Je pěkné, když v rodině vztahy mezi jejími členy fungují. Bohužel tomu tak není vždy. V mnohých rodinách se vyskytne čas od času, v horším případě i pravidelně, problém zvaný domácí násilí. Od roku 2007 mají policisté v rukách nástroj k řešení. Tím je možnost vykázat agresora z domova. Na deset dní to může policie udělat i bez souhlasu těch, které násilník ohrožuje. Pokud by se jednalo o prodloužení této doby, je k tomu již potřeba jejich souhlas. A jak často policie k tomuto řešení přistupuje?
Statistiku agresorů vykázaných na deset či více dnů z domova si vede Bílý kruh bezpečí. Je to organizace, která pomáhá obětem trestných činů. Od roku 2007 tak, podle záznamů Bílého kruhu bezpečí, vykázala policie z bytu či domu již 7 340 násilníků. Tento počet zahrnuje roky 2007 – 2012 a také prvních 10 měsíců roku 2013. Ze statistik také vyplývá, že počet vykázaných osob meziročně mírně stoupá. Zatímco v roce 2007 vykázali policisté z bytu 862 agresorů, v roce 2012 to už bylo 1 405 osob. Za období ledem – říjen 2013 je zatím počet vykázaných 1 128.
Vysoký nárůst případů domácího násilí zaznamenali letos policisté v kraji Vysočina. Zatímco během celého roku 2012 řešili 43 kauz tohoto typu, za uplynulých deset měsíců roku 2013 to bylo již 58 kauz.
Stoupající počet vykázaných osob z domovů nemusí nutně znamenat, že stoupá počet agresívních Čechů a Češek mezi námi. Samozřejmě že lze předpokládat, že nezaměstnanost, finanční problémy a celkově nepříznivá situace v domácnosti může být spouštěcím mechanismem domácího násilí. Odborníci ale předpokládají, že počet vykázaných osob souvisí i s tím, že policisté se od roku 2007 naučili lépe vyhodnocovat situaci a získali zkušenosti s vykázáním agresorů z domu. Policisté stále lépe totiž dokážou vyhodnotit, jaké nebezpečí v dané rodině a dané situaci hrozí a volí častěji vykázání agresora, než tomu bylo v předchozích letech.
Je potřeba si především uvědomit, že zákaz přístupu agresora domů na deset dní není trestem pro něj, ale slouží k ochraně obětí. V rodinách se často stávají oběťmi domácího násilí ženy. Děti, pokud v rodině jsou, často domácímu násilí přihlížejí a vštěpují si nesprávný způsob chování, který může poškodit jejich zdravý vývoj.
Co vlastně rozumíme pod termínem domácí násilí? Odborníci jej charakterizují jako dlouhodobé, opakované a stupňující se útoky jednoho člena domácnosti vůči druhému. V žádném případě se pojem domácí násilí neomezuje jen na násilí fyzické. Stejně tak se může jednat o násilí psychické, sexuální či ekonomické násilí.
Organizace Život 90 poukazuje v souvislosti s domácím násilím také na méně známý fakt, a sice na to, že domácí násilí se stále častěji obrací proti seniorům, nejčastěji proti rodičům nebo prarodičům. Starší lidé se často o tom, že jsou oběťmi domácího násilí, stydí mluvit a raději příkoří snášejí dlouhodobě. Mnohdy se snaží nepříjemnou situaci před okolím zlehčovat, protože mají pocit, že selhali ve výchově. Mnohdy také nevěří, že by mohlo dojít k nápravě a že situace má nějaké rozumné řešení.
Při tvorbě právní úpravy pro případy domácího násilí se naše republika inspirovala v Rakousku. Podle tamějšího práva je možné agresora vykázat z domu na 14 dní. V čem ale zatím za naším jižním sousedem pokulháváme, je následná pomoc obětem domácího násilí. Stále totiž u nás není dostatek azylových domů a chráněných bytů. Chybí také rychlá reakce měst a obcí v případě, že je potřeba poskytnout obětem sociální bydlení. Právě v této oblasti je tedy potřeba ještě do budoucna zapracovat.