Manhattan – srdce New Yorku

 

Manhattan Island,  hlavní ostrov Newyorského souostroví je skutečným centrem zdejšího obchodu a kultury.  Za centrum centra tohoto hlavního města světa je potom možné považovat Midtown, rozkládající se od řeky k řece mezi 30. až 50. ulicí. Nejde jenom o domov ústředí mnoha velkých korporací a vynikajících restaurací. Najdete zde totiž třeba sídlo Spojených národů, Newyorskou veřejnou knihovnu, nebo Madison Square Garden. A samozřejmě ikonu New Yorku – Empire State Building. Hlavní stan hokejového oddílu New York Rangers a dějiště mnoha koncertů těch nejzvučnějších jmen. Vystoupili zde mimo jiné Rollig Stones, Elvis Presley, ale i Bob Marley.

Pokud se o nějakém místě dá říci, že má kosmopolitní charakter, je to právě Manhattan. Dokladem toho může být také fakt, že pokud člověk trochu zavzpomíná, kde se s těmito slovy nejdříve setkal, tak si uvědomí, že to vlastně bylo v souvislosti s centrem New Yorku. V každém z jeho obvodů  se proto nese vzduchem trochu jiná atmosféra, každý má trochu jiý charakter. Pojďme se na ně podívat trochu blíže.

     Lower Manhattan

     Lower Manhattan je název pro nejjižnější cíp celého ostrova. Zahrnuje Battery Park, čtvrť finančníků, kde leží například známá budova, v níž najdete největší burzu na světě – New York Stock Exchange. Jde především o místo, jehož ráz je daný hustou administrativní zástavbou. To ale samozřejmě neznamená, že by zde nebylo možné narazit na dobré restaurace nebo pověstná pouliční bistra.

Důležitým bodem této čtvrti je kromě světoznámé Wall Street určitě přístav South Street Seaport, odkud se můžete vydat na námořní výpravu na Staten Island, nebo k Soše svobody.    

     Chinatown

     Čínskou čtvrť najdete kolem křižovatky ulic Canal Street a Mott Street. Jde o čtvrť, kterou je pravděpodobně možné považovat za Číňany nejhustěji osídlené místo na světě, samozřejmě s výjimkou části Asie.

I přes to by ale možná bylo případnější pojmenovat Čínskou čtvrť spíš na Asiatown. V současnosti zde totiž žije také mnoho imigrantů z ostatních asijských zemí. Silné zastoupení zde proto mají obyvatelé původem z Koree nebo Thajska. Neméně početné jsou ale také Vietnamské nebo Malajské komunity.

Čínská čtvrť získala svou proslulost mimo exotického rázu  také tradiční kuchyní. Můžete zde navštívit cenové velice přístupné restaurace a bufety, nebo některé z typických asijských zelinářství. Třetím typem obchodu, který je charakteristický pro nákupy v čínské čtvrti, jsou nejrůznější orientální obchody s dárky, tzv. „gift shops“.

Little Italy

     S Chinatown ze severu sousedí čtvrť, kam v minulosti mířili tisíce přistěhovalců z Itálie, kteří zde potom snili o své lepší budoucnosti.

Mezi Mulberry Street a Spring Street díky tomu dnes najdete mnoho restaurací, které založili svůj úspěch právě na tom, co předci jejich majitelů vyvařovali svým dětem nebo manželům. Směšovat italskou kuchyni, jak se praktikuje v Little Italy, s kupou rozvařených špaget posypaných spoustou oregána a zalitých mořem kečupu z plastu, jak je tomu často v Čechách zvykem, by se v New Yorku nicméně rovnalo hříchu. Zdejší kuchaři se totiž obvykle velice úzkostlivě drží jednotlivých krajových variant italské kuchyně.

Little Italy má ale určitě cenu navštívit i v případě, kdy rajčata nemůžete ani vidět. Kultovní trilogie Kmotr, zachycující život několika generací newyorských mafiánů ze starých časů, kdy se na ulici nekouřil crack a neodřezávali se batohy procházejících studentů, se totiž natáčela právě zde. Můžete proto klidně navštívit původní hlavní štáb rodiny Corleone, kde vám o tomto místě popovídají chlapíci, kteří dodnes působí dojmem, že  minimálně jejich bratranci nebudou žádná neviňátka.

     Greenwich Village

     Greenwich Village leží napříč Manhattanu, mezi 14. ulicí a Houston Street. Broadway ji rozděluje do dvou v podstatě odlišných čtvrtí, známých jako East Village a West Village. Její východní část ale už s představou upravených oknírkovaných   mafiánů má společného jenom málo.

      Své renomé si totiž získala především jako čtvrť punkových barů, funky kaváren a experimentálních divadel, kde ti, kdo chodí do práce, posedávají oblečení od hlavy až k patě v oblečení nabízeném místními trendovými butiky.

West Village oproti tomu působí více dojmem útočiště lidí, kteří si už své v hledištích malých divadel odseděli, a kteří už v křiváku na nikoho plivat nebudou. Z nočních podniků zde proto najdete spíše jazzové kluby, odkud se jejich návštěvníci rozcházejí do pohodlných bytů na klidných místech. Ty potom vytvářejí celkovou atmosféru zodpovědného života na malém městě, kterým dospělí rebelové nahradili ponocování z vedlejší čtvrti.

Tribeca

     Tribeca je zkratka od slov „trojúhelník pod Canal Street“, označující čtvrť ohraničenou Broadwayí a West Street. Dříve šlo o industriální část New Yorku, která byla postupně přestavěna na čtvrť luxusních loftových bytů, které často obývají známí lidé. Obvykle se proto o Tribece mluví jako o místě, kde můžete potkat Roberta de Nira, jak jde se smetím.

Soho

     Čtvrť Soho, jejíž název je opět odvozen od zkratky „jih Houston Street“, je synonymem místa plného galerií, butiků, a restaurací, které si nemohou dovolit s nimi jakkoliv ztrácet krok. Soho je také známá svou průmyslovou architekturou z 19. století, pro kterou je charakteristická ocel. Tato čtvrť proto také někdy bývá označovaná také jako „cast-iron district“ (čtvrť oceli).

     Upper East Side

     Upper East Side, sousedící s východní částí Central Parku, která leží mezi 59. a 96. ulicí, si získala pověst dobré adresy. Bydlí zde mnoho bohatých, ale zejména prominentních newyorčanů.

Proto asi nepřekvapí, že zde lze navštívit mnoho restaurací, které mají dost daleko k stánkům s rychlým občerstvením, stejně jako zde lze najít mnohé luxusní obchody.

Z významných míst, která byste během návštěvy Upper East Side určitě neměli vynechat, jmenujme například Metropolitní muzeum umění, nebo Guggenheimovo muzeum.

     Upper West Side

     Tato čtvrť leží na druhé straně Central Parku, mezi Columbus Circle a 125. ulicí. Lze zde najít například slavné Lincoln Center of Performing Arts. Domov Metropolitní opery a Newyorské filharmonie. Sídlí zde také například The New York City Ballet, stejně jako několik podobných méně známých institucí.

Logicky se proto Upper West Side stalo místem, kde bydlí mnoho hudebníků, herců a celebrit. Často se také připomíná, že právě zde žil John Lennon do chvíle, než byl blízko Central Parku zastřelen.

     Harlem

V severní části Manhattanského ostrovu, přesněji mezi 96. ulicí východně od Central Parku a 125. ulicí západně od jeho hranice, se rozkládá Harlem. Ten vstoupil do povědomí zejména jako čtvrť, v níž žije početná afro-americká komunita. Jeh jihovýchod je potom domovem zejména hispánské menšiny, a proto někdy bývá nazýván Španělský Harlem.

V minulosti zde byla období, kdy některé části této čtvrti nebyly příliš bezpečné. V současné době se ale návštěvy Harlemu nemusíte obávat. Místem, kam se zde určitě vyplatí podívat, je například slavné Apollo Theater. Jeden z nenavštěvovanějších hudebních klubů v celých Spojených státech, jehož historie je spojená téměř výhradně s černošskou hudbou.

V kategorii: Cestování Tags: 

Mohlo by Vás zajímat:

Jak v Americe zbytečně nedráždit Jak v Americe zbytečně nedráždit
Jak si užít víkend v New Yorku Jak si užít víkend v New Yorku
Miami Beach – pláže a art deco Miami Beach – pláže a art deco
Poznejte nejteplejší místo na Zemi – Údolí smrti Poznejte nejteplejší místo na Zemi – Údolí smrti
© 0899 ExtraŽivot.cz. Všechna práva vyhrazena. Šíření jakéhokoliv obsahu bez povolení je zakázáno. XHTML / CSS Valid.
Design Theme Junkie.