Komerční lety do vesmíru – na Měsíc a ještě dál

 

space

Zažít stav beztíže, shlížet z vesmíru na naši modrou planetu a nakonec stanout na Měsíci. Sen snad každého, kdo v mládí hltal Hvězdné války. Pro většinu nesplnitelný, ale několika vyvoleným se to podařit může. Stačí mít notnou dávku odvahy, trpělivosti a hlavně kapsy plné zlaťáků.

Dávno pryč jsou doby, kdy jste na cestu do vesmíru potřebovali dvanáct doktorátů, IQ 180 a dvacet let tréninku. Dnes vám stačí mít jedinou věc, zato ale důležitou – peníze. Konkrétně 50 milionů dolarů a budete si moci na živo prohlédnout Armstrongovu vlajku.

S vesmírnou turistikou se začalo už v roce 2001, kdy se do vesmíru podíval Američan Denis Tito a tím se za 20 milionů dolarů stal prvním vesmírným turistou. On vlastně nebyl tak úplně první, tím byla americká učitelka Christa Schuttleworth už v roce 1986. Bohužel se účastnila nešťastného letu Challenger STS-51-L, který po 73 vteřinách letu explodoval. Zatím poslední se za naši atmosféru dostal Guy Laliberté, který si splnil svůj sen za 32 milionů dolarů.

První turista na Měsíci

Na Měsíci ještě žádný turista nebyl, vlastně se tam poslední dobou nedostal ani žádný regulérní kosmonaut, takže je tato horká novinka opravdu zajímavá. Že si společnost Space Adventures s výletem nedělá legraci, potvrzuje i fakt, že plán na měsíční výstup Orbital Space Flight je už hotový. Soukromá vesmírná loď Soyuz odlétá v roce 2015 z Ruska.

astronaut-vacationAmeričané jsou k těmto projektům stále ještě skeptičtí, takže Space Adventures prakticky jen dohazuje klienty ruské kosmické agentuře Roskosmos. Jejich nechuť k vesmírným turistům potvrzuje i fakt, že na vesmírné stanici ISS smějí tito lidé jen do ruské části.

Space Adventures nenabízí svým klientům jen lety na Měsíc, ale i orbitální kosmické lety s výstupem do vesmíru, lety letadlem v umělé gravitaci a další podobné zážitky, jako je výcvik astronautů nebo sledování startů nosných raket. To vše si samozřejmě nechají hezky tučně proplatit, ale co je trochu barevných papírků, oproti splnění dětského snu.

Po stopách Neila a Edwina  

Ještě svým vnoučatům budete vyprávět, jak jste se řítili oběžnou dráhou rychlostí 17 000 km/h a z okýnka jste sledovali vzdalující se Zemi. Ani stav beztíže není k zahození. Jen si představte, jak budete vypouštět bublinky vody a chytat je do pusy jako správný astronaut. Potom přijde to nejlepší a sice přistání na Měsíci, kde půjdete ve šlépějích tak slavných jmen jako je Neil Armstrong a Edwin Aldrin. K výletu si připočtěte 16 dní na vesmírné stanici ISS a máte zážitek na celý život jako vyšitý.

Nikdo samozřejmě nemůže do vesmíru bez řádné přípravy. O tu se postarají v legendárním Hvězdném městečku Jurije Gagarina, kde za půl roku naučí zájemce všechno co bude třeba. Zažijí tam všechno, od přetížení v centrifuze, kde vám na pár minut vyhladí všechny vrásky, po práci ve skafandru pod vodou.

1967firstvacationonthemoon12

Jelikož ruský vesmírný program nutně potřebuje peníze, tak se uvažuje, že by se v roce 2015 dostali na Měsíc lidé hned dva. Další platící zákazník by agentuře hodně pomohl, zaplatí koneckonců skoro miliardu korun. Jediný problém je v prostoru. Vesmírná loď není žádný autobus a místa je v ní opravdu málo, takže každá další osoba musí být pečlivě vybrána s ohledem na palivo, zásoby a vůbec všechno. Zda se na Měsíc podívají hned dva lidé, si musí agentura ještě řádně promyslet, ale na verdikt už bychom neměli čekat dlouho.

Byznys za miliardu dolarů

Výlety do kosmu chystá v současnosti už téměř deset firem a není se čemu divit. Podle amerického Federálního úřadu pro letectví se během deseti let stane vesmírná turistika byznysem v hodnotě jedné miliardy dolarů. Vždyť kdo by nechtěl alespoň na okamžik ochutnat záhady vesmíru.

Je jen otázkou času, kdy se stanou lety do vesmíru dostupné i pro běžné smrtelníky. Měsíc se stane podobnou destinací jako je Chorvatsko a ti opravdu bohatí si budou moci dovolit chatičku na Uranu. Ale na to si asi ještě chvíli počkáme…

V kategorii: Zajímavosti Tags: , ,

Mohlo by Vás zajímat:

Co to je krabičková dieta Co to je krabičková dieta
Zimní romantika? Hrady Karlštejn a Křivoklát lákají na mši i adventní jarmark Zimní romantika? Hrady Karlštejn a Křivoklát lákají na mši i adventní jarmark
Dovolená s dětmi v Resortu Uhorčík *** Dovolená s dětmi v Resortu Uhorčík ***
Krel Central – zelené řešení pro Vaše úspory Krel Central – zelené řešení pro Vaše úspory

Přidat komentář

Odeslat komentář

© 2019 ExtraŽivot.cz. Všechna práva vyhrazena. Šíření jakéhokoliv obsahu bez povolení je zakázáno. XHTML / CSS Valid.
Design Theme Junkie.