Toronto

Když budeme Toronto popisovat, nedivte se, že to budou pouze samá „nej“, protože to bez nich, jednoduše řečeno, nejde. V první řadě je Toronto vůbec největším (a nutno dodat, že suverénně) kanadským městem, když má samo o sobě přes tři milióny obyvatel. Zároveň se ale sekáte s označením GTA (Great Toronto Area), což je v podstatě název celé metropolitní oblasti, která má pak více než osm miliónů obyvatel. Když budeme ve výčtu prvenství pokračovat, je Toronto jednoznačně nejnavštěvovanějším a mezi turisty tak nejoblíbenějším místem. To se v podstatě dá říct o celé oblasti Ontario, jejíž je centrem. Navíc má Toronto největší počet mrakodrapů a výškových budov ze všech měst v Kanadě, když jich zde je více než 2000.

Pokud si budete prohlížet nějakou pohlednici, nebo reklamní poutač na návštěvu města, objeví se na něm určitě břehy velkého jezera, na kterém Toronto leží, Ontaria. Zajímavý je i samotný název města, který vyplývá z indiánského označení „tkaronto“, neboli místo, kde stromy rostou z vody. Jezero Ontario totiž v mnoha ohledech určuje ráz města. Jinak je Toronto poměrně mladým městem, když bylo založeno až na počátku 19. století jako York. Svůj současný název ale získalo už po třiceti letech. Co se týče celkového nádechu a atmosféry ve městě, jedná se o klasické velkoměsto, což znamená – spěchající obyvatelé v moderních čtvrtích a davy turistů v centru, nicméně i přesto je Toronto stále krásným a ideálním městem k návštěvě. V mnoha ohledech pak obyvatelé nezapřou svůj lehce konzervativní britský původ.

Pokud se ještě chvíli budeme držet některých spíše praktických informací, je dobré vědět něco o počasí, protože to je v Torontu lehce odlišné. I když je Kanada obecně vnímána jako chladná oblast, Toronto se může pyšnit doslova tropickým klimatem v létě a vcelku mírnými zimami, když je zde sice hodně sněhu, ale teploty neklesají tolik pod nulu. Pokud se chcete vyhnout přeplněnému centru, navštivte Toronto v září, nebo na podzim, kdy je stále teplo, ale není tu tolik turistů. V sezóně se jich tu totiž vystřídá přes 3,5 miliónu. Co se týče dopravy, do města se dostanete snadno – především díky mezinárodnímu letišti, nicméně pro Toronto jsou spíše typické dopravní zácpy. Právě proto se tu v poslední době buduje rozsáhlá síť cyklostezek. Z letiště je nejlepší jet autobusem, které někdy auta na obchvatech pouští.

Nyní už k největším dominantám města, které tiše závidí celá Kanada. Když se řekne Toronto, každému se pochopitelně vybaví slavná CN Tower, která byla až do roku 2008 nejvyšší stavbou světa. Měří přesně 553,3 metru a nahoru vás vyveze prosklený výtah. Je tu nejen nádherný výhled na město, ale také luxusní restaurace a spousta dalších atrakcí. V mnoha ohledech je Toronto i ideálním místem pro návštěvu s dětmi. To dokazuje především Ontario Science Centre, kde si můžete spoustu exponátů vyzkoušet – většinou jsou zaměřené na živočišnou říši, ale najdete zde i uměle vytvořené tornádo a spoustu dalších interaktivních atrakcí jako například IMAX atd. Určitě se vyplatí cestovat 25 kilometrů od centra na sever, kde naleznete slavný zábavní park Canada Wonderland. Zároveň je Toronto pochopitelně městem hokeje – místní klub nese název Toronto Maple Leafs, takže zde najdete i hokejovou síň slávy (Hockey Hall of Fame), kde je největším lákadlem originál Stanley Cupu. Zajímavý je také největší hokejový stadion ve městě – Rogers Centre, který stojí téměř hned vedle CN Tower a má otvírací střechu.

Pokud opustíte centrum, můžete navštívit několik národnostně rozmanitých čtvrtí po okolí – čínská, ruská, indická, thajská apod., které mají také nádhernou atmosféru. Nejnavštěvovanější je pravděpodobně první zmíněná – China Town, kde se dá z pochopitelných důvodů výborně nakupovat. Zároveň má Toronto jednu z největších ZOO světa se zhruba pěti tisíci zvířaty a spoustu zajímavých muzeí. Pokud patříte mezi otužilce, můžete se i vykoupat v Ontariu na některé z mnoha pláží. Nudit se v této nádherné kanadské metropoli rozhodně nebudete.

V kategorii: Cestování Tags: ,

Mohlo by Vás zajímat:

Chorvatsko pro milovníky kultury a památek Chorvatsko pro milovníky kultury a památek
Přírodní krásy Chorvatska Přírodní krásy Chorvatska
Praktické informace o Maledivách Praktické informace o Maledivách
Nakupování a suvenýry z Malediv Nakupování a suvenýry z Malediv

Přidat komentář

Odeslat komentář

© 2023 ExtraŽivot.cz. Všechna práva vyhrazena. Šíření jakéhokoliv obsahu bez povolení je zakázáno. XHTML / CSS Valid.
Design Theme Junkie.