Montreal

Montreal, nádherné město s unikátním centrem a v mnoha ohledech symbol Kanady a Mekka ledního hokeje. Právě tato přirovnání provází název města ve většině turistických průvodců, které lákají na návštěvu města mezi dvěma řekami. Montreal totiž v praxi opravdu leží na jakémsi ostrově, který obtéká známá řeka Sv. Vavřince a naopak z druhé strany řeka Ottawa (hlavní město státu byste našli 190 kilometrů proti proudu). I když je pravda, že se v Montrealu mluví především francouzsky – je největším městem provincie Quebec, domluvíte se v centru bez problému i anglicky. Na druhou stranu zde jako ve zbytku Kanady platí nepsané pravidlo, že po prohození alespoň základních francouzských vět na vás budou místní příjemnější.

Z hlediska zeměpisu je Montreal druhým největším městem Kanady, když má více než 1,5 miliónu obyvatel – před ním je jeho odvěký rival, Toronto. Zároveň má za sebou Montreal poměrně bohatou historii, když se zde první obyvatelé usadili už v polovině 16. století právě díky výhodné poloze na Montrealském ostrově. Svůj současný název ale město získalo až o pár století později, když se původně jmenovalo Ville-Marie. 20. století se pak pro město neslo ve znamení poměrně pomalého rozvoje oproti ostatním městům, i když je pravda, že především olympijské hry, které město hostilo v roce 1976 (vzhledem k podnebí paradoxně letní), vše změnily a Montreal začal od osmdesátých let intenzivně růst.

Dnes je tak velkoměstem, které se svou ekonomikou a především turistickou vybaveností může měřit s evropskými metropolemi. Když bychom vám chtěli lehce nastínit atmosféru města, je v podstatě typicky francouzská – pohodová, klidná a i architektura města se například Paříži v mnoha rysech podobá. Pokud jste někdy navštívili slavné Toronto, bude pro vás Montreal doslova rájem klidu. Zároveň byste měli vědět, že pokud do města zavítáte, tak vás bude všude provázet sport a nadšení místních. Montreal je stejně jako celá Kanada domovinou hokeje a navíc místní klub Montreal Canadiens patří mezi šest zakládajících klubů NHL. Jeho domovem je slavný stadion Bell Centre, který patří k největším svého druhu. Pokud bude navíc Montreal hrát se „znepřátelenými“ Toronto Maple Leafs, na ulici nepotkáte téměř nikoho.

Co se týče památek, na které Montreal láká, je nejkrásnější pochopitelně staré město (Old-Montreal), jak je v této části Kanady zvykem. Unikátní je procházka po starém přístavu, který už dnes slouží pouze jako atrakce pro turisty. Až uvidíte nápis Hotel de Ville, nenechte se zmást. Nejedná se o hotel, ale o krásnou montrealskou radnici. Nedaleko pak najdete Náměstí Jacquese Cartiera (Place de Jacques Cartier), které je pojmenováno po objeviteli oblasti, a kde najdete velký počet kaváren, restaurací a obchůdků. Zároveň je Montreal městem kostelů, jak prohlásil už spisovatel Mark Twain – „Není možné zde hodit cihlou, aniž byste nerozbili okno kostela,“ protože jsou místní silně nábožensky založení. Nejznámější je katedrála Notre-Dame, která se podobá té slavnější, pařížské. Pokud zavítáte do moderních čtvrtí, budete obklopeni velkým počtem mrakodrapů a nových budov. Zároveň má ale Montreal v této části města svou jakousi podzemní část, když zde najdete unikátní nákupní centrum s téměř dvěma tisíci obchody, které je celé pod zemí. Ujít si nenechte ani městský park na kopci Mount Royal, který se tyčí nad městem.

Pokud dodáme ještě některé praktické informace, je Montreal snadno dostupný téměř všemi dopravními prostředky – dopravní uzel autobusových linek, železniční VIA Rail a navíc má i vlastní mezinárodní letiště, kam létají lety ze všech letišť Evropy. Po městě se můžete pohybovat prakticky všemi prostředky, které znáte z Evropy, přičemž nejlepší je jednoznačně metro, nebo kolo v historické části města. Pozor si pak dejte především na počasí, když zde v létě může být až ke čtyřiceti stupňům Celsia a v zimě je naopak Montreal zahalen tlustou sněhovou pokrývkou s teplotami okolo minus dvaceti stupňů.

V kategorii: Cestování Tags: ,

Mohlo by Vás zajímat:

Chorvatsko pro milovníky kultury a památek Chorvatsko pro milovníky kultury a památek
Přírodní krásy Chorvatska Přírodní krásy Chorvatska
Praktické informace o Maledivách Praktické informace o Maledivách
Nakupování a suvenýry z Malediv Nakupování a suvenýry z Malediv

Přidat komentář

Odeslat komentář

© 2020 ExtraŽivot.cz. Všechna práva vyhrazena. Šíření jakéhokoliv obsahu bez povolení je zakázáno. XHTML / CSS Valid.
Design Theme Junkie.