Legenda her Mario Bros.

Postava obtloustlého instalatéra Maria bezesporu patří k jedněm z vůbec nejznámějších počítačových hrdinů. Aniž bychom chtěli zbytečně přehánět Mariův historický vklad pro projekty nad nimiž tráví svůj čas současná generace počítačových hráčů, je nutné uznat, že Mario Bros je i po letech jednou z mála her, které bezpečně pozná i ten, kdo k žádné počítačové hře nesedl třeba deset let. Což si již samo o sobě nepochybně zaslouží uznání: jiné podobně zásadní hry bychom mohli bez problémů spočítat na prstech obou rukou.

A co víc: zatím nic nenasvědčuje tomu, že by z našich monitorů měl tento kníratý instalatér zmizet. I v posledních letech jsme tak pravidelně co pár měsíců seznamování s novými verzemi a více či méně povedenými remaky, za všechny zde zmiňme například Super Mario Bros: Bloody Battles, Super Mario Bros: Shine Expedition nebo již přece jen postarší South Park Mario Bros, díky níž je možné zůstat v prostoru oblíbeného animovaného seriálu ještě o něco déle.

Svým způsobem jde o něco jen obtížně uvěřitelného: Mario letos oslavil osmadvacet let, a rozličné mutace „původní“ Mario Bros stále zůstávají v zásadě tím samým: plošinovkou s výbornou hratelností. Vidíme tak zde, že i v dnešním internetovém světě kde herní stroje zestárnou dříve než se na ně stačí pořádně naprášit, lze při životě udržet i hru, na níž by si v druhé půli devadesátých let vsadil již jen málokdo. Pojďme se již ale nyní podívat blíže na to, jak vlastně první etapy posledních téměř třiceti let s Mario Bros vlastně vypadaly.

Mario v podobě, jak jej známe dnes, spatřil světlo světa roku 1981 jako postava vystupující ve hře nazvané Donkey Kong, v níž Mario ztělesňoval tesaře, jehož nejbližším přítelem byl lidoop. Tomu nevyhovovalo bezohledné jednání jeho přítele, a proto se mu je rozhodl oplatit únosem jeho přítelkyně Lady. Úkol hráče v celé hře je samozřejmě prostý: zachránit Lady.

Dodejme zde ještě, že v Donkey Kongovi Mario nese své původní jméno Jumpman, jehož se zbaví až o rok později v pokračování Donkey Kong  Junior. O další rok později se pak na scéně poprvé objevuje Mariův bratr Luigi, a oba sourozenci zde definitivně získávají podobu klasických amerických instalatérů italského původu, jíž si až na některé výstřelky udržují dodnes.

Na závěr zde ještě připomeňme, že Mario Bros nebyl vždy 2D.  V roce 1996 tak Nintendo s velkou slávou na trh uvedlo novinku Super Mario 64, v níž tento instalatér vstoupil do třetího prostoru. Přestože se této hry nakonec prodalo více než jedenáct milionů kopíí, a o osm let se dokonce dočkala remaku pro Nintendo DS, v myslích většiny těch, kdo Maria skutečně milují, zůstal dvourozměrný.

V kategorii: Staré hry, Zajímavosti

Mohlo by Vás zajímat:

Jak správně vybrat světla do koupelny: pozor na krytí Jak správně vybrat světla do koupelny: pozor na krytí
Dovolená blízko Karlštejna je neopakovatelným zážitkem Dovolená blízko Karlštejna je neopakovatelným zážitkem
Vyberte si perfektní sprchový set pro vaši koupelnu. Jak na to? Vyberte si perfektní sprchový set pro vaši koupelnu. Jak na to?
Objevte kouzlo a účinky bílého čaje Objevte kouzlo a účinky bílého čaje

Přidat komentář

Odeslat komentář

© 2022 ExtraŽivot.cz. Všechna práva vyhrazena. Šíření jakéhokoliv obsahu bez povolení je zakázáno. XHTML / CSS Valid.
Design Theme Junkie.