Když je v rodině problém zvaný násilí

Muž a žena, ilustrační foto, fotobanka PixmacJe pěkné, když v rodině vztahy mezi jejími členy fungují. Bohužel tomu tak není vždy. V mnohých rodinách se vyskytne čas od času, v horším případě i pravidelně, problém zvaný domácí násilí. Od roku 2007 mají policisté v rukách nástroj k řešení. Tím je možnost vykázat agresora z domova. Na deset dní to může policie udělat i bez souhlasu těch, které násilník ohrožuje. Pokud by se jednalo o prodloužení této doby, je k tomu již potřeba jejich souhlas. A jak často policie k tomuto řešení přistupuje?

Statistiku agresorů vykázaných na deset či více dnů z domova si vede Bílý kruh bezpečí. Je to organizace, která pomáhá obětem trestných činů. Od roku 2007 tak, podle záznamů Bílého kruhu bezpečí, vykázala policie z bytu či domu již 7 340 násilníků. Tento počet zahrnuje roky 2007 – 2012 a také prvních 10 měsíců roku 2013. Ze statistik také vyplývá, že počet vykázaných osob meziročně mírně stoupá. Zatímco v roce 2007 vykázali policisté z bytu 862 agresorů, v roce 2012 to už bylo 1 405 osob. Za období ledem – říjen 2013 je zatím počet vykázaných 1 128.

Vysoký nárůst případů domácího násilí zaznamenali letos policisté v kraji Vysočina. Zatímco během celého roku 2012 řešili 43 kauz tohoto typu, za uplynulých deset měsíců roku 2013 to bylo již 58 kauz.

Stoupající počet vykázaných osob z domovů nemusí nutně znamenat, že stoupá počet agresívních Čechů a Češek mezi námi. Samozřejmě že lze předpokládat, že nezaměstnanost, finanční problémy a celkově nepříznivá situace v domácnosti může být spouštěcím mechanismem domácího násilí. Odborníci ale předpokládají, že počet vykázaných osob souvisí i s tím, že policisté se od roku 2007 naučili lépe vyhodnocovat situaci a získali zkušenosti s vykázáním agresorů z domu. Policisté stále lépe totiž dokážou vyhodnotit, jaké nebezpečí v dané rodině a dané situaci hrozí a volí častěji vykázání agresora, než tomu bylo v předchozích letech.

Je potřeba si především uvědomit, že zákaz přístupu agresora domů na deset dní není trestem pro něj, ale slouží k ochraně obětí. V rodinách se často stávají oběťmi domácího násilí ženy. Děti, pokud v rodině jsou, často domácímu násilí přihlížejí a vštěpují si nesprávný způsob chování, který může poškodit jejich zdravý vývoj.

Co vlastně rozumíme pod termínem domácí násilí? Odborníci jej charakterizují jako dlouhodobé, opakované a stupňující se útoky jednoho člena domácnosti vůči druhému. V žádném případě se pojem domácí násilí neomezuje jen na násilí fyzické. Stejně tak se může jednat o násilí psychické, sexuální či ekonomické násilí.

Organizace Život 90 poukazuje v souvislosti s domácím násilím také na méně známý fakt, a sice na to, že domácí násilí se stále častěji obrací proti seniorům, nejčastěji proti rodičům nebo prarodičům. Starší lidé se často o tom, že jsou oběťmi domácího násilí, stydí mluvit a raději příkoří snášejí dlouhodobě. Mnohdy se snaží nepříjemnou situaci před okolím zlehčovat, protože mají pocit, že selhali ve výchově. Mnohdy také nevěří, že by mohlo dojít k nápravě a že situace má nějaké rozumné řešení.

Při tvorbě právní úpravy pro případy domácího násilí se naše republika inspirovala v Rakousku. Podle tamějšího práva je možné agresora vykázat z domu na 14 dní. V čem ale zatím za naším jižním sousedem pokulháváme, je následná pomoc obětem domácího násilí. Stále totiž u nás není dostatek azylových domů a chráněných bytů. Chybí také rychlá reakce měst a obcí v případě, že je potřeba poskytnout obětem sociální bydlení. Právě v této oblasti je tedy potřeba ještě do budoucna zapracovat.

V kategorii: Vztahy

Mohlo by Vás zajímat:

Back to office – Jak vybrat kvalitní elektroniku do kanceláře? Back to office – Jak vybrat kvalitní elektroniku do kanceláře?
Jak správně vybrat světla do koupelny: pozor na krytí Jak správně vybrat světla do koupelny: pozor na krytí
Dovolená blízko Karlštejna je neopakovatelným zážitkem Dovolená blízko Karlštejna je neopakovatelným zážitkem
Vyberte si perfektní sprchový set pro vaši koupelnu. Jak na to? Vyberte si perfektní sprchový set pro vaši koupelnu. Jak na to?

Přidat komentář

Odeslat komentář

© 2022 ExtraŽivot.cz. Všechna práva vyhrazena. Šíření jakéhokoliv obsahu bez povolení je zakázáno. XHTML / CSS Valid.
Design Theme Junkie.