Jak zhubnout bez jojo efektu

Chcete se i vy pokusit zbavit pár kilo, které máte navíc? Základem je vybrat si vhodnou dietu a ideálně ji doplnit o pravidelné cvičení. V případě, že začnete držet hladovku či zvolíte nezdravou a nesprávnou dietu, s největší pravděpodobností rychle zhubnete, nicméně jakmile přejdete opět na běžnou stravu, dostaví se jojo efekt. Co přesně to znamená a jakým způsobem tomu můžete předejít? 

Hubnutí

Hubnutí, přesněji vyjádřeno úbytek tělesné hmotnosti je proces, kdy je využívána energetická rezerva, kterou máme uloženou v tucích. Hubnutí zdravotně prospěje lidem obézním a těm s nadváhou, nicméně vždy by mělo probíhat postupně a ideálně za dohledu odborného lékaře.

Zhubnout však nemusíte vždy jen následkem dodržování diety. Stane-li se tak, je to znamení, že něco není pořádku. Může se jednat např. o následek nadměrné fyzické nebo i psychické zátěže, genetické poruchy, deprese, psychózy, poruchy asimilace potravy, nebo i myopatie, skrytého zánětu, parazitního onemocnění či dokonce AIDS.

Jojo efekt

Jistě i vy znáte hračku pojmenovanou jojo a na společném principu funguje i jojo efekt. Jde tedy o výkyvy nahoru a dolů, které jsou spojené se změnou tělesné váhy. Přesněji vyjádřeno, jde o opakovaný cyklus snížení a následného zvýšení vaší hmotnosti. Tento efekt se projeví převážně u osob, které se snaží zhubnout větší množství kilogramů velmi rychle v krátkém časovém intervalu. V případě, že si totiž dáte za cíl příliš přísnou dietu, obvykle ji nevydržíte dodržovat dlouho a postupně přejdete opět na svoji běžnou stravu. Vaše tělo ovšem zareaguje tak, že ze strachu z opětovného hladu si vytvoří zásoby pro čerpání energie a to v podobě tuků, tedy i přibraných kilogramů.

Jojo efekt bývá častým a věčným problémem lidí, kteří ke svému hubnutí přistupují nezodpovědně a nezdravě. Způsobuje ho ztráta celkové hmotnosti, která se však netýká pouze tuků, ale také svalové hmoty. Ta by se při správné dietě odbourávat neměla.

Jojo efekt a jak mu předcházet

Základním pravidlem, jak jojo efektu předejít, je volba správné a vhodné diety. A jaká to je? Obecně se dá říct, že je potřeba především naučit se jíst zdravě, dietně a toto dodržovat dlouhodobě. Takže jednoduše vyjádřeno, snažte se změnit svůj životní styl, zaměřte se na to, abyste jedli méně a zdravěji, zároveň však pravidelně a tak, abyste byli schopni tento jídelníček dodržet v dlouhodobém horizontu. Mějte na paměti, že za zdravý úbytek na váze se považuje maximálně jeden kilogram během týdne. V případě, že budete hubnout rychleji, zvyšuje se tak pravděpodobnost, že se jojo efekt projeví i u vás.

V kategorii: Zdraví Tags: 

Mohlo by Vás zajímat:

Objevte cvičení pilates Objevte cvičení pilates
Guarana a vliv na hubnutí Guarana a vliv na hubnutí
Hubnutí s Pu-erh čajem Hubnutí s Pu-erh čajem
Jak na zrychlení metabolismu Jak na zrychlení metabolismu

Přidat komentář

Odeslat komentář

© 2020 ExtraŽivot.cz. Všechna práva vyhrazena. Šíření jakéhokoliv obsahu bez povolení je zakázáno. XHTML / CSS Valid.
Design Theme Junkie.