Neskočte podvodníkům na špek!

Ransomware, web PČR

Ransomware, web PČR

Konec roku se nezadržitelně blíží a mnozí lidé jsou mezi svátky méně ostražití. Taky je víc volného času a ten někteří využívají ke kontaktu s přáteli pomocí počítače. Dnes je přeci tak snadné pozdravit přátele i v daleké cizině a nezruinovat si při tom rodinný rozpočet! Skype, facebook, icq, e-mail, … nám umožňují být s přáteli v kontaktu skoro nepřetržitě.

A tak si představte, že právě sedíte u počítače a třeba zrovna čtete váš oblíbený magazín, na který během pracovního kolotoče nemíváte dost času. Nebo na poslední chvíli vyhledáváte, kam se se svou drahou polovičkou vydáte slavit Silvestra. A najednou na vás zcela neočekávaně z monitoru vykoukne hláška: „Váš počítač zablokovala Policie České republiky z důvodu porušování autorského práva, nakládání s materiály s dětskou pornografií nebo šíření spamu.“ Součástí tohoto upozornění je i informace o možnosti složení kauce ve výši 2 000 Kč. A v tom je právě jádro pudla!

Vylákat z vás 2 000 korun je tím pravým cílem podvodníků, kteří po síti šíří škodlivý kód, tzv. ransomware. Běžný uživatel počítače se často vyleká a ve strachu rychle požadovanou sumu zaplatí. A teprve pak si uvědomí, že naletěl podvodníkům.

Policie ČR dnes opakovaně na svých webových stránkách zveřejnila varování před rozsáhlým šířením výše zmíněného škodlivého kódu, tzv. ransomware. Vedlo ji k tomu to, že v posledních dnech se na policejní útvary obrátilo větší množství osob, které uhradily požadované 2 000 korun, a poté si uvědomili, že naletěli podvodníkům. Poškozených uživatelů počítačů jsou desítky.

Co tedy radí v tiskovém prohlášení mjr. Ing. Jana Macalíková z PČR? „V žádném případě částku neplaťte!“, uvádí Macalíková na policejním webu. A jaká doporučuje provést opatření: „Policie především doporučuje, aby si uživatelé aktualizovali své antivirové programy, popřípadě se obrátili na odborníky na informační technologie,“ sděluje Macalíková.

Pokud už někdo sumu 2 000 korun zaplatil, může přímo na webových stránkách Policie ČR pomocí on-line formuláře nahlásit šíření uvedeného viru. Toto hlášení má velký význam právě v situaci, když už člověk neoprávněně požadovaný poplatek uhradil. Policie totiž případy, které mají společný prvek, zpracovává hromadně. Celé vyšetřování této kauzy vede Krajské ředitelství policie ČR Jihomoravského kraje.

Šíření tohoto konkrétního viru není v počítačovém světě novinkou. V české jazykové verzi se totiž začal masivně objevovat už v září 2012. Pozitivním faktem je, že Česká republika byla jednou z posledních zemí, možná i úplně poslední, v rámci EU, kde se vir rozšířil. Policisté už za dobu jeho existence zaznamenali několik mutací.

Určitě tedy, pokud se vám uvedené hlášení na vašem monitoru objeví, zachovejte chladnou hlavu a nesnažte se všechno vyřešit běhen několika málo minut zaplacením požadované částky. Nic si tím nepomůžete, jen zaplatíte podvodníkům. A o to jim jde především!

V kategorii: Jak na to

Mohlo by Vás zajímat:

Paintball v Praze Paintball v Praze
Proč si koupit bydlení Na Vackově v novém bytovém komplexu? Proč si koupit bydlení Na Vackově v novém bytovém komplexu?
Jaký je rozdíl mezi psychologem, psychiatrem a terapeutem? Jaký je rozdíl mezi psychologem, psychiatrem a terapeutem?
Provozujete e-shop? CRM vám pomůže zlepšit zákaznický zážitek Provozujete e-shop? CRM vám pomůže zlepšit zákaznický zážitek

Přidat komentář

Odeslat komentář

© ExtraŽivot.cz. Všechna práva vyhrazena. Šíření jakéhokoliv obsahu bez povolení je zakázáno. XHTML / CSS Valid.
Design Theme Junkie.