Muzikoterapie aneb hudba léčí

hudba léčí

Máte špatnou náladu? Naštval vás šéf? Pohádala jste se s partnerem? Jste ve stresu? Pusťte si příjemnou hudbu, uvolněte se… Anebo si zazpívejte! To je jednoduchá rada, na které ve zkratce stojí muzikoterapie. Vzpomínáte si na ševce z pohádky Pyšná princezna? Ten když si zazpíval, hned mu bylo lépe…
Umělecká terapie, která využívá nejen hudby, ale také ticha, různých pomalých či rychlých rytmů, specifických tónů, zpěvu a nebrání se ani současnému pohybu či projevení emocí výtvarnou tvorbou či dokonce samotnou hrou či zpěvem nebo i přemýšlením nad textem písní či jejich tvorba. Muzikoterapie zahrnuje léčení poslechem, vyjádřením hudby, pohybem a proto působí na lidskou duši i tělo celostně. Dělíme ji na pasivní (poslech) a aktivní (samotná hra a zpěv).

Co vyléčí hudba?

Hudba je podpůrnou metodou, která pomůže zejména při léčení duševních chorob, zejména pak neurotických či psychotických, kde vhodně doplňuje práci psychologa. Hodí se ale i k „pouhému“ odbourání stresu a stálého napětí, které je prokazatelně příčinou psychosomatických onemocnění. A nelze také zapomenout na blahodárný vliv po úrazu, zejména mozku a také v léčení a podporování mentálně postižených lidí nebo po mozkové mrtvici.

U dětí se používá například při hyperaktivitě, poruchách učení typu dyskalkulie, dysgrafie či dyslexie.

Jak probíhá terapie?

Terapeuti jsou speciálně školení a studovaní a beze sporu je jejich hlavním cílem procházet muzikoterapií se svými klienty s láskou a pochopením. Vše je ale velmi individuální a každá terapie může probíhat jinak, vždy podle potřeb klientů.

Buď probíhá ve skupinách, kdy každý řeší svůj osobní problém, společně se pak zpívá, tančí, hraje, poslouchá hudba, relaxuje se a opět se povídá o tom, jak tato terapie na každého působí. Individuální terapie pak probíhá více intenzivně, muzikoterapeut musí dopodrobna znát klientovu situaci a léčba se volí přesně na míru.

Nemusíte k odborníkovi…

… ale můžete lahodných tónů hudby využít i v klidu svého domova k obyčejné, leč tolik potřebné relaxaci. Hodí se tóny speciálně tvořené pro relaxační účely, hudba pomalá, ale nemusíme zatracovat ani rychlé „vypalovačky“, díky kterým pohybem spálíte nějaké ty kalorie a hlavně vyženete chmury z hlavy a vyjasníte si náladu.

Přitom věřte, že:

– Poslech nám příjemné hudby má na lidský organismus stejné účinky jako smích, rozšiřuje cévy a rozproudí vám krev v těle.

– Budete-li denně poslouchat asi půl hodiny nějakou klidnou, relaxační nebo etnickou hudbu, výrazně se vám sníží vysoký krevní tlak.

– Spekuluje se také o tom, že rytmus (například pouhé bubnování na bubny) nás uvádí do stavu hluboké relaxace a celkově tak prospívá zdraví.

– Poslech hudby snižuje riziko onemocnění cév a srdce, snižuje se riziko vážných onemocnění jako je mozková mrtvice nebo infarkt.

– Její vliv na zlepšení nálady lze kladně využít i při léčbě deprese.

Hudba také snižuje vnímání bolesti, zejména té chronické, ale i akutní, je to jeden z důvodů, proč se relaxační hudba využívá i u porodu.

Foto: FreeDigitalPhotos.net

V kategorii: Zajímavosti Tags: , ,

Mohlo by Vás zajímat:

Jak zvládat stres Jak zvládat stres
Zaplatí obézní lidé a kuřáci na pojištění v budoucnu více? Zaplatí obézní lidé a kuřáci na pojištění v budoucnu více?
Jak na ranní cvičení Jak na ranní cvičení
Potraviny, po kterých zaručeně zkrásníte Potraviny, po kterých zaručeně zkrásníte

Přidat komentář

Odeslat komentář

© 2023 ExtraŽivot.cz. Všechna práva vyhrazena. Šíření jakéhokoliv obsahu bez povolení je zakázáno. XHTML / CSS Valid.
Design Theme Junkie.