Pro vstup do Spojených arabských emirátů je potřebné mít vízum. To lze vyřídit v cestovní kanceláři po předložení žádosti o vízum a kopie zadní strany cestovního pasu. Turistické vízum platí na maximální dobu pobytu 30 dní. Pozor – cestovní pas nesmí obsahovat zápis o návštěvě státu Izrael!
Před cestou do Spojených arabských emirátů doporučujeme uzavřít platné mezinárodní zdravotní pojištění. Zdravotnictví v SAE má velmi dobrou úroveň, avšak za všechna ošetření a zákroky musíte zaplatit.
Časový posun
Ve Spojených arabských emirátech je čas o tři hodiny napřed. V období letního času o dvě hodiny.
Jazyky
Oficiálním jazykem je arabština. Při obchodování se lze domluvit i anglicky.
Peníze
Ve Spojených arabských emirátech je zavedena měna emirátský dirham (AED). V hotelích jsou akceptovány platební karty VISA, Eurocard/Mastercard, American Express nebo Diners. Spojené arabské emiráty jsou často vyhledávány pro výhodnost nákupů, především elektroniky, zlata, stříbra nebo perel. Mezi nejčastější suvenýry ze Spojených arabských emirátů patří kromě elektroniky, perel a zlata také přesýpací hodiny a obrázky s barevnými písky nebo vodní dýmky.
Ceny
Ceny ve Spojených arabských emirátech jsou příznivé. Nákupy zde vyjdou levněji než v České republice a navíc zde seženete novinky, které například v Evropě ještě nejsou k dispozici – nejmodernější auta a elektroniku, nejluxusnější šperky, nádherné látky a především nepřeberné množství zlata ve všech podobách. Zlato se zde prodává opravdu na každém rohu. Na přelomu března a dubna se každý rok v Dubaji koná nákupní festival.
Bezpečnost
Bezpečnost ve Spojených arabských emirátech je velmi dobrá. Kriminalita je zde velmi nízká, protože za jakýkoliv přestupek jsou vyměřovány velmi přísné tresty. Například za krádež hrozí useknutí ruky! Největší bezpečnost vládne v emirátu Abú Dhabí, naopak nejnižší v emirátu Dubaj, a to především díky většímu pohybu cizinců.
Stravování
Stravování je ve Spojených arabských emirátech především díky kultuře přistěhovalců různých národností velmi rozmanité. Seženete tu pokrmy z japonské, korejské, thajské, libanonské, marocké, íránské nebo polynéské kuchyně. Domácími specialitami jsou Umm Ali (chlebový puding), Esh Asaraya (sladký sýrový dort s krémem), Hareis (vařená kukuřice s jehněčím nebo telecím masem), Matchbous (kořeněné jehněčí s rýží) nebo Ayran (osolená směs jogurtu a vody v poměru 2:1, někdy dochucená pepřem nebo česnekem).
Ve Spojených arabských emirátech je zakázána konzumace vepřového masa a alkoholu. Ten platí samozřejmě pro muslimy. Turisté se tímto zákazem řídit nemusí. Alkohol je k sehnání pouze ve specializovaných obchodech, ale za vyšší ceny. V restauracích je nabídka alkoholu velmi omezená.
Clo, dovoz, vývoz
Do Spojených arabských emirátů je povolen dovoz alkoholu (ale pouze 2 litry na osobu), 400 cigaret nebo doutníků, 2 kg tabáku, přiměřené množství parfémů pro osobní potřebu. Pro muslimy je dovoz alkoholu zakázán. Dále je zakázán dovoz narkotik, pornografie, politicky či nábožensky citlivých materiálů a izraelské měny. Dovoz zbraní, střeliv, pesticidů a některých léků je dovolen pouze na základě zvláštního povolení. Před cestou doporučujeme prostudovat seznam povolených a zakázaných léků na http://uaeinteract.com/travel/drug.asp nebo na telefonním čísle +971 2 6117359.
Komunikace
V hotelech, obchodech a ve větších městech se lze bez problémů domluvit anglicky. Dokonce se setkáte i s nápisy na ulicích v anglickém jazyce. Do Spojených arabských emirátů jezdí mnoho turistů z bývalých sovětských republik, tudíž v hotelech často uslyšíte také ruštinu. Místní lidé jsou velmi přátelští, zvídaví a komunikativní, proto se nebojte s nimi mluvit.
Tísňová volání
Policie: 999
Hasiči: 997
Ambulance: 998
Záchranná služba: 214666
Zastupitelské úřady
Zastupitelský úřad České republiky v Abú Dhabí:
Plaza Tower
P.O.BOX 27009
Corniche Plaza Building
Tel.: 009712-782800
Fax: 009712-795716
E-mail: ankara@embassy.mzv.cz
Web: www.mzv.cz/ankara