Sny mohou ovlivňovat naše vztahy

Spící ženaNová studie poprvé ukazuje, že naše sny mají skutečný vliv na naše interakce s partnery v následujících dnech. Vyplývá to ze studie univerzity v Marylandu v USA, při které výzkumníci zkoumali dynamiku partnerských vztahů u dobrovolníků zapisujících si zároveň své sny.

Studie se účastnilo 61 lidí žijících v partnerském vztahu. Ze shromážděných dat vyšlo najevo, že sny o nevěře, žárlivosti a dalším chování negativně ovlivňujícím partnerský vztah, byly spojeny s větším počtem konfliktů a snížením intimity v následujících dnech.

„Mnoho lidí nevěnuje pozornost svým snům a nejsou si vědomi dopadů, které mají na stav jejich mysli,“ říká Dylan Selterman, hlavní autor studie a psycholog přednášející na univerzitě v Marylandu. „Nyní máme důkaz, že je zde tato souvislost,“ dodává.

Studie potvrzuje předchozí teorie

Výsledek studie potvrzuje dosavadní předpoklady. Výjevy v našich snech představují symbolická vyjádření nevědomých a často vytěsněných částí naší vědomé osobnosti. V případě žárlivosti se může například jednat o potlačenou touhu vlastnit partnera nebo strach z jeho ztráty způsobený nedostatečným pocitem vlastní hodnoty.

Možností existuje vždy přehršel, neboť každý z nás je ryzí individualitou. Jisté však je, že konstelace formující se v našich snech odpovídají aktuálně aktivovaným komplexům v našem každodenním životě. Nevědomí tak často reaguje symbolickým vyjádřením snu na náš bdělý život. To je také důvodem, proč existuje i objektivně pozorovatelná souvislost mezi obsahem snů a následným prožíváním během dne. Intenzivní prožití daného komplexu ve snu tak často výrazně zvyšuje jeho aktivizaci v mezilidských vztazích.

Za zmínku rovněž stojí zjištění jiné nedávné studie, že naši partneři či partnerky se objevují v průměru zhruba ve 20 procentech našich snů.

Foto: Freedigitalphotos.net

V kategorii: Vztahy Tags: , ,

Mohlo by Vás zajímat:

Jak se zbavit nespavosti a mít klidný spánek Jak se zbavit nespavosti a mít klidný spánek
Syndrom vyhoření – příčiny, léčba a prevence Syndrom vyhoření – příčiny, léčba a prevence
Objevte účinky kustovnice čínské Objevte účinky kustovnice čínské
10 tipů na zdravý spánek 10 tipů na zdravý spánek

Přidat komentář

Odeslat komentář

© 2019 ExtraŽivot.cz. Všechna práva vyhrazena. Šíření jakéhokoliv obsahu bez povolení je zakázáno. XHTML / CSS Valid.
Design Theme Junkie.