Jak získat podporu z Úřadu práce na podnikání

Pokud se chystáte podnikat nebo o tom přemýšlíte, pak nemusíte zoufat ani v momentě, kdy nemáte zaměstnání nebo se nacházíte v mizerné životní situaci. Je totiž ještě možné získat příspěvek na podnikání od úřadu práce.

Jestli máte dobrý nápad, na kterém se dá postavit podnikání, ale nemáte na něj dost peněz, pak vám může při splnění několika podmínek pomoci stát. Jestli se rozhodnete stát výdělečně činnou osobou, jste například na úřadu práce, nikdy jste sami nepodnikali, nemáte aktuálně zaměstnání, je možné požádat o příspěvek na zahájení podnikání. Jedná se o tzv. příspěvek na zřízení společensky účelného pracovního místa. Stát se tak snaží motivovat lid bez práce, aby začali podnikat.

Co je třeba doložit

O tento příspěvek se dá požádat na úřadu práce, kde jste normálně registrováni. Vyplníte a odevzdáte formulář – Žádost o příspěvek na zřízení společensky účelného pracovního místa uchazečem o zaměstnání za účelem výkonu samostatné výdělečné činnosti. Můžete si ho stáhnout ze stránek ministerstva práce a sociálních věcí, nebo ho na úřadu získat v papírové formě.

Kromě toho vám i úředníci mohou poskytnout potřebné poradenství a zvýšit vám tak šance na uspěch – vyvarujete se tak zbytečných chyb. Spolu s žádostí přikládáte taky ekonomickou rozvahu podnikání, podnikatelský záměr a doklad opravňující člověka k podnikání v určitém oboru – na jeho zpracování příspěvek chcete. Dále také smlouvu o zřízení účtu u peněžního ústavu, potvrzení o absenci nedoplatků vůči úřadům a další doklady.

Nemohou chybět ani doklady o zdravotní způsobilosti k vykonávání podnikání – podle konkrétní činnosti. Rozhodnutí o příspěvku a jeho poskytnutí je zcela v režii příslušného úřadu. Případy posuzuje speciální komise a pokus se vaše podnikání uchytí, nemusíte už státu peníze vracet.

Přístup úřadů práce

Co region naší republiky, to jiné lokální podmínky a jiné problémy se zaměstnaností. Je naprosto klíčové zvážit, jaké podnikání se hodí pro konkrétní region a také zvážit možnou konkurenci v oboru. Na toto místě je velmi důležitá konkrétní strategie jednotlivých úřadů práce. Obecně se dá říct, že nejlepší šance na tuto dotaci mají řemesla, protože těch je u nás nedostatek. Vyšší šanci mají také uchazeči evidovaní na úřadu práce delší dobu, uchazeči starší 55 let, vysokoškolští absolventi bez praxe a nezaměstnaní do 25 let věku. Vše ostatní je ale zcela individuální a v každém regionu mohou být šance na dotace zcela jiné.

V zákoně není stanovena lhůta, ve které má komise o vašem případu rozhodnout, ale obvykle jde o horizont několika týdnů. Když už je dotace poskytnuta, má formu návratného příspěvku, příspěvku na úhradu úroků z úvěru, jiného účelového příspěvku, případně úhrady vyplacených platových nákladů. Plus je také možné uhrazení pojistného na zdravotní a sociální zabezpečení. Ovšem jakmile dotaci získáte, počítejte s tím, že vás úřad bude pečlivěji sledovat, protože si bude hlídat, že tyto prostředky používáte předem dohodnutým způsobem.

 

V kategorii: Finance

Mohlo by Vás zajímat:

Jak uhlídat své potomky, když jsou venku? Jak uhlídat své potomky, když jsou venku?
Jaro je tady a s ním i příležitost změny prádelníku Jaro je tady a s ním i příležitost změny prádelníku
Nejčastější neduhy, které trápí ženy na začátku těhotenství Nejčastější neduhy, které trápí ženy na začátku těhotenství
Back to office – Jak vybrat kvalitní elektroniku do kanceláře? Back to office – Jak vybrat kvalitní elektroniku do kanceláře?

Přidat komentář

Odeslat komentář

© 2023 ExtraŽivot.cz. Všechna práva vyhrazena. Šíření jakéhokoliv obsahu bez povolení je zakázáno. XHTML / CSS Valid.
Design Theme Junkie.