Power Plate: Principy fungování

Přístroj Power Plate se stal již před několika lety senzací nejen mezi sportovci. Nadšení byli i obyčejní lidé. Důvod je jasný – ve fitness centrech se konečně objevil stroj, který bez většího mučení přináší stejné výsledky, jako obtížnější techniky cvičení na běžných přístrojích, a to za polovinu času! Navíc kromě formování postavy nabízí Power Plate i zvýšení kondice, rozpohybování ztuhlých svalů a nenásilnou formu rehabilitace po úrazech nebo při ochabování svalů a řídnutí kostí v důsledku stárnutí. Power Plate je vhodný téměř pro každého. Zamilovali si ho mladí i staří, sportovci i běžní lidé. Představuje ideální řešení pro začátečníky, kteří se nikdy nevěnovali větší pohybové aktivitě. Ale čím to, že má stroj takové možnosti a získal si takovou oblibu? Hlavním důvodem je netradiční technologie, kterou Power Plate využívá. Následující článek vám představí, jak tento malý zázrak funguje. 

Akcelerační trénink

Power Plate dopřává lidskému tělu takzvaný akcelerační trénink. Patent na tento typ tréninku drží autoři Power Platu a máte tak vždy jistotu, že pod slovním spojením „akcelerační trénink“ dostanete opravdovou kvalitu. Jde o to, že určité partie těla jsou vystavené vibracím. Svalová vlákna jsou donucená na tento podnět reagovat stahy, a tím se posilují. Vy nemusíte vyvíjet žádnou větší aktivitu, přístroj téměř vše udělá za vás.

Hlavní efektivita akceleračního tréninku spočívá v tom, že svaly nefungují pouze omezeně. Vibrace je nutí pracovat ve všech třech směrech, kterými se mohou stahovat a tím je procvičí komplexně, ne jen omezeně. Díky tomu se postupně zvyšuje celková fyzická kondice.

Trocha fyziky

Abyste pochopili, jak přístroj funguje, je třeba zabrousit do fyzikálních vod. Power Plate totiž funguje na principu Newtonových zákonů o pohybu těles. Řečeno slovy fyzika, síla vyvinutá tělesem se rovná součinu jeho hmotnosti a zrychlení. Proto Power Plate napomáhá svalům k lepší činnosti zvýšením zátěže a zrychlení.

Odlišnost od běžných cvičebních strojů

Běžné cvičební stroje fungují na principu zatěžování svalů závažím o stále vyšší hmotnosti. Tvůrci Power Plate se rozhodli zaměřit se spíš na druhou část Newtonova zákona, tedy na zrychlení. Právě kvůli tomu se nezvyšuje zatížení svalů, ale jejich zrychlení tím, že se vystavují stále rychlejším vibracím. Jelikož pracujeme pouze s váhou vlastního těla, je to jediná hmotnost, kterou při cvičení využíváme.

Hlavní výhoda

Power Plate neměl za cíl jen šokovat a stát se krátkodobou záležitostí, ale spíš dostat do fitness center i osoby, které měly dříve hrůzu ze dřiny na těžkých strojích. Stroj prospívá zdraví, protože kromě posilování svalů zvyšuje i kondici. Navíc na rozdíl od běžných posilovacích strojů nejsou naše svaly zatěžované příliš velkou hmotností, nárazy a dopady.

Není to bez dřiny

Nesmíte si představovat, že cvičení na Power Plate nevyžaduje vůbec žádné snažení, a že stroj všechnu práci odvede za vás. Přeci jenom svaly dostávají zabrat a dají vám o tom vědět. Stačí na stroji strávit jen několik málo minut, a začne vám připadat, jako by vaše tělo vážilo jednou tolik. Svaly se unavují, potřebují lepší prokrvení, a proto se začnete i zadýchávat. Hlavním kouzlem Power Plate je to, že nemůžete podvádět a cvičení tak bude probíhat poctivě.

V kategorii: Volný čas, Zdraví Tags: , ,

Mohlo by Vás zajímat:

Objevte cvičení pilates Objevte cvičení pilates
Guarana a vliv na hubnutí Guarana a vliv na hubnutí
Hubnutí s Pu-erh čajem Hubnutí s Pu-erh čajem
Jak na zrychlení metabolismu Jak na zrychlení metabolismu

Přidat komentář

Odeslat komentář

© 2023 ExtraŽivot.cz. Všechna práva vyhrazena. Šíření jakéhokoliv obsahu bez povolení je zakázáno. XHTML / CSS Valid.
Design Theme Junkie.