Spojené arabské emiráty – rady před cestou

Pro vstup do Spojených arabských emirátů je potřebné mít vízum. To lze vyřídit v cestovní kanceláři po předložení žádosti o vízum a kopie zadní strany cestovního pasu. Turistické vízum platí na maximální dobu pobytu 30 dní. Pozor – cestovní pas nesmí obsahovat zápis o návštěvě státu Izrael!

Před cestou do Spojených arabských emirátů doporučujeme uzavřít platné mezinárodní zdravotní pojištění. Zdravotnictví v SAE má velmi dobrou úroveň, avšak za všechna ošetření a zákroky musíte zaplatit.

Časový posun

Ve Spojených arabských emirátech je čas o tři hodiny napřed. V období letního času o dvě hodiny.

Jazyky

Oficiálním jazykem je arabština. Při obchodování se lze domluvit i anglicky.

Peníze

Ve Spojených arabských emirátech je zavedena měna emirátský dirham (AED). V hotelích jsou akceptovány platební karty VISA, Eurocard/Mastercard, American Express nebo Diners. Spojené arabské emiráty jsou často vyhledávány pro výhodnost nákupů, především elektroniky, zlata, stříbra nebo perel. Mezi nejčastější suvenýry ze Spojených arabských emirátů patří kromě elektroniky, perel a zlata také přesýpací hodiny a obrázky s barevnými písky nebo vodní dýmky.

Ceny 

Ceny ve Spojených arabských emirátech jsou příznivé. Nákupy zde vyjdou levněji než v České republice a navíc zde seženete novinky, které například v Evropě ještě nejsou k dispozici – nejmodernější auta a elektroniku, nejluxusnější šperky, nádherné látky a především nepřeberné množství zlata ve všech podobách. Zlato se zde prodává opravdu na každém rohu. Na přelomu března a dubna se každý rok v Dubaji koná nákupní festival.

Bezpečnost

Bezpečnost ve Spojených arabských emirátech je velmi dobrá. Kriminalita je zde velmi nízká, protože za jakýkoliv přestupek jsou vyměřovány velmi přísné tresty. Například za krádež hrozí useknutí ruky! Největší bezpečnost vládne v emirátu Abú Dhabí, naopak nejnižší v emirátu Dubaj, a to především díky většímu pohybu cizinců.

Stravování 

Stravování je ve Spojených arabských emirátech především díky kultuře přistěhovalců různých národností velmi rozmanité. Seženete tu pokrmy z japonské, korejské, thajské, libanonské, marocké, íránské nebo polynéské kuchyně. Domácími specialitami jsou Umm Ali (chlebový puding), Esh Asaraya (sladký sýrový dort s krémem), Hareis (vařená kukuřice s jehněčím nebo telecím masem), Matchbous (kořeněné jehněčí s rýží) nebo Ayran (osolená směs jogurtu a vody v poměru 2:1, někdy dochucená pepřem nebo česnekem).

Ve Spojených arabských emirátech je zakázána konzumace vepřového masa a alkoholu. Ten platí samozřejmě pro muslimy. Turisté se tímto zákazem řídit nemusí. Alkohol je k sehnání pouze ve specializovaných obchodech, ale za vyšší ceny. V restauracích je nabídka alkoholu velmi omezená.

Clo, dovoz, vývoz

Do Spojených arabských emirátů je povolen dovoz alkoholu (ale pouze 2 litry na osobu), 400 cigaret nebo doutníků, 2 kg tabáku, přiměřené množství parfémů pro osobní potřebu. Pro muslimy je dovoz alkoholu zakázán. Dále je zakázán dovoz narkotik, pornografie, politicky či nábožensky citlivých materiálů a izraelské měny. Dovoz zbraní, střeliv, pesticidů a některých léků je dovolen pouze na základě zvláštního povolení. Před cestou doporučujeme prostudovat seznam povolených a zakázaných léků na http://uaeinteract.com/travel/drug.asp nebo na telefonním čísle +971 2 6117359.

Komunikace 

V hotelech, obchodech a ve větších městech se lze bez problémů domluvit anglicky. Dokonce se setkáte i s nápisy na ulicích v anglickém jazyce. Do Spojených arabských emirátů jezdí mnoho turistů z bývalých sovětských republik, tudíž v hotelech často uslyšíte také ruštinu. Místní lidé jsou velmi přátelští, zvídaví a komunikativní, proto se nebojte s nimi mluvit.

Tísňová volání

Policie:  999

Hasiči: 997

Ambulance: 998
Záchranná služba: 214666

Zastupitelské úřady

Zastupitelský úřad České republiky v Abú Dhabí:

Plaza Tower
P.O.BOX 27009

Corniche Plaza Building
Tel.: 009712-782800

Fax: 009712-795716

E-mail: ankara@embassy.mzv.cz
Web: www.mzv.cz/ankara

V kategorii: Cestování Tags: ,

Mohlo by Vás zajímat:

Chorvatsko pro milovníky kultury a památek Chorvatsko pro milovníky kultury a památek
Přírodní krásy Chorvatska Přírodní krásy Chorvatska
Praktické informace o Maledivách Praktické informace o Maledivách
Nakupování a suvenýry z Malediv Nakupování a suvenýry z Malediv

Přidat komentář

Odeslat komentář

© 2019 ExtraŽivot.cz. Všechna práva vyhrazena. Šíření jakéhokoliv obsahu bez povolení je zakázáno. XHTML / CSS Valid.
Design Theme Junkie.