Zajímavosti z přírody: Mořský koník jako Thomas Beatie

ID-100217319

Thomas Beatie –  americký transsexuál a oficiálně první těhotný muž na světě, který porodil dítě. V současnosti už má za sebou porody tři. Před časem prohlašoval, že se rozhodl stát mužem i fyzicky s tím, že si nechá odstranit dělohu a ženské pohlavní orgány, které si zatím ponechal před svou hormonální přeměnou. Není se čemu divit, vždyť takové hormonální kůry jistě s organismem člověka pěkně zamávají… Ovšem pak si zmiňovanou operaci rozmyslel, když šokovaným médiím prozradil, že plánuje se svou manželkou ještě čtvrtého potomka… Normálnímu člověku se to zdá nepřirozené, , ale víte, že i v přírodě u jednoho druhu mořské rybky – mořského koníka, rodí také samečci?

Mořský koník patří k malým rybám, které mají netypický tvar těla. Existuje nepřeberné množství druhů těchto rybek . Ten nejznámější dorůstá obvykle kolem 15 cm, ale nedávno byly objeveny i druhy milimetrových rozměrů. Tělo má esovitě prohnuté a hlava připomíná vzhledově tvar koňské hlavy. Svůj ocásek používají k zachycení na rostlinu či kamenitý podklad.  Živí se drobnými korýši nebo planktonem vznášejícím se v mořích a oceánech.

A teď k samotnému aktu rozmnožování. Samečci mořských koníků náleží ke vzorným otcům. Ke svému mateřství ale i on potřebuje samičku, která mu obstará jikry. Před samotným oplodněním jiker dochází k námluvám, který připomíná rituální svatební taneček.  Samička poté svá oplozená vajíčka samečkovi naklade do zvláštního vaku, který má na břiše samec. V tomto vaku se poté potomci vyvíjejí. Krásné těhotenské bříško nosí tedy sameček a to po dobu přibližně pěti týdnů. I po vyvržení mláďat z vaku mají sameček se samičkou prohozené role. I když se mláďata rodí živorodá, sameček je přesto dále opatruje a v případě nebezpečí je schovává zpět do bezpečí svého břišního vaku. No řekněte, nezaslouží si takový starostlivý tatínek zlatý metál? V současné době tento druh rybky začínají pěstovat mnozí akvaristé, ale jen málokterý z nich je úspěšný v jejich rozmnožování. 

Foto: FreeDigitalPhotos.net

V kategorii: Zajímavosti Tags: , ,

Mohlo by Vás zajímat:

Jak uhlídat své potomky, když jsou venku? Jak uhlídat své potomky, když jsou venku?
Jaro je tady a s ním i příležitost změny prádelníku Jaro je tady a s ním i příležitost změny prádelníku
Nejčastější neduhy, které trápí ženy na začátku těhotenství Nejčastější neduhy, které trápí ženy na začátku těhotenství
Back to office – Jak vybrat kvalitní elektroniku do kanceláře? Back to office – Jak vybrat kvalitní elektroniku do kanceláře?

Přidat komentář

Odeslat komentář

© 2023 ExtraŽivot.cz. Všechna práva vyhrazena. Šíření jakéhokoliv obsahu bez povolení je zakázáno. XHTML / CSS Valid.
Design Theme Junkie.