Co vyléčí hudba?
Hudba je podpůrnou metodou, která pomůže zejména při léčení duševních chorob, zejména pak neurotických či psychotických, kde vhodně doplňuje práci psychologa. Hodí se ale i k „pouhému“ odbourání stresu a stálého napětí, které je prokazatelně příčinou psychosomatických onemocnění. A nelze také zapomenout na blahodárný vliv po úrazu, zejména mozku a také v léčení a podporování mentálně postižených lidí nebo po mozkové mrtvici.
U dětí se používá například při hyperaktivitě, poruchách učení typu dyskalkulie, dysgrafie či dyslexie.
Jak probíhá terapie?
Terapeuti jsou speciálně školení a studovaní a beze sporu je jejich hlavním cílem procházet muzikoterapií se svými klienty s láskou a pochopením. Vše je ale velmi individuální a každá terapie může probíhat jinak, vždy podle potřeb klientů.
Buď probíhá ve skupinách, kdy každý řeší svůj osobní problém, společně se pak zpívá, tančí, hraje, poslouchá hudba, relaxuje se a opět se povídá o tom, jak tato terapie na každého působí. Individuální terapie pak probíhá více intenzivně, muzikoterapeut musí dopodrobna znát klientovu situaci a léčba se volí přesně na míru.
Nemusíte k odborníkovi…
… ale můžete lahodných tónů hudby využít i v klidu svého domova k obyčejné, leč tolik potřebné relaxaci. Hodí se tóny speciálně tvořené pro relaxační účely, hudba pomalá, ale nemusíme zatracovat ani rychlé „vypalovačky“, díky kterým pohybem spálíte nějaké ty kalorie a hlavně vyženete chmury z hlavy a vyjasníte si náladu.
Přitom věřte, že:
– Poslech nám příjemné hudby má na lidský organismus stejné účinky jako smích, rozšiřuje cévy a rozproudí vám krev v těle.
– Budete-li denně poslouchat asi půl hodiny nějakou klidnou, relaxační nebo etnickou hudbu, výrazně se vám sníží vysoký krevní tlak.
– Spekuluje se také o tom, že rytmus (například pouhé bubnování na bubny) nás uvádí do stavu hluboké relaxace a celkově tak prospívá zdraví.
– Poslech hudby snižuje riziko onemocnění cév a srdce, snižuje se riziko vážných onemocnění jako je mozková mrtvice nebo infarkt.
– Její vliv na zlepšení nálady lze kladně využít i při léčbě deprese.
– Hudba také snižuje vnímání bolesti, zejména té chronické, ale i akutní, je to jeden z důvodů, proč se relaxační hudba využívá i u porodu.
Foto: FreeDigitalPhotos.net