Objevte francouzskou krásu – Méty

Většina turistů mířících do Francie navštíví pouze Paříž, případně francouzskou riviéru, ale skutečnou Francii nikdy nepoznají. Paříž je nádherná. Romantické město plné památek, do kterého se můžete vracet stále a stále. Chcete-li si ale vychutnat pravou francouzskou atmosféru, navštivte město Méty, Metz. Město se nachází jen kousek od hranic s Německem. A právě zde se nejčastěji zastavují dálkové autobusy. Cesta sem nebude stát ani tolik peněz, a ani nestrávíte tolik času na cestě, jako třeba když jedete do Paříže.

Se sehnáním ubytování nebude větší problém. Vystačíte-li s málem, můžete využít levných, ale docela slušně zařízeného hotelu Formule 1. Hotely tohoto typu se nachází v každém větším městě, a tak pokud jste již měli tu čest a někde jste v něm přespali, víte, do čeho jdete. Pokoje jsou vždy čisté a služba uklízí každý den. Sprchy i záchod jsou na chodbě, ale je jich tam dostatek, takže se nemusíte bát, že by se tvořily fronty. Záchod i sprchy jsou po každém použití hygienicky čištěny, takže s hygienou také nejsou problémy. Každý záchod je vybaven světelným zařízením, červeným a zeleným světlem. Pokud je rozsvíceno červené světlo, znamená to, že buď je obsazeno, nebo se záchod sám myje. Svítí-li zelené světlo, je volno. Nejedná se o jediný hotel, který se v této oblasti nachází, ale každý jistě ocení jeho nízkou cenu. Se vzdáleností do centra je to již horší. Hotely tohoto typu se nachází i v jiných městech a povětšinou se nachází na okraji, nikdy ne v centru. Proto zvažte, zda se vyplatí do města dojíždět nebo si raděj objednat dražší hotel v centru, kde zase nezaplatíte tolik za dopravu. Samozřejmě také záleží na tom, zda máte k dispozici auto nebo se dopravujete hromadnou dopravou, kde jste omezeni přesnými časy.

V centru je postaveno hned několik opravdu luxusních hotelů, které nabízí již všechny standardní i nadstandardní služby svým zákazníkům. Jejich cenová kategorie je již někde jinde. Příplatek se jistě vyplatí, pokud samozřejmě nepočítáte každou korunu. Jistě oceníte lepší dostupnost, ale i hezčí prostředí centra města.

Proč se vlastně do tohoto městečka vydat? Existuje hned několik důvodů, které si postupně zveřejníme. Máte-li dostatek volného času, na prohlídku města si vyhraďte hned několikadenní volno. Dominantou náměstí Place d´Armes je katedrála sv. Štěpána, která je postavena v gotickém stylu. V originále její název zní mnohem honosněji, a to Cathédrale Saint-Étienne de Metz. Katedrála nabízí svým návštěvníkům neopakovatelný zážitek. Je totiž obrovská, krásná a dech beroucí. Jedná se o významnou církevní stavbu, která se pyšní desátou nejvyšší chrámovou lodí na světě. Její výška dosahuje čtyřiceti metrů. Nejen interiér, ale i exteriér katedrály je jedinečný. Výzdoba nadchne každého návštěvníka, ať už katedrálu uvidí poprvé nebo po sté. Tato stavba se nachází na většině turistických příruček právě z tohoto města.

Milovníci kostelů, katedrál a jiných církevních staveb si v městě Metz přijdou na své. Doslova na každém rohu se nějaká taková stavba nachází. Budete-li chtít navštívit všechny, musíte si vyhradit opravdu dost času. Některé stavby jsou tak unikátní, že jejich historie stojí za poznání. Ta nejstarší církevní stavba, kterou zde můžete navštívit, pochází z roku 400 a nese název Saint-Pierre-aux-Nonnains. Některé stavby můžete vynechat, ale tato k nim rozhodně nepatří.

Omrzí-li Vás církevní stavby, můžete se přesunout hned o několik století dopředu a dopřát si trošku moderního umění. Galerie moderní tvorby Centre Pompidou je velmi zajímavá, jak svými exponáty, tak i architekturou budovy. Některé díla jsou těžko pochopitelná, ale i tak se jedná o jedinečné unikáty. Vystavenou jsou i takové kousky, jako samotná židle postavená u stěny, ptáčky v háčkované košilce, či plastické umění. Každý zde může najít svůj kousek, který se bude jemu líbit. Pestrá škála umění si najde své příznivce i mezi konzervativci.

Netradiční železniční nádraží můžete prohlédnout právě zde. Více než klasické nádraží vypadá totiž jako chrám. Menší náměstí je těsně před nádražím. Právě zde se setkává mládež, která tady tráví veškerý volný čas.

Patříte-li spíše mezi romantiky, vydejte se na procházku podél řek, které se ve městě stékají. Nachází se zde soutok Mosely a Seilly. Nábřeží dosahuje délky asi třicet pět kilometrů. Kolem řek se nachází i několik parků, které dokreslují romantickou krajinu.

Muzejní typy si jist vyberou hned z několika muzeí. Vydat se můžete například od muzea Musées de la Cour d´Or, neo do obchodního domu. Na trhu nakoupíte místní tradiční výrobky, jako jsou sýry, víno, ryby, ale i jiné druhy potravin. Unaví-li Vás již město natolik, že budete potřebovat malý odpočinek, dopřejte si posezení v jedné z malých kaváren nebo restaurací. Podle cenové kategorie restaurace budete mít i možnost výhledu. Ty luxusnější restaurace nabízí posezení s výhledem na katedrálu, ty levnější s výhledem na řeku, alespoň něco.

K typickým suvenýrům, které se vozí z Francie patří víno, sýr nebo čokoládu. Toto zboží můžete koupit na trhu nebo v malých krámcích, kde jsou ceny ovšem vyšší. V obchodním centru se dá pořídit srovnatelné zboží za poměrně nižší cenu.

Méty nejsou tak navštěvovaným městem, jako například Paříž. A přesto má srovnatelnou atmosféru a turistům může poskytnout stejnou podívanou, jako právě hlavní město. V tomto městě vydržíte i několik dnů. Během jednoho dne nikdy město nemůžete pořádně poznat a prohlédnout. Všude s říká, že francouzi nechtějí mluvit anglicky, že jsou velcí vlastenci. Omyl. I tady se dost dobře domluvíte anglicky, proto nemusíte mít strach, pokud zrovna neumí francouzsky.

V kategorii: Cestování Tags: 

Mohlo by Vás zajímat:

Jak si užít víkend v Paříži Jak si užít víkend v Paříži

Přidat komentář

Odeslat komentář

© 2023 ExtraŽivot.cz. Všechna práva vyhrazena. Šíření jakéhokoliv obsahu bez povolení je zakázáno. XHTML / CSS Valid.
Design Theme Junkie.