůdků. Toto místo je plné života v jakoukoliv denní i noční dobu. Má úžasnou atmosféru. Setkáte se zde s různými druhy pouličního umění, ať už jde o živé sochy, pouliční hudebníky, žongléry, tanečníky nebo klauny.

Další atrakcí je barcelonské Mořské akvárium. Těchto 22 obřích akvárií se 6 miliony litry vody a 80 metrů dlouhý skleněný propojující tunel představuje podmínky jednotlivých moří a jejich podmořský život. Vidět můžete žraloky, rejnoky, chobotnice, mořské koníky, langusty, korály, sasanky, kraby a mnohé další živočichy.

Barcelona je velmi živé velkoměsto, ve kterém si každý najde to své. Město nabízí turistům mnoho architektonických a uměleckých památek, úchvatných parků, ale i řadu restaurací, barů, klubů a zábavu ve dne i v noci. Svou polohou a blízkostí francouzských hranic je Barcelona především pro Evropany mnohem snadněji dostupná než hlavní město Španělska – Madrid.

V kategorii: Cestování, Zajímavosti Tags: 

Mohlo by Vás zajímat:

Jak si užít víkend v Madridu Jak si užít víkend v Madridu
Andalusie Andalusie
Objevte krásy Madridu Objevte krásy Madridu
Zajímavá místa ve Španělsku Zajímavá místa ve Španělsku

Přidat komentář

Odeslat komentář

© 2023 ExtraŽivot.cz. Všechna práva vyhrazena. Šíření jakéhokoliv obsahu bez povolení je zakázáno. XHTML / CSS Valid.
Design Theme Junkie.