Jak začít s během

Ke zdravému životnímu stylu patří i pohyb. Každý si může vybrat svou činnost, která ho bude bavit. Tím, že provozujete něco, co Vás baví, tak to děláte rádi. Nejenže uděláte něco pro svou kondici, ale také pro své nitro a linii. Každý si může vybrat ten svůj pohyb, který bude jemu vyhovovat. Sportem se dá regulovat stres, nervozitu nebo třeba deprese. Během boxu si vybijete veškerou zlost, tancováním si dodáte pozitivní energii a úsměv na tváři nebo se úplně zničíte v posilovně. Velmi populární v poslední době je běh. Dá se provozovat kdykoliv a kdekoliv. Není rozhodující počasí ani terén. Ze začátku je jasné, že uběhnete sotva pár kilometrů, ale i to bude pro tělo pozitivní. Budete se cítit příjemně unaveni, uvolnění. Navíc radost z toho, že děláte něco pro sebe a své tělo, je skvělá. Sport je ale nutné provozovat pravidelně a poctivě. Sportovat jedou za měsíc nemá vůbec žádný smysl. Jedině pravidelným opakováním dosáhnete kýžených výsledků, jak na své duši, tak i tělu.

Nyní se společně zaměříme na běh, který provozuje spoustu lidí. Na první pohled by se mohlo stát, že běh je obyčejný a nijak nezajímavý pohyb. Stačí pouze dobré boty, sportovní oděv a můžete vyběhnout. Ať už svítí sluníčko, prší nebo fouká vítr. Ale ani s během to není tak jednoduché. Běh můžete provozovat buď správně, nebo špatně. To může být pro lidi šokující. Pokud člověk provozuje sport špatně a netýká se to jen běhu, hrozí vysoké riziko úrazů, které mohou mít dokonce i doživotní následky. Nejhorší jsou ty příznaky nemocí, či úrazů, které nejdou vidět a objeví se až za nějakou dobu. Běh patří mezi poměrně jednoduché sporty, které je ovšem nutné správně se naučit. Pokud dosáhnete dobré techniky běhu, je to již hračka. A jak vlastně správně běhat? Následuje několik pravidel a zásad.

Správné oblečení a správná obuv

Ani ne tak oblečení, jako spíš správná obuv. Ta je vlastně to nejdůležitější. Ve sportovních prodejnách naleznete obuv, která je speciálně uzpůsobena běhu. Prodavači jistě velmi rádi poradí, který druh je právě pro vás nejlepší. V prodejně totiž najdete velké množství bot, které jsou ovšem uzpůsobeny na různé sporty, povrchy nebo dobu. Některé boty jsou jen do haly, jiné do terénu, některé na trávu. Sportovat jistě nikdy nepůjdete v riflích, kostýmku nebo třeba košili. Běh má své speciální oblečení. Existují i značky, které se specializují na výrobu oblečení uzpůsobené pro běh. Jsou to speciální trika, topy nebo třeba kalhoty. Většinou jsou to obepnuté dlouhé nebo tříčtvrteční legíny. Oblečení by mělo být vyrobeno z materiálu, který absorbuje pot. Člověk se tak cítí mnohem příjemněji, i když se malinko zpotí.

Před samotným během

Všichni už máme vybrané oblečení, obuté boty, ale vyběhnout ještě nemůžeme. Co teda je ještě nutné? Před samotným během není dobré jíst, a to minimálně dvě hodiny. S plným břichem by se vám špatně běhalo a navíc b se vám mohlo udělat špatně. Abyste si během běhu neublížili, je dobré se pořádně protáhnout a rozcvičit. Mnoho lidí rozcvičování podceňuje, a pak se diví, jak je možné, že se zranili. Takový natažený sval není nic příjemného.

Dopadat na špičky nebo na paty

Jsou odborníci, kteří preferují jeden styl a pak jsou odborníci, kteří vyzdvihují styl druhý. Jednoznačná odpověď není jasná, a tak se doporučuje kombinace obou. Dopadat teda střídavě jak na špičky, tak i na paty. Pro dlouhé běhy je to ale složité a pro běžce náročné a bolestivé. Pokud běžec našlapuje jen přes špičky, je zde velká pravděpodobnost, že bude mít problémy se svalstvem a achillovou patou.

Správně dýchat

Správně dýchat je také nutné se naučit. Když se dýchat správně nenaučíte, budete po pár uběhnutých metrech zadýchaní, jako kdybyste běhali maraton. Pravidelné dýchání je důležité. Běžec by se měl na dech soustředit. Není dobré dech zadržovat, nedýchat. To jedině sníží schopnost běhu, sníží se rychlost i fyzická aktivita. Zásadním pravidlem je teda pravidelné dýchání.

Ruce

Někteří lidé mají svůj specifický styl běhu, během kterého máchají velmi výrazně rukama. Ruce mohou podpořit celý běh, samozřejmě jen za toho předpokladu, že běžec ví, jak je použít. Správný styl držení rukou je ten, kdy paže v loktech svírají pravý úhel, dlaně jsou lehce otevřené, hřbetem směrem ven a palce nahoru. Ruce zatnuté v pěst zbytečně ubírají energii. Paže by se měly hýbat společně s tělem.

Protažení

Po skončení běhu je dobré protáhnout tělo, aby neztuhlo. Zamezí se tak případným zraněním, člověk také předejde bolesti.

Nyní již můžete bezstarostně vyběhnout ze svých domovů.

V kategorii: Volný čas, Zdraví Tags: ,

Mohlo by Vás zajímat:

Jezte více, važte méně! Jezte více, važte méně!

Přidat komentář

Odeslat komentář

© 2023 ExtraŽivot.cz. Všechna práva vyhrazena. Šíření jakéhokoliv obsahu bez povolení je zakázáno. XHTML / CSS Valid.
Design Theme Junkie.