Zajímavosti z přírody: Mořský koník jako Thomas Beatie

ID-100217319

Thomas Beatie –  americký transsexuál a oficiálně první těhotný muž na světě, který porodil dítě. V současnosti už má za sebou porody tři. Před časem prohlašoval, že se rozhodl stát mužem i fyzicky s tím, že si nechá odstranit dělohu a ženské pohlavní orgány, které si zatím ponechal před svou hormonální přeměnou. Není se čemu divit, vždyť takové hormonální kůry jistě s organismem člověka pěkně zamávají… Ovšem pak si zmiňovanou operaci rozmyslel, když šokovaným médiím prozradil, že plánuje se svou manželkou ještě čtvrtého potomka… Normálnímu člověku se to zdá nepřirozené, , ale víte, že i v přírodě u jednoho druhu mořské rybky – mořského koníka, rodí také samečci?

Mořský koník patří k malým rybám, které mají netypický tvar těla. Existuje nepřeberné množství druhů těchto rybek . Ten nejznámější dorůstá obvykle kolem 15 cm, ale nedávno byly objeveny i druhy milimetrových rozměrů. Tělo má esovitě prohnuté a hlava připomíná vzhledově tvar koňské hlavy. Svůj ocásek používají k zachycení na rostlinu či kamenitý podklad.  Živí se drobnými korýši nebo planktonem vznášejícím se v mořích a oceánech.

A teď k samotnému aktu rozmnožování. Samečci mořských koníků náleží ke vzorným otcům. Ke svému mateřství ale i on potřebuje samičku, která mu obstará jikry. Před samotným oplodněním jiker dochází k námluvám, který připomíná rituální svatební taneček.  Samička poté svá oplozená vajíčka samečkovi naklade do zvláštního vaku, který má na břiše samec. V tomto vaku se poté potomci vyvíjejí. Krásné těhotenské bříško nosí tedy sameček a to po dobu přibližně pěti týdnů. I po vyvržení mláďat z vaku mají sameček se samičkou prohozené role. I když se mláďata rodí živorodá, sameček je přesto dále opatruje a v případě nebezpečí je schovává zpět do bezpečí svého břišního vaku. No řekněte, nezaslouží si takový starostlivý tatínek zlatý metál? V současné době tento druh rybky začínají pěstovat mnozí akvaristé, ale jen málokterý z nich je úspěšný v jejich rozmnožování. 

Foto: FreeDigitalPhotos.net

V kategorii: Zajímavosti Tags: , ,

Mohlo by Vás zajímat:

Back to office – Jak vybrat kvalitní elektroniku do kanceláře? Back to office – Jak vybrat kvalitní elektroniku do kanceláře?
Jak správně vybrat světla do koupelny: pozor na krytí Jak správně vybrat světla do koupelny: pozor na krytí
Dovolená blízko Karlštejna je neopakovatelným zážitkem Dovolená blízko Karlštejna je neopakovatelným zážitkem
Vyberte si perfektní sprchový set pro vaši koupelnu. Jak na to? Vyberte si perfektní sprchový set pro vaši koupelnu. Jak na to?

Přidat komentář

Odeslat komentář

© 2023 ExtraŽivot.cz. Všechna práva vyhrazena. Šíření jakéhokoliv obsahu bez povolení je zakázáno. XHTML / CSS Valid.
Design Theme Junkie.