Objevte krásy Madridu

Madrid je hlavní město Španělska a zároveň hlavní město stejnojmenné provincie. Leží ve středu Pyrenejského poloostrova. Má přes 3 miliony obyvatel. Královské město, jak je Madrid nazýván, je město plné zeleně, nabité energií, s bohatým nočním životem.

Název:                        Madrid

Rozloha:                    607 km2

Počet obyvatel:         3 128 600

Stát:                           Španělsko

Měna:                         EUR

Centrum města je tvořeno širokými třídami s bohatou zelení kolem, velkými kruhovými náměstími a pompézními stavbami. Město nabízí turistům bohatý kulturní program, konají se zde festivaly, koncerty, muzikály, opery, živá hudba je zastoupena pouličními zpěváky. Proslulý je především noční život v Madridu. Kavárny, bary i diskotéky jsou zaplněné až do časných ranních hodin. Odevšad zní podmanivé rytmy latinské hudby a dobrá nálada obyvatel. Ohromující jsou také nasvícené vodotrysky, kašny, fontány a další vodní variace.

Na západním okraji historického centra stojí královský palác Palacio Real, který patří zcela určitě k nejhezčím a největším stavbám města. Je přibližně desetkrát větší než londýnský Buckinghamský palác. Uvnitř královského paláce je přes dva tisíce překrásných sálů zdobených nástropními freskami, zlatým štukováním a mohutnými lustry. Dnes je palác využíván králem Juanem Carlosem I. pouze k občasným reprezentačním účelům. Po zbytek roku je volně přístupný veřejnosti. K paláci přiléhají rozlehlé zahrady a parky s velkým množstvím vodních fontán, např. Jardin de Sabatini (Sabatiniho zahrady), Casa de Campo, Parque de Altracciones. Naproti královského paláce stojí jeden z největších kostelů města, katedrála Virgen de la Almudena.

Navštívit můžete také muzeum Museo del Prado, kde si můžete prohlídnout malířská díla mistrů z celé Evropy. Nebo také muzeum Centro Nacional de Arte-Reina Sofía, nabízející současné malířské umění Španělska.

Obdivuhodná jsou také madridská náměstí. Mezi nejhezčí patří Plaza Mayor, na které dříve shlížela vrchnost z balkonů a dnes na něm lze obdivovat spoustu krásných historických domů, nebo Puerta de Sol, kde lze najít sochu medvěda – znak města. Dalšímu významnému náměstí Plaza de Espaňa dominuje parčík s pomníkem Miquela de Cervantese. Na Plaza de Castilla stojí dvě ohromné zkosené věže španělských bank. Tuto novodobou stavbu stojí určitě za to vidět.

Největší dopravní tepnou a zároveň nejznámější ulicí je Gran Via, na které je spousta kaváren, restaurací, barů, kin i muzikálových scén. Po obou stranách této ulice stojí výstavné paláce s honosně zdobenými fasádami.

Jak už bylo zmíněno na začátku, Madrid je především městem zeleně a parků. K nejoblíbenějším turistickým místům patří rozsáhlý park Retiro, jehož velká jezera, romantické paláce a nepřeberné množství fontán a kašen na rozloze 120 hektarů dělají z tohoto parku vyhlášené místo odpočinku a relaxace pro lidi všech generací. Cestičky parku lemují řady stromů, keřů a záhonů s barevnými květinami. Uprostřed parku se nachází jezero se sochou Alfonse XII. Za návštěvu stojí i místní Zoologická zahrada nebo Parque de Atracciones, ve kterém najdeme řadu kolotočů, tobogánů, houpaček, horských drah a dalších atrakcí.

Pozornost si určitě zaslouží i Real Monasterio s bazilikou nebo Valle de los Caídos (Údolí padlých), které dal vybudovat španělský vůdce a diktátor Franco na památku obětem španělské občanské války.

Celodenní putování po památkách Madridu lze zakončit pravým španělským veselím nočního života místních obyvatel. Restaurace a kavárny bývají otevřeny až do časných ranních hodin.

V kategorii: Cestování Tags: 

Mohlo by Vás zajímat:

Jak si užít víkend v Madridu Jak si užít víkend v Madridu
Andalusie Andalusie
Zajímavá místa ve Španělsku Zajímavá místa ve Španělsku
Už jste byli na Kanárských ostrovech? Už jste byli na Kanárských ostrovech?

Přidat komentář

Odeslat komentář

© ExtraŽivot.cz. Všechna práva vyhrazena. Šíření jakéhokoliv obsahu bez povolení je zakázáno. XHTML / CSS Valid.
Design Theme Junkie.