Příčiny a možnosti léčby obezity

Z posledních šetření VZP vyplývá, že nyní je u nás přibližně 55% obézních lidí. Nadváhou trpí více než třetina Čechů. Pro lékaře je tento fakt velmi znepokojující. Podle průzkumů touží zhubnout polovina české populace. Otázkou je, co patří mezi hlavní důvody obezity?

A jak nad touto nemocí zvítězit?

Existuje celá řada příčin, proč jsou lidé obézní. Tvrzení, že obézní je ten, kdo pořád jen jí a nemá žádný pohyb, je úplný nesmysl. Realita je většinou zcela jiná. Obezita není čistě otázkou stravování daného jedince, ale mnohdy za ni můžou genetické dispozice člověka.

Je tedy zjevné, že v praxi u opravdu obézních lidí mají vliv na jejich potíže s váhou z části jejich vlastní geny. Ale vůbec si nemůžeme myslet, že se takový člověk díky rodovým předpokladům obezity nezbaví. Bude to mít jenom o něco těžší než ti ostatní.

Další činitel, který vede k obezitě, pochází z evoluční podstaty člověka jako druhu takového.

Naše tělo totiž i v dnešní době funguje na stejné bázi jako v pravěku. Pravěcí lidé často po úspěšném lovu hladověli, a tak je tělo navyklé si zásoby tuku šetřit na horší časy. Jestliže po drastické dietě následuje strašák ve formě jo-jo efektu, jedná se o jasnou ukázku ukládání tuků na zmíněné horší časy.

Hlavní příčina, proč roste výskyt obezity, je ale i jiná. Samozřejmě svou vinu nese nedostatek pravidelného pohybu. Většina lidí má sedavé zaměstnaní, do práce jezdí autem a pěšky chodí velice málo. Ten, kdo se živí manuální prací, přes den skoro nejí a vše se snaží dohnat večer během svého odpočinku. To znamená jediné: kalorie, které získáme za celý den, nejsme schopni spotřebovat.

Nesmíme zapomenout ani na to, že k obezitě se můžeme dopracovat i tím, že místo přípravy jídla, zvolíme instantní pokrmy nebo uzeniny, či dokonce sáhneme po rychlém občerstvení. Tyto pochutiny v sobě mají veliké množství soli a tuku, což pro nás zase znamená jedinou věc.

Jistě vás napadlo, jak se z tohoto bludného kruhu dostat. Snadná odpověď bohužel neexistuje. Obezity se nedá tak jednoduše zbavit jako třeba kouření či pití kávy. Ani neúprosný postoj, nevede ke zdárnému cíli. Skutečně si jednoho dne nemůžeme říct: Tak už nebudu vůbec jíst!“ Z tohoto důvodu, že se jídlu nedá zcela vyvarovat, je zápas s obezitou tak těžký.

Prvním krokem, jak snížit naši tělesnou hmotnost, je přechod od nesprávných stravovacích zvyků k těm správným. Pokud chcete zhubnout jen několik kilogramů, stačí pouze vyměnit některá jídla, která máte rádi, za jiná méně tučná. Jestliže však trpíte nadváhou v řádu desítek kil, musíte sáhnout k radikálnějším změnám. Existuje sice celá řada preparátů, které vám mohou s vaším problémem pomoci, ale samotné vám zcela určitě pomoci nedokážou. Proto se ve svém denním režimu nevyhnete zvýšení fyzické aktivity a nějakému tomu pohybu navíc.

A co vám mohu poradit? Jestliže se změnou vašeho způsobu života začínáte a přemýšlíte o tom, jakých surovin se vyvarovat, jděte na to postupně. Nejdřív přestaňte jíst ty pokrmy, bez kterých dokážete žít jako třeba brambůrky či škvarky. Za chvíli si ani nevzpomenete, jak vůbec chutnají. Za určitou dobu se vraťte zpátky a zjistěte, k jaké změně tímto opatřením došlo. Podle toho se rozhodněte, jaké ostatní pochutiny můžete s klidem nahradit či zcela vynechat z vašeho jídelníčku.

V kategorii: Zdraví Tags: ,

Mohlo by Vás zajímat:

Objevte cvičení pilates Objevte cvičení pilates
Guarana a vliv na hubnutí Guarana a vliv na hubnutí
Hubnutí s Pu-erh čajem Hubnutí s Pu-erh čajem
Jak na zrychlení metabolismu Jak na zrychlení metabolismu

Přidat komentář

Odeslat komentář

© 2023 ExtraŽivot.cz. Všechna práva vyhrazena. Šíření jakéhokoliv obsahu bez povolení je zakázáno. XHTML / CSS Valid.
Design Theme Junkie.