Patmos je malý ostrov ležící v Egejském moři mezi ostrovy Leros a Ikaria, na výběžku dodekanéského souostroví. Má přibližně 3 000 obyvatel, jeho rozloha činí 34 km2 a celková délka pobřeží 65 km. Bývá také nazýván „Egejským Jeruzalémem“, a to díky své zajímavé historii. Řecká ortodoxní církev ostrov prohlásila svatým. A dodnes je významným poutním místem nejen pro křesťany.
Patmos byl v minulosti místem, kam byli dříve lidé posíláni do vyhnanství. V roce 95 za vlády římského císaře Dominita byl z Palestiny na ostrov Patmos vyhoštěn také tehdejší neoblíbenější učedník Ježíšův – Svatý Jan. Usadil se v malé jeskyni, kde se mu později zjevil Kristus, což zaznamenal v knize Zjevení Janovo v jeskyni Apokalypsy – závěrečné části Bible. Tato událost je pro křesťanský svět zcela zásadní, proto není divu, že se Patmosu dostává takové pozornosti ze strany věřících z celého světa. Jeskyně se dochovala dodnes v nezměněné podobě, a to i s výstupkem, kde sv. Jan spával. Od roku 1999 je Patmos na seznamu světového dědictví UNESCO.
V roce 1808 nechal byzantský císař Alexios I. Komnenos postavit k poctě sv. Jana v hlavním městě ostrova Hora mohutný klášter, který se stal centrem řeckého učení.
Z jeho střechy se nabízí nádherný výhled na celý ostrov. Tyčí se na kopci uprostřed ostrova ve výšce 240 m nad mořem. Je ohraničen masivními kamennými šedými zdmi. Uvnitř je zachovaná knihovna plná drahocenných rukopisů a starých listin.
Dalším významným klášterem je Panagia of Kumana, který spíše připomíná zoologicko-botanickou zahradu plnou cizokrajných ptáků a exotických rostlin. Je zasvěcen Nanebevzetí Panny Marie a pochází ze 17. století.
Ostrov Patmos je převážně hornatý, velmi členitý a málo úrodný. Má vulkanický původ. Místní lidé jsou velmi milí a přátelští. Svůj domov považují právem za poutní místo, a tudíž zde nenajdete téměř žádný noční bujarý život. Pláže jsou většinou poloprázdné, písčité. Městečka jsou typická svými bílými budovami, romantickými zákoutími, kláštery a kostelíky. Téměř z každého místa ostrova je krásný výhled na moře a okolní ostrovy. Pláž Psili Ammos je dokonce považována za nejkrásnější pláž Egejského moře. Bohužel však není z pevniny přístupná, ale jde se na ni dostat lodí kolem neobydlené části ostrova. Další oblíbené pláže jsou Grikos, Kallikatsou nebo Diakofti.
Hlavním přístavem ostrova je Skala. Leží na východním pobřeží u zátoky, nad kterou vyčnívá výšina s někdejší antickou akropolí. Najdete zde mnoho kaváren, hotelů, restaurací, obchodů, ale také typické bílé domky s květinovými zahrádkami.
Navštívit můžete také 47 km vzdálenou Pythagorovu jeskyni. Leží na úpatí pohoří Kerkis. Na tomto místě prožil známý filosof, matematik, astrolog a lékař Pythagoras část svého života. Jde vlastně o dvě jeskyně. V jedné jeskyni se Pythagoras ukrýval, a v té druhé vyučoval své žáky. Poblíž jeskyní jsou umístěny dvě kaple.
Ostrov Patmos si dodnes zachoval svou původní tvář. Vyznačuje se klidnou atmosférou plnou pohody a laskavosti a také svou duchovní silou. Je to místo zcela jedinečné a mystické, plné nádherných pláží, starověkých památek a pestré historie, které určitě stojí zato navštívit. Ideální je období října, kdy na ostrově nastává velmi teplé babí léto a zároveň ubývá turistů.