Táta na mateřské

táta na MD

Můj strýc zůstal se svými dvojčátky doma na mateřské. Je to už pár let a tehdy byl světlou výjimkou a patřil k prvním vlaštovkám naší novodobé legislativy. V ordinaci dětského lékaře se dvěma řvoucími kojenci na rukou budil úsměv i rozpaky všech přítomných maminek i zdravotní sestry. On kdyby mohl, tak by jistě i své děti kojil, tak byl šikovný! V současné době muž na mateřské už to není nic tak převratného. A to je jistě jen a jen dobře. Pokud žena vydělává víc než muž nebo je to pro rodinu jinak výhodné, lze to takto běžně praktikovat.

A jak je to tedy s čerpáním mateřské dovolené či rodičovského příspěvku  u otce?

Nárok na PPM (peněžitá pomoc v mateřství) má otec od 7. týdne po narození dítěte na základě písemné dohody s matkou, ve které se ona sama vzdává nároku na pobírání PPM. Podmínky nároku na PPM jsou pro muže shodné jako pro ženu. To znamená, že muž musí být ke dni převzetí dítěte do péče účasten nemocenského pojištění minimálně 270 kalendářních dnů v posledních dvou letech, včetně trvání ochranné lhůty a v den nástupu na mateřskou dovolenou trvá účast na nemocenském pojištění, případně trvá ochranná lhůta po skončení pojištění.

Podmínky čerpání rodičovského příspěvku otcem dítěte jsou shodné s podmínkami pro matky. Pokud otec pobíral PPM, může zvolit délku a výši pobírání rodičovského příspěvku a to i v případě, že se rodiče v budoucnu v péči o dítě vystřídají (provedená volba čerpání zůstane beze změny).

Postup zažádání o rodičovský příspěvek je stejný jako u matky, pouze do žádosti se uvede jméno otce. Otec také doloží Potvrzení o nároku na dávky ovlivňující nárok a výši rodičovského příspěvku, které mu vystaví buď jeho zaměstnavatel, nebo okresní správa sociálního zabezpečení.

S žádostí o rodičovský příspěvek muž vyplní i Žádost o rozhodnutí o volbě nároku na rodičovský příspěvek a zvolí variantu čerpání.

V případě pobírání rodičovského příspěvku není omezena výdělečná činnost rodiče, pouze je nutné, aby po tuto dobu zajistil řádnou celodenní péči o dítě jinou zletilou osobou, kterou je v tomto případě matka dítěte. To znamená, že otec během čerpání rodičovského příspěvku, může otec dále chodit do práce.

Milí tatínci, stojí vám mateřská za to nevyspání, přebalování a mixování kojenecké stravy? I strýček Bedřich vzpomíná rád na ty časy poblinkaných koberců, počmáraných stěn a počůraných kalhot!

Takový tatínek na mateřské si jistě zaslouží obdiv všech žen!

 

Foto: FreeDigitalPhotos.net

V kategorii: Rodina Tags: , ,

Mohlo by Vás zajímat:

Dovolená s dětmi v Resortu Uhorčík *** Dovolená s dětmi v Resortu Uhorčík ***
Krel Central – zelené řešení pro Vaše úspory Krel Central – zelené řešení pro Vaše úspory
Tři důvody, proč navštívit Beskydy Tři důvody, proč navštívit Beskydy
Pro klid duše si pojistěte svůj majetek! Pro klid duše si pojistěte svůj majetek!

Přidat komentář

Odeslat komentář

© 2019 ExtraŽivot.cz. Všechna práva vyhrazena. Šíření jakéhokoliv obsahu bez povolení je zakázáno. XHTML / CSS Valid.
Design Theme Junkie.